Rhodos

Leto v plnom prúde a Vy ešte nie ste rozhodnutý kam na dovolenku? Lákajú Vás pláže s bielym pieskom, či kamienkami, priezračná, priam krištáľovo čistá voda, oddych, zábava alebo história?

Toto všetko a dokonca oveľa viac môžete nájsť sústredené na ostrove Rhodos.

Ostrov Rhodos, obmývaný Egejským a Stredozemným morom, je dlhý približne 75km a v najširšom mieste široký približne 30km. Dá sa povedať, že s výnimkou vysokohorských turistov a extrémnych športovcov, si tu príde na svoje každý. Rhodos môžeme považovať za ostrov rôznorodosti, nájdeme tu ako lesné či trávnaté priestranstvá, tak i oblasti pripomínajúce savany. Východné pobrežie je známe okrem letoviska Lindos a Faliraki aj kúpeľmi Kalithea alebo plážami Lardos a Pefkos. Západné pobrežie je charakteristické zaujímavosťami ako je Údolie motýľov, stĺporadie v antickom meste Kamiros a hrad Monolythos.

Ako na Rhodos

grecko_7Uvažujete, či sa na Rhodos vybrať spolu s cestovnou kanceláriou, ktorá klientov láka na výhodné ceny last minute pobytov, alebo Vám je bližšie dovolenkovať individuálne na vlastnú päsť? Ak chcete ostrov spoznať, v oboch prípadoch odporúčame využiť služby zapožičania auta. Takto si otvoríte možnosť spoznať ostrov, jeho krásy a rozmanitosť celý. Pokiaľ sa na dovolenku vyberiete bez predošlého zisťovania informácií, nemusíte mať strach z neznáma, letoviská sú vybavené aj turistickými informačnými centrami, kde získate sprievodcov do všetkých oblastí ostrova. Preklady sprievodcov do rôznych jazykov sú dnes už samozrejmosťou.

Mesto Rhodos

Mesto Rhodos, bohaté na históriu a kultúru sa nachádza na severnom cípe ostrova. Vo svojom centre Vás privítajú mohutné hradby s deviatimi vstupnými bránami, Palác Veľmajstrov, či Ulička kráľov a navôkol nich kamenné uličky či vysoké múry. Turisticky veľmi známou je tiež Sokratova ulica, typická tovarom od výmyslu sveta. Nájdete tu nespočetne veľa možností ako spraviť radosť sebe a svojim blízkym či už suvenírmi, praktickými vecami, alebo môžete len jednoducho potešiť svoje chuťové poháriky. Nájdete tu typicky grécke obchodíky s Ouzom, pekárne s baklavou, stánky s gyrosom, taverničky kde v ponuke jedálneho lístku nechýba grécky šalát, musaka, tzatziky a samozrejme i morské plody. Ak ste si do kufra zabudli pribaliť niečo dôležité, žiaden strach, určite nájdete čo potrebujete práve tu. Ak Vám náhodou chýbajú plavky, či flip-flopy, môžete si vybrať niečo z gréckych módnych hitov, alebo aj vsadiť na Vami obľúbené a overené svetové značky Nike, O´neill či Adidas. Grécki obchodníci ponúkajú pestrý sortiment bez výnimky. Nájdete tu tiež keramiku, šperky, reprodukcie umeleckých diel, kožený a kožušnícky tovar, liehoviny, víno, dokonca aj morské huby. Každý, aj ten najnáročnejší zákazník si tu nájde to svoje.

Pláž Faliraki, pláž Afandou

Rhodos spolu s Gréckom a jeho ostrovmi je predovšetkým skloňovaný pre jeho pláže. Tie na Rhodose sú posiate bielym pieskom, prevažne sú však miešané s kamienkami. Často dosahujú až niekoľko kilometrov, no natrafíte tiež na ľudoprázdne zátoky. Najmenej frekventované pláže sú sústredené na juhu ostrova, najideálnejšie kúpanie sa ponúka na juhovýchode a ak máte chuť na väčšie vlny a vietor, odporúča sa severovýchod. Pokiaľ sa Vám však žiada zažiť adrenalín, môžete si vyskúšať i windsurfing, konkrétne na západnom pobreží.

K najznámejším plážam patrí pláž Faliraki, ide o oblasť známu aj pre najväčší vodný park v Európe, na ktorej sa o Vašu bezpečnosť stará viac ako pár desiatok záchranárov. Modrou vlajkou bola právom ocenená napríklad pláž Afandou, nachádzajúca sa na východnom pobreží, 18 km južne od mesta Rhodos.

Výlety po ostrove

Čo sa týka cestovania po Rhodose, je zabezpečené autobusovými linkami, ktoré spájajú hlavné mesto ostrova so všetkými letoviskami na pobreží a tiež s niektorými vnútrozemskými dedinami. Ostrov poskytuje aj iné možnosti a to zapožičať si auto, motocykel či horský bicykel. Existujú tu rôzne spôsoby a príležitosti ako spoznať samotný ostrov, ale aj jeho okolie. Trajekty a linkové lode, pri celodenných výletoch je výhodnejšie využiť takzvané vznášadlá a katamarány, ktoré sú síce dvakrát drahšie, no zároveň aj dvakrát rýchlejšie a teda ušetria Váš čas, ktorý môžete venovať vychutnávaniu si atmosféry tejto krajiny.

Na čo nezabudnúť a na čo si dať pozor

Je potrebné prestaviť si čas, hodinky na Rhodose nám budú ukazovať o hodinu viac. V Grécku platí jednotná európska mena EUR, no čo sa týka bankomatov, na tie natrafíte v letoviskách veľmi zriedkavo, treba sa na to podľa možností pripraviť.

Ceny: známka na pohľadnicu stojí cca 70 centov, je možné ju odovzdať na recepcii hotela alebo vhodiť do žltej schránky. Pivo je tu dostupné za 2,50 EUR, pohárik domáceho Ouza Vás bude stáť o 50 centov menej, podobne sa pohybuje aj cena kávy. Za 1,5l fľašu vody zaplatíte približne 1 EUR. Ak si budete chcieť vychutnať typický grécky šalát, v peňaženke treba mať nachystanú 5 EUR bankovku. Pitný režim odporúčame dodržať za každých okolností, preferujte však nákupy v marketoch, tu vás bude stáť 1,5l fľaša 60 centov, 2l kola Vás odľahčí o 1 EUR viac. Ak sa v čase dovolenky nerozhodnete skoncovať s fajčením, cena za krabičku na Rhodose sa pohybuje od 2,5 EUR.

Ešte pár užitočných rád pred cestou - poznačte si kontaktné údaje na svojich blízkych v správnom tvare, teda s predvoľbou na Slovensko 00421, v rámci celého Grécka a jeho ostrovov platí predvoľba 0030. Nezabudnite na kontakty nášho diplomatického zastúpenia a linky tiesňového volania. Poludňajšia siesta je vždy od 13:00 do 17:00. Návšteva kostolov a kláštorov sa nezaobíde bez zahalených ramien a kolien. Nudistická pláž je iba jedna a to vo Faliraki. Voda z vodovodného kohútika je pitná, odporúča sa však kupovaná balená v plastových fľašiach. Vzhľadom na kanalizačný systém sa použitý toaletný papier nesmie vhadzovať do toaletnej misy, ale do koša umiestneného na každej toalete. Nezanedbajte ani zdravotné poistenie, bez neho sa nám môže pobyt na dovolenke značne skomplikovať.