Lacné cestovanie: Cestujete? Nepreplácajte!

Svet sa každým dňom zmenšuje a cestovať kdekoľvek na svete nie je žiaden problém. Teda až na financie. Avšak aj táto prekážka sa obísť. Stačí byt flexibilný a vedieť blúdiť po internete. Výdavky, ktorým sa pri cestovaní vyhýba len ťažko sú doprava, ubytovanie a strava.  Avšak aj pri týchto základoch sa dá kadečo vymyslieť a najmä ušetriť.

Cestovné

Zabudnite na predsudky o tom, že lietanie je zbytočne predražené. Ak by ste si plánovali cestu, kamkoľvek, a porovnávali ceny za vlak, lietadlo a autobus, boli by ste zrejme prekvapený, že často práve lietadlo ako doprava vychádza najlacnejšie. Poradiť, konkrétne internetové stránky, kde nájdete najlacnejšie cestovné lístky je však ťažké. Závisí totiž prípad od prípadu. Univerzálna rada však znie: Nekupujte od sprostredkovateľa, ale priamo od prepravnej spoločnosti a buďte s výberom dátumu maximálne flexibilný. Tiež sa oplatí plánovať aj v pár mesačnom predstihu, avšak tu sú objektívne riziká, pre ktoré je to niekedy náročné. 

Ubytovanie

Ak chcete, aby vás cestovanie vyšlo čo najlacnejšie musíte znížiť náklady na ubytovanie čo najviac. Zabudnite teda na hotely a hostely. Existuje množstvo internetových stránok, ktoré ponúkajú ubytovanie zadarmo alebo za veľmi symbolické ceny. Ubytovanie zdarma nájdete na stránke couchsurfing.org. Princíp je jednoduchý. Zaregistrujete sa, vyhľadáte destináciu, ktorú chcete navštíviť a vyberáte z ponuky. Dôvod prečo sa za ubytovanie neplatí je, že prespíte u niekoho na gauči. Ak sa vám zdá tento spôsob cestovania nebezpečný, vaše obavy môžu zahnať referencie, ktoré vášmu domácemu dali predošlí hostia. 
 
Pre dlhodobejší pobyt vo vybranej destinácií je ako stvorená stránku homeexchange.com. Princípom je, že si vymeníte bývanie s cudzincom. Teda počas vašej dovolenky bude majiteľ prenajatého domu bývať u vás. Opäť ide o bezplatné ubytovanie. Platí sa jedine stránke za sprostredkovanie informácií. 
Neznámy spolubývajúci alebo cudzinec vo vašom byte vám nemusia byť po chuti. Aj v takomto prípade máme riešenie ako pri cestovaní ušetriť. No už to nebude zadarmo. Stránka airbnb.com funguje na princípe krátkodobých prenájmov. Ak budete hľadať dostatočne dlho nájdete byt, v ktorom budete sami. Ceny sa rôznia avšak stále sú veľmi nízke v porovnaní s ubytovaním v hoteli.
Naše odporúčanie však znie, ak nemáte vyložene fóbiu z cudzích ľudí nebráňte sa im. Váš neznámy spolubývajúci môže byť niekto, kto v cieľovej destinácií trávi dlhší čas a dá vám neoceniteľné tipy, alebo dokonca zariadi, aby ste za niektoré atrakcie nemuseli platiť.

Strava

Vyhlásené reštaurácie na turistických bulvároch lákajú na tradičné lokálne jedlá, no zároveň strašia vysokými cenami. Ak ste gurmán, ktorý aj keď má v okolí svojho lacného ubytovania supermarket, radšej navštívi reštauráciu odporúčame vyhnúť sa  turistickým miestam veľkým oblúkom. Nemusíte však chodiť ďaleko na periférie. Stačí ak z ulice preplnenej turistami odbočíte do vedľajšej uličky a budete hľadať miesta, kde hostia nie sú na prvý pohľad turisti a komunikuje sa takmer výhradne miestnou rečou. Malé rodinné reštaurácie dokážu prekvapiť veľmi príjemnými cenami a najmä oveľa kvalitnejšou kuchyňou ako tie z bedekrov.