Čierna Hora: Turistické dobrodružstvo v srdci Balkánu

Čierna Hora. Čo sa vám vybaví, keď počujete tieto dve slová? Ak ste vášnivým lyžiarom, bude to zrejme Skiresort Čierna Hora nad Janskými kúpeľmi so svojou novou kabínkovou lanovkou zvanú Čiernohorský Express. Ak si miesto lyžovačky radšej ľahnete doma na gauč a relaxujete v rytme najznámejších hitov posledných dvadsiatich rokov, spomeniete si asi na rádio Čierna Hora.

Mnohí si iste ako prvé predstavia orosený polliter piva Černá hora a najstarší moravský pivovar s malebnou krčmičku kúsoček od Jestřebí. Ak sa vám však zrýchli tep, začnete pobehovať po byte a horúčkovito pchať spacák do batohu s vidinou kopcov, riek, údolí, strání, diaľok a tej zvláštnej, ťažko postihnuteľnej, a napriek tomu tak intenzívne balkánskej atmosféry, je tento článok určený práve vám.

Čierna Hora sa odtrhla od Srbska v roku 2006, čo z nej robí druhý najmladší štát v Európe. Mladšie je len Kosovo, ktoré vyhlásilo nezávislosť taktiež na Srbsku o dva roky neskôr. O tomto kroku sa stále vedú spory, no 90 krajín vrátane Českej Republiky nezávislosť Kosova uznala. Slovensko zatiaľ nie. Čierna Hora je malá balkánska krajinka, s rozlohou necelých štrnástich tisíc štvorcových kilometrov, čiže je šesťkrát menšia ako susedné Srbsko.

Nenechajme sa však zmiasť rozlohou - tento štátik ponúka svojim návštevníkom snáď úplne všetko, od odpočinku na krásnych plážach cez potulky malebnými mestečkami, turistiku a cyklistiku až po náročnú vysokohorskú turistiku a horolezectvo. Je to dané neuveriteľnú členitosťou krajiny. Čierna Hora, ako už ostatne sám názov napovedá, je veľmi hornatá - takmer celé jej územie patrí k Dinárskej horskej sústave. Jediná nížina, ktorá stojí za zmienku, leží južne od hlavného mesta Podgorica na severnom brehu Skadarského jazera. Tiež pobrežie má k Bibione veľmi ďaleko. Vytvára neuveriteľné množstvo nádherných zátok, zálivov, ostrovčekov a vrcholom toho všetkého je rozprávkový Kotorský záliv, nad ktorým sa svojou majestátnou výškou 1.750 metrov dohliada pohorie Lovčen, národný park prezývaný Čiernohorský Olymp.
 

Durmitor

Koho zaujímajú naozajstné hory, ten jednoducho nemôže vynechať pohorie Durmitor na severe Čiernej Hory. Horal rozmaznaný Alpami a Dolomitmi možno pri prvom pohľade do mapy posmutnie. Veď národný park Durmitor má iba 390 kilometrov štvorcových. Opäť však platí, že sa nesmieme nechať zmiasť rozlohou - rozoklaný vrchol najvyššej hory Durmitoru - Bobotov Kuk (2.523 mnm) akoby chcel dokázať, že nejde o nejaké kopčeky, že sú pred vami skutočné hory so všetkým, a navyše zradné tým, že tú často celé dni nestretnete živú dušu. Návštevnosť je tu v porovnaní napríklad s Triglavom naozaj minimálna. Ani na miestnych obyvateľov moc často nenarazíte. V horách nájdete len niekoľko malých dediniek. Z nich musím vyzdvihnúť horskú osadu Trsa v západnej časti hôr smerom na Plužine, ktorú tvoria dva domy. Jedna krčmička s vynikajúcim jahňacím na grile a niekoľko chatiek, kde môžete prespať za príjemných 5 Euro na osobu.

Žabljak, stredisko uprostred hôr

Pomyselnou bránou do Durmitoru a jediným mestečkom, ktoré by sme mohli nazvať strediskom, či turistickým centrom je Žabljak, ležiace v nadmorskej výške 1.450 metrov. Ak hľadáte adrenalín v podobe horolezectva, raftingu, lyžovanie alebo snowboardingu, je múdre zvoliť Žabljak za svoju základňu. Mestečko s takmer dvoma tisíckami obyvateľmi je na českých aj slovenských turistov zvyknuté a niektoré penzióny, hotely a reštaurácie majú dokonca cenníky a jedálne lístky v češtine alebo aj slovenčine.
 
Ak chcete dobyť najvyšší vrchol Čiernej Hory, musíte sa presunúť na opačný koniec krajiny, k hraniciam s Albánskom, do magického pohoria s nemenej magickým názvom Prokletije. Hora Zla Kolata je o jedenásť metrov vyššie ako Bobotov Kuk, tvarom pripomína mohutný skalný zub a kvôli svojej polohe bola až do roku 2008 vojensky strážená a verejnosti neprístupná, takže ponúka skutočne nedotknutú, divokú prírodu.
 

Ani vyznávačov cyklistiky Čierna Hora určite nesklame

 
Pokiaľ ste ale zvyknutí obdivovať zo sedla juhočeské rybníky a každé zvlnenie třeboňskej krajiny je pre vás namáhavé, potom pri návšteve tejto balkánskej krajiny nechajte radšej bicykel doma. Ak naopak radi makáte do kopcov a s obľubou zdolávate horské sedlá a priesmyky, budete si tu pripadať ako v raji. Možností je tu naozaj veľa. Krásna je napríklad cesta z národného parku Biogradska Gora pozdĺž najhlbšieho európskeho kaňonu rieky Tary, ktorý je dlhý 78 kilometrov, jeho hĺbka dosahuje miestami až 1.300 metrov a je zaradený na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pozdĺž nádherne tyrkysovej rieky Tara sa dá prísť až na náhornú planinu Zabljaku, a ak by vám to stále nestačilo, môžete si urobiť okruh okolo Durmitoru s vydať sa na turistiku do dvoch takmer dvojtisícových priesmykov.
 
Pre turistov je Čierna Hora veľmi príjemnou lokalitou. Miestni obyvatelia sú ochotní a priateľskí, úroveň kriminality je veľmi nízka. Nie je tu síce tak lacno ako v susednej Bosne či Albánsku, príjemné ale je, že oficiálnou menou je tu Euro (hoci Čierna Hora na svoj vstup do Únie ešte len čaká), takže odpadajú problémy s hľadaním zmenární a zložité prepočítavanie.
 
Snáď jedinou drobnou komplikáciou môže byť vedenie motorového vozidla. Miestne cesty nie sú zrovna v dobrom stave, všade sa neustále niečo uzatvára a opravuje, no a Čiernohorci jazdia trochu agresívne a riskantne. V noci na ceste často stretnete neosvetlený povoz ťahaný koňmi. Je skrátka potreba venovať riadeniu zvýšenú pozornosť.
 
Ak sa na cestu po vlastnej osi necítite alebo ak by ste radšej vyrazili s fajn partiou rovnako zmýšľajúcich nadšencov, cestovateľov, romantikov, športovcov a milovníkov prírody, skúste mrknúť na niektorý zo zájazdov cestovnej kancelárie Kudrna, ktorá má s cestami do Čiernej Hory dlhoročné skúsenosti. V ponuke nájdete ako jednodenné horské túry naľahko, tak niekoľkodňové prechody hôr s plnou poľnou, dvanásťdňové cyklozájazdy, ktoré vás riadne pretiahnu. Novinkou je skutočná vodácka lahôdka - splav rozprávkového kaňonu rieky Tary na nafukovacích kajakoch. Starosti a zariaďovanie nechajte na cestovke. Jednoducho si vyberte, čo vás najviac láka, zbaľte si batoh a vydajte sa v ústrety tajuplným diaľkam, novým zážitkom a dobrodružstvám.