Čo robiť, keď stretnem medveďa

Medveď nie je v skutočnosti žiadna krvilačná beštia, ktorá zabíja na počkanie. No ak ho stretneme v lese, zrejme nám do smiechu nebude. Tu je spísaných zopár praktických skúseností, ako sa zachovať v takejto "chúlostivej" situácii.

Medveď môže byť za určitých okolností veľmi nebezpečné zviera a je teda veľmi dôležité sa v prípade stretnutia k nemu správať s náležitým rešpektom. Ale to zrejme netreba nikomu zdôrazňovať... Treba však zachovať chladnú hlavu, nespanikáriť a svojom správaním medveďa nevydráždiť. Zo všetkého si najprv povedzme...

Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom

Odporúčaní je veľa, no tie najdôležitejšie sú:

 • Ak sa zdržiavate na území, kde je možný výskyt medveďa, zachovávajte maximálnu možnú ostražitosť. Pozorne sledujte známky prítomnosti medveďov, ako sú stopy na stromoch, polámane porasty malín, či medvedí trus...
 • Ak narazíte na uhynuté zviera, opustite okamžite dané územie. Medveď je prirodzeným "zdochliniarom" a pravdepodobnosť stretnutia s ním sa tu značne zvyšuje.
 • Ak prechádzate miestami so zlou viditeľnosťou robte hluk , hovorte a alebo si pískajte. Medveď má dobrý sluch. Ak vás zaregistruje včas, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám vyhne.
 • Psov radšej so sebou do rizikového lesa nevoďte. Pes môže medveďa zacítiť a začať na neho útočiť. Alebo od neho odbehne a privedie ho priamo k vám...

Čo robiť, keď už medveďa stretneme?

 • Ak už k takémuto stretnutiu dôjde, treba zachovať pokoj. Rozhodne sa nesnažte utekať, nemáte vôbec žiadnu šancu, nakoľko medveď má rýchlosť ako kôň.
 • Ak uvidíte medveďa, ktorý sa nespráva agresívne a nie je vo vašej bezprostrednej blízkosti, snažte sa postupne vrátiť rovnakým smerom, ktorým ste prišli.
 • Neustále pozorujte medveďa a jeho reakcie, ale vyvarujte sa priameho očného kontaktu.
 • Nepokúšajte sa k medveďovi približovať, či ho dokonca kŕmiť tak, ako sa to občas deje v niektorých rekreačných strediskách.
 • Ak narazíte na medvieďatá, nepokúšajte sa o kontakt s nimi, medvedica je určite niekde nablízku a pri obrane svojich mláďat môže byť veľmi nebezpečná.

Medveď vás zaregistroval a následuje vás

 • Nespúšťajte medveďa z dohľadu, ale vyhýbajte sa uprenému pohľadu z očí do očí. Medveď by to mohol považovať za výzvu súpera!
 • Ak vás medveď následuje, ale udržuje si odstup, pokúste sa ho odohnať napr. hlukom. Alebo zdvihnite ruky nad hlavu a pokúste sa robiť väčšími. Občas pomáha hovoriť na medveďa pokojným a hlbokým hlasom.
 • Ustupujte postupne späť a vyvarujte sa prudkých pohybov. Nepokúšajte sa o útek, medveď je oveľa rýchlejší ako vy! Dokáže bežať rýchlosťou aj cez 45 km.
 • Ak vás medveď prenasleduje aj naďalej, skúste odhodiť nejakú súčasť svojej výstroje alebo batoh, čím môžete medveďa na chvíľu " zabaviť ".

 • Ak dôjde k najhoršiemu a medveď vás napadne, hoďte sa o zem a robte "mŕtveho chrobáka". Pritom si chráňte hlavu, krk a brucho v polohe, ktorá pripomína dieťa v bruchu matky. Nehýbte sa kým medveď neopustí miesto, kde sa nachádzate. Pokúste sa zachovať pokoj a zvládnuť to, možno to zaberie.
 • Ak po vás medveď už ide a máte možnosť vyliezť na strom, potom to využite. Majte ale na pamäti, že strom to musí byť poriadny a že musíte vyliezť do výšky aspoň štyroch až piatich metrov! Dospelý medveď totiž nevie po stromoch dobre loziť, to vedia skôr len malé medvieďatá.

Žiadne z týchto odporúčaní však nezaručuje, že sa všetko skončí „happyendom“. A samozrejme, ťažko povedať ako sa v takejto situácii dokážeme zachovať, či sa nám podarí udržať "nervy" na uzde a riešiť všetko s chladnou hlavou. Medveď sa však v podstate stretnutiam s človekom vyhýba, výnimku tvoria iba jedince, ktoré si zvykli na ľudskú prítomnosť. Vyberajú odpadky z odpadových košov alebo chát, či nebodaj sú kŕmení turistami.

Väčšinou zaútočia práve takéto medvede. Samozrejme, vidieť medveďa vo voľnej prírode je snom mnohých z nás, len treba dbať aby to bolo z bezpečnej vzdialenosti a z bezpečného miesta, kde nehrozí priamy kontakt.

Zdroj info: www.treking.cz - Fotky k článku sú od profesionálneho fotografa - Tomáš Hulík, ktorý mal situáciu plne pod kontrolou, čiže niečo podobné prosím neskúšajte...