Kréta - domov El Greca, Kornara...

Kréta, domov El Greca, Kornara a Kazantzákisa. Vizuálne zaujímavé dovolenkové útočisko s peknými plážami, hotelovými komplexmi a tichými zátokami.

Majestátne Biele hory sa hrdo týčia v strede ostrova Kréta a náhorné plošiny sa rozlievajú v hlbokých roklinách a končia v úrodných údoliach. Malebná krajina nepretržite pulzuje pri zvukoch krétskej lýry v rytme miestneho tanca pentozali, Ostrov Kréta vošiel do histórie ako koliska legendárnej minojskej civilizácie a bolo by tak hriechom nenavštíviť starobylý palác v Knossose.

Milovníci pamiatok nevynechajú ani jaskyňu Psychro, ktorá je podľa tamojších legiend rodiskom Dia. Azda najznámejšie letovisko Chania sa nachádza na juhovýchodnom cípe zátoky Chani v Krétskom mori. Mesto založili Benátčania v 13. storočí. Staré mesto je obklopené tri kilometre dlhou hradbou zo 16. storočia. Je tu benátsky prístav s majákom na konci móla, množstvo obchodíkov, kaviarní a reštaurácií ponúka rozmanité špeciality domácej kuchyne. Chania je určite jedno z najkrajších miest na Kréte, kde vás ovanie dych dávnych čias.

Aghia Marina, Phaestos Matala

Aghia Marina je živé a rušné stredisko, ktoré každoročne vyhľadávajú tisícky turistov. Leží pätnásť kilometrov od Chanie. Je obľúbené pre svoju krásnu piesočnatú pláž, ale aj taverny (krčmičky), reštaurácie, bary obchodíky s typickými domácimi výrobkami. V okolí sa rozprestierajú plantáže pomarančovníkov a olív, ústiace až k moru. Pláže sú voľné i organizované s možnosťou prenájmu slnečníkov, ležadiel a možnosťou zapožičania športového výstroja. Stará dedinka Aghia Marina leží tesne nad letoviskom.

Tu môžete ochutnať typické miestne špeciality v jednej z taverien a započúvať sa do gréckej hudby buzuki. Oblasť Aghia Marina upútala svojou krásou aj Európsku komisiu, ktorá jej udelila modrú vlajku za jedno z najčistejších pobreží v Európe. Ak sa vyberiete na výlet rázovitou prírodou krétskeho vidieka smerom na juh ostrova, naďabíte na letovisko Phaestos Matala. Jeho najvyhľadávanejšou dominantou je palác Phaestos, druhý najvýznamnejší po Knosse. Odtiaľto pochádza záhadná Phaestova tabuľka s vyrytým odkazom, ktorý sa doteraz nepodarilo rozlúštiť. Jednou z najznámejších a najfotografovanejších pláží ostrova Kréta je práve tunajšia Matala. Z prístavu Ag. Nikolaos vás loď dopraví na pláž s jemným pieskom Kolokytha. Kolokytha je východiskovým bodom pre plavby na ostrov Spinalonga, ktorý bol kedysi kolóniou malomocných. Hoci je dnes vyľudnený, ruiny domov vám priblížia život chorých, oddelených od sveta ešte aj dnes.