Vysoké kopce, krásne hrady - to všetko sa nachádza na severe britského ostrova. V Škótsku. Krajine Highlandera, lochnesskej príšery "Nesie" a whiskey.
Cesta lietadlom z Londýna na sever Škótska do Invernessu mi trvala asi 1½ hodiny. Už v lietadle som spoznal Škótsku dobrosrdečnosť. Nielenže mi poradili kam sa isť pozrieť, ale po príchode na letisko ma odviezli k obchodnému centru za mestom, kde autobusy odchádzajú častejšie do centra ako z letiska. Po príchode ma na autobusovej stanici čakalo nespočetné množstvo informácií kam ísť. Od reštaurácií až po hotely a vyhliadkové zájazdy. Mapy mi pomohli zorientovať sa a tiež som našiel jeden z najlepších hostelov v centre hneď blízko hradu. Možno tak skonštatovať, že služby pre turistov tu fungujú perfektne...
Loch Ness
Vybral som si vyhliadkový zájazd, ktorý mi ponúkal výlet po okolí Invernessu a samozrejme k jazeru Loch Ness. Odtiaľ loďou k hradu Urquhart, ktorý leží na jeho brehu. Hrad Urquhart bol po stáročia ničení a prestavovaný, dokonca v roku 1692 bol vyhodený do vzduchu, aby sa zabránilo Jacobitom používať ho. Dnes sa z ruín hradu najviac zachovala veža na severnej strane, odkiaľ je pekný výhľad na jazero Loch Ness. Nad hradom je postavená nová budova, v ktorej je kino, obchody so suvenírmi a reštaurácia. Architektonicky je veľmi ladne zasadená do prostredia v ktorom sa nachádza. Odtiaľ som pokračoval k dedine Drumnadrochit, kde je stála expozícia “Nesie“ - lochnesskej príšery. Samozrejme, návštevníci sa tu majú možnosť dozvedieť o všetkých výskumoch, ktoré tu boli v súvislosti so záhadným tvorom prevedené. Posledný bol v 80-tych rokoch 20. storočia a hovorí o veľmi chladnej a kalnej vode, kde žije malo živočíchov. To by znamenalo, že život pre obrovskú obludu je vylúčený pre nedostatok potravy. Toto tvrdenie ale zatiaľ nikto nepotvrdil ani nevyvrátil...
Ben Nevis
Príchodom do Fort William ma už z diaľky vítali vysoké kopce. Najvyšší kopec v Škótsku a na celom Britskom ostrove je Ben Nevis, ktorý meria 1344metrov. Je vyhľadávaným miestom pre tisícky turistov. Ako všetky hory, aj Ben Nevis je pre neopatrných turistov nebezpečný - počasie sa tu mení z minúty na minútu. Keď som stúpal hore bolo zamračené, fúkal silný vietor, snežilo a všade vôkol bol sneh. Miestami som mal pocit, že sa na vrchol nedostanem. V priebehu niekoľkých minút sa ale vyjasnilo a uvidel som zasnežený vrchol. Odmenou bol nádherný výhľad na okolitú krajinu, napriek tomu, že ostrý vietor neustával.
Eilean Donan
Z Fort William som pokračoval autobusom k ostrovu Skye ( Isle of Skye ). V dedinke Dornie som si urobil malú prestávku a navštívil som hrad Eilean Donan. Tento hrad patrí klanu MacRae, ktorý ho roku 1912 dal opraviť a nanovo postaviť, keďže 200 rokov to bola zrúcanina. Dokončili ho roku 1932 a tak vyzerá dodnes. Je postavený na malom ostrovčeku a s pevninou ho spája kamenný most. Tento hrad v modernom veku preslávili filmy Highlander a James Bond. Odtiaľ asi ½ hodiny cesty autobusom je ostrov Skye. So Škótskom ho spája dlhý most z ktorého je nádherný výhľad na scenériu krajiny. Robí sa tu znamenitá whisky, ktorú som mal možnosť ochutnať. Krásny hrad ktorý som nenavštívil na tomto ostrove iba som o ňom počul je v mestečku Dunvegan.
Stirling - mesto hrdinu Wallaceho
Stirling je mesto najslávnejšieho škótskeho hrdinu Williama Wallaceho, známeho z presláveného filmu Statočné srdce. Spoločne s tisíckami škótskych vlastencov porazili 11. septembra 1297 početnejšiu anglickú armádu v bitke pri Stirling bridge (Stirlingskom moste). Po bitke pri Falkirku, však bolo škótske vojsko rozprášené a Wallece zajatý a neskôr v Londýne popravený. V 19. storočí o ňom písali romantický spisovatelia, ako Sir Water Scott ( Hero of Scotland- Hrdina Škótska ) a Jane Porter ( The Scottish Chiefs - Škótsky náčelníci ). Roku 1869 mu dokonca postavili monument - gotickú vežu vysokú 67 metrov, ktorá je za mestom na skalnatom brale. Je v nej múzeum a z vrcholu je nádherný výhľad na celé okolie. Samozrejme na Stirlingský hrad, kde sídlili králi Robert the Bruse, či rod Stewartovcov. Na hrade boli kedysi kasárne Highlanderov, no v súčasnosti je v rekonštrukcii. Je však verejnosti prístupní.
Dollar
Zatúlal som sa ďalej na východ, kde ma zaujala dedinka s názvom Dollar. Konečne som našiel zalesnené kopce a krásne vodopády, ktoré mi pripomínali Slovenský raj. Hrad Dollar, ktorý sa vypína nad dedinkou je z časti zrúcanina. Je tu však nádherná scenéria na celú oblasť Stirling. Pokračoval som ďalej po hrebeni, kde sa mi predostrel krásny škótsky vidiek, typický svojimi trávnatými hoľami, ostrými skalami, vypasenými ovcami a samozrejme typickými valmi, ktoré oddeľujú pasienky.
Edinburg
Je hlavným mestom Škótska. Jeho staré centrum je skvost medzi európskymi centrami. Hrad je postavený na skalnatom brale, vedie k nemu cesta, ktorá vychádza z dolného konca starého centra pri Škótskom parlamente. Prvé záznamy o Edinburgu sú zo 7. storočia a odvtedy tu žilo nespočetné množstvo panovníkov a kráľov. Najznámejšou bola Mary, kráľovná všetkých Škótov a jej syn James VI. V meste pod hradným bralom som našiel Národnú galériu Škótska a Kráľovskú škótsku akadémiu, ktoré sú medzi parkami. Tu sa stretávajú mladí ľudia, hrajú na hudobné nástroje, spievajú, tancujú čim oživujú atmosféru navôkol. Oproti hradu smerom na východ sa nachádza Calton hill. Na tomto kopci je Národný monument a Nelsonov monument na ktorý mieria delá z hradu a vždy 13. 00 zaznie salva na počesť víťazstva pri Trafalgare. Našiel som tu aj výrobňu škótskeho plátna, z ktorého sa vyrábajú kilty - typické škótske sukne. Všetko sa vyrába na starých strojoch, ktoré obsluhujú skutoční profesionáli. Táto budova stojí ako prvá pod hradom.
Haggis
Samozrejmosťou v reštauráciách je Haggis - tradičné jedlo Škótov, ktoré som ochutnal vo veľmi štýlovej krčmičke. Haggis je mleté jahňacie mäso položené na zemiakovej kaše, poliate omáčkou z whisky. Vybral som sa ďalej od Edinburgu smerom na západ k mostu Forth Bridge. Tento 116 rokov starý most ma upútal svojou veľkosťou a dominantnosťou. Stavali ho 7 rokov, použili naň 59000 ton ocele jeho dĺžka je 1447m a bol dokončený v roku 1890 vskutku dominuje okoliu svojimi troma kosoštvorcami, ktoré spájajú dve pevniny.