Huty, Malé Borové, Veľké Borové

Len nedávno spoločnosť Lonely Planet, najväčší vydavateľ príručiek pre cestovateľov, zaradila do svojho zoznamu desiatich najlákavejších cestovateľských cieľov pre rok 2013 aj Slovensko.

Stalo sa tak aj vďaka ľudovej architektúre a tradíciam, ktoré robia našu krajinu v rámci Európy jedinečnou. Samozrejme, tzv. "tradičných" oblastí so zachovaným dedičstvom predkov máme na Slovensku viacej, no vyberme sa spoločne na hranicu Chočských vrchov a Západných Tatier, konkrétne do okolia liptovských dedín Veľké Borové, Malé Borové, Huty.

Dedinky sa nachádzajú v podmanivom prírodnom prostredí Chočských vrchov, no krásu prostredia dotvára na obzore panoráma Západných Tatier - Roháčov. Chočské vrchy patria pritom podľa názvu medzi komerčne menej známe slovenské pohoria. Sú akýmsi spojovacím článkom medzi Veľkou a Malou Fatrou so Západnými Tatrami. Vyčnievajú vysoko nad Liptovskou dolinou, pri pohlade od Liptovskej Mary na sever je ich dobre vidno na ľavej strane. Nepochybne patria medzi vizuálne najkrajšie pohorie na Slovensku vôbec. Len pripomeňme, že turisticky najzaujímavejšie časti Chočských vrchov sú Prosiecka a Kvačianska dolina, výstup na Veľký Choč ale aj historické pamiatky Likavský, či Liptovský hrad - najvyššie položená hradná zrúcanina na Slovensku.

Do okolia vyššie uvedených troch dedín sa možno dostať veľmi ľahko po horskom prechode Huty, stačí odbočiť na rovnomennú dedinu na ceste medzi rekreačným a lyžiarskym centrom v Zuberci a Liptovským Mikulášom. Tu však musíme aspoň v stručnosti spomenúť Zuberec. Veľmi pekná dedina na upätí Roháčov je strediskom zimnej aj letnej turistiky, v dedine sú dva lyžiarske svahy a Zuberec slúži ako východiskový bod na lyžovačku v Spálenej doline - Zverovke a na turistiku po Roháčoch. Ak sa sem chystáte teraz v zime, tak dobrým turistickým tipom, prístupným aj zime je túra na Roháčske plesá, pričom auto treba odparkovať pod lyžiarskym svahom v Spálenej  doline. Navyše, skvostom ľudovej architektúry je Múzeum oravskej dediny - skanzen, v Zuberci-Brestovej. Toto pekné miesto pod siluetou Roháčov už možno celkom určite doporučiť ako cielové miesto plánovaného výletu.

Malé Borové

Najťažšie prístupnou, no v najkrajšom prírodnom prostredí zo spomínaných troch dedín je dedina Malé Borové. Tiahne sa až na hrebeň kopca, skadiaľ je nádherný výhľad na siluetu západných Tatier. Hovorí sa, že v Malom Borovom môžeš stáť jednou nohou na Liptove a druhou si na Orave. Tým sa naráža na skutočnosť, že horný koniec je prakticky priamo na hranici týchto dvoch slovenských regiónov. Samotným zážitkom je prechádzka pomedzi malebné a veľmi pedné drevenice umiestnené v strmom svahu a Malé Borové tak miestami pripomína obývaný skanzen. Toto miesto čaká v budúcnosti celkom určit ešte veľký turistický rozvoj.

Huty

Dedina Huty je praktický vstupnou bránou do celej oblasti a je zároveň vhodným východiskovým bodom na výlety do okolia. Keďže je v doline, neponúka tak fascinujúce výhľady ako susedné dve obce, poskytuje však pravdepodobne najviac možnosti na ubytovanie. Na konci dediny je cesta do Kvačianskej doliny. Pritom priamo v srdci doliny je kotlina Oblazy, kde sa nachádzajú drevené mlyny a píla, všetko pamiatky ľudového technického staviteľstva z 19. storočia. Ide o veľmi pekné miesto, obklopené strmými skalami, pričom jedinečnú atmosféru umocňuje sútok Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Kvačianskou dolinou možno pokračovať do dediny Kvačany a dolinou Borovianka až na Veľké Borové.

Veľké Borové

Vzdialené je šesť kilometrov od hlavnej cesty, čiže ide o najizolovanejšiu z troch dedín. Z Veľkého Borového vedie cesta  do Kvačianskej aj Prosieckej doliny, s krásnou prírodou a pestrými skalnými útvarmi. Prosiecka dolina je dlhá asi tri kilometre, pričom vápencové steny sú miestami vysoké až niekoľko sto metrov. Dolinou preteká potok, riečisko ktorého treba prekročiť v najužšej časti doliny, ktorá sa nazýva výstižne – Vráta.

Kvačianska dolina je prakticky rovnobežná s Prosieckou. Celou dolinou ide stará vozová cesta, takže turisticky je táto túra nenáročná, no vizuálne nádherná.  Hneď na druhej strane kopca od Veľkého Borového je už Orava a lesnou cestou sa možno dostať do dediny Chlebnice. Z tejto tiež veľmi peknej dediny je to na známy Oravský hrad už len niekoľko kilometrov. Ide o jedinečnú monumentálnu stavbu, ktorej horná časť je nad priepasťou hlbokou 112 metrov.

Oravský hrad sa právom považuje za najkrajšiu pamiatku svojho druhu u nás. V jeho historických priestoroch sa nakrúcal jeden z prvých nemých filmov na Slovensku - Upír z Nosferatu, príbeh o grófovi Draculovi. Oravský hrad bol i miestom nakrúcania legendárneho Adama Šangalu a prednedávnom aj film Sokoliar Tomáš. Ak sa v tejto lokalite zdržíte na víkend, návšteva Oravského hradu je celkom určite dobrým tipom na výlet. Hoci v zime býva hrad čiastočne kvôli bezpečnosti uzavretý, zažitkom je už len samotná siluetea hradu a prechádzka v jeho okolí po dedine Oravskýk podzámok, kadial preteká rieka Orava.

Ak ste už v tejto lokalite, zastavte sa pre osvieženie svojich historických znalosti v neďalekej dediny Sedliacka Dubova, ktorá je smerom na Podbieľ. V Sedliackej Dubovej je pomerne málo známa zrúcanina kostola sv. Kozmu a Damiana postaveného v rokoch 1334 až 1397. Pritom prvá zmienka o kostole je z roku 1397 a hovorí o drevenom kostole v obci Dubowa Colonorum, čo je latinský preklad názvu dediny. O dedine sa hovorí ako o poddanskej obci Oravského zámku ešte o niečo skôr, už v roku 1333.

Oravice

Najmä v zimných mesiacoch je vhodným tipom pre návštevníkov celej tejto oblasti výlet do termálneho parku v Oraviciach, kam je to z dediny Zuberec po novej ceste približne jedenásť kilometrov. Popri starom areáli s dvoma bazénmi je tu vybudovaný nový areál Meander park, s tobogánmi, masážami, relaxačnými bazénmi a liečivou termálnou vodou. Navyše, priamo nad aquaparkom je lyžiarsky svah Oravice. Ten síce nevyniká svojou dĺžkou, ale ak s te na rodinnej dovolenke a patríte medzi nenáročných lyžiarov, tak máte dobrú príležitosť si zľahka zalyžovať a potom relaxovať v horúcej termálnej vode priamo na jednom mieste.