Outdoorové aktivity na Mallorce

Pláže, slnečníky, hotely... Túto tvár Mallorcy pozná každý. Pod pozlátkom plážového raja sa ale ukrýva ďaleko viac. Outdoorový raj! Speleológia v morských jaskyniach, canyoning v divokých tiesňavách, Coastering, potápanie v morských rezerváciách, či surfing...

Pozrite sa pod pokrývku nevšednej outdoorovej destinácie, ktorá má na každom prste niekoľko nevšedných spôsobov k objavovaniu svojich prírodných krás. Prirovnanie "slnečný ostrov" v sebe ukrýva priemerných 300 slnečných dní v roku a mimoriadne príjemnú klímu aj v čase, keď sa nám - Stredoeurópanom nechce vystrčiť ani nos do zimnej čľapkanice. Mimo sezóna tu nie je žiadnym menejcenným ročným obdobím, naopak. Pre milovníkov outdoorových aktivít a adrenalínových zážitkov prevládajú ideálne podmienky práve od jesenných do jarných mesiacov. A keď sa na konci októbra obloha zrazu zatiahne čiernym súknom, pretrhnú sa mraky a zaplnia sa vyprahnuté korytá riek, nájde sa nemálo nadšencov, ktorí daždivé nadelenie kvitujú s nadšením - sezóna canyoningu začína.

Canyoning na Mallorce

Canyoning je jednou z najobľúbenejších adrenalínových atrakcií a veľkoryso znesie prirovnanie k prírodnému aquaparku. Po prúde rieky prekonávate bizarné skalné prekážky, ktoré za tisícročia vymodeloval divoký riečny prúd na svojej ceste od prameňa k moru. Hravé skalné šmykľavky, zlaňovanie medzi vodopádmi, či skoky do hlbokých tôní patria k najobľúbenejším zážitkom, ktoré sa často nezaobídu bez ľahkého mravčenia v podbrušku. Trocha odhodlávania, nerozhodné prešľapovanie, konečne odraz, skok do temných hlbín a záplava adrenalínu, ktorá odmení víťazný súboj s vlastnou psychikou. To sú návykové pocity, pre ktoré sa mnohým tento šport stane drogou. Na výber sú kaňony rôznej obtiažnosti. Od tých jednoduchších , ako sú tiesňavy Na Mora alebo Sa Coanegra vhodné aj pre začiatočníkov, až po najzložitejší kaňon Sa Fosca (Gorg Blau), ktorý je nezriedka označovaný za najkrajšiu tiesňavu Európy. K tomuto kaňonu s kulisou 300 m vápencových stien, ktorého gro tvorí prístup 600 m dlhou temnou jaskyňou, s rešpektom vzhliada väčšina skúsených vyznávačov canyoningu. Označenie Sa Fosca vychádza z katalánskeho výrazu pre "tmu“, ktorá je charakteristickým znakom tejto legendy medzi mallorskými kaňonmi. Punc nepriepustnosti si zachovával až do roku 1965, kedy sa do histórie canyoningu nezmazateľným písmom zapísali traja mladí jaskyniari. Vybavení dvoma 40 m lanami (jedno nylonové , druhé konopné), 3 skobami , kladivom a dvoma nafukovacími člnmi sa v šortkách a teniskách ponorili do temnoty. S očakávaním, že im to nezaberie viac ako pár hodín pribalili na cestu vrecúško hrozienok, kondenzované mlieko a pár sušených fíg. Aké bolo asi ich prekvapenie, keď sa z kaňonu vynorili po 47 hodinách vyčerpaní po dvoch nociach v temnote ale s víťaznou fanfárou a ramenami hrdinov. Tento priekopnícky počin odpálil éru mallorského canyoningu, rozvoj techník, materiálov i záujem o túto dobrodružnú aktivitu. Aby bol tento šport bezpečný, je samozrejme potrebné dodržiavať celú radu zásad a postupov a dôkladne poznať terén, preto je rozhodne odporúčané využiť sprievod skúsených miestnych inštruktorov s príslušným vybavením.

Coastering na Mallorce

Podobnou adrenalínovou atrakciou, ktorá sa odohráva na skalnatom morskom pobreží je coastering, pri ktorom človek prekonáva skalné útesy, lezie cez prekážky a skáče do morských hlbín, aby sa následne zase štveral po útesoch hore a týmto spôsobom prekonával exponované morské pobrežie. Od coasteringu už je len krôčik k horolezectvu (resp. ku skalnému lezeniu), pre ktoré je Mallorca tiež veľmi vyhľadávanou destináciou. Obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy sú alpské sektory schované pod snehovou perinou tú lezci nachádzajú ideálne útočisko s prijateľnými klimatickými podmienkami . Po celom ostrove je rozosiatych cez dvadsať oblastí s lezením po vápencoch a cestami všetkých náročností. Podrobnejší prehľad je k dispozícii napríklad na nasledujúcom webe: http://senderomallorca.es/indicescalada.html

Deep Water Solo - Psicobloc

Echt lezeckou špecialitou na Mallorce je ale predovšetkým Deep Water Solo, miestnymi nazývanou tiež - Psicobloc. Jedná sa o lezenie bez lana v útesoch nad morom, kde pri neúspešnom pokuse nehrozí nič horšie ako pád do vody. Mallorca je kolískou tohto špecifického lezeckého štýlu a v roku 2007 tu jeden z najlepších svetových lezcov preliezol tiež aktuálne najťažšiu cestu zvanú King lines (obtiažnosť 9b) na skalnom oblúku Es Pontas.

Jaskyne Artá

Okrem nadzemných skalných zážitkov ukrýva ostrov zaujímavé poklady i pod zemským povrchom. Tamojšie vápencové podložie ukrýva rozsiahle jaskynné systémy s fantastickou kvapľovou výzdobou. Medzi najznámejšie patria jaskyne Artá na východnom pobreží. Ich vnútorné dómy sú tak priestranné, že sa tam v priebehu španielskej reconquisty (znovu dobývania Španielska pod kresťanský vplyv) mohlo ukryť na 2.000 Maurov na úteku. Najslávnejším návštevníkom bol bezpochyby Jules Verne, ktorého jaskyne Artá údajne inšpirovala k napísaniu románu Cesta do stredu Zeme. Medzi ďalšie komerčne najnavštevovanejšie jaskyne patrí tiež Coves del Drac, či Coves d' es Hams , ktoré vás omráči ako úžasnou kvapľovou výzdobou tak neuveriteľnými davmi turistov. Ak máte radšej komornejšie prehliadky, oplatí sa určite absolvovať špeciálnu speleologickú prehliadku do niektorého z mnohých jaskynných systémov na ostrove. Zaujímavou špecialitou je prieskum morských jaskýň (napr. Cova des Coloms), ktoré nie sú prístupné zo súše, ale z mora, takže sa do nich dostanete len na člne a so šnorchlom, s ktorým preplávate otvorom medzi útesmi do útrob jaskyne, čo je skutočne fascinujúci zážitok.

Pohorie Serra de Tramuntana

Horskú chrbticu ostrova tvorí pohorie Serra de Tramuntana, ktoré sa tiahne pozdĺž celého západného pobrežia. Najvyšším vrcholom je Puig Major ( 1.445 m ), na ktorého vrchole je ale umiestnená vojenská základňa, kvôli ktorej je pre verejnosť neprístupný. Najvyšším prístupným vrcholom ostrova je teda Puig Massanella ( 1.365 m ) v náprotivnom masíve. Naprieč celým pohorím bola nedávno prepojená parádna diaľková trasa známa pod označením GR 221 alebo tiež Ruta de Pedra en Sec (Chodník suchých kameňov) v celkovej dĺžke cca 165 km, ktorá vás za 8-9 dní privedie z prístavu Port d' Andratx na južnom pobreží až na skalnatý výbežok Formentor na úplnom severe. Názov je odvodený od charakteristickej techniky skladania kameňov, z ktorých boli už v stredoveku vytvárané ako chodníky, tak múriky medzi jednotlivými pozemkami, aj poľnohospodárske terasy a ďalšie stavby. K fixácii kameňov sa nepoužilo žiadne spojivo, preto teda - Chodník suchých kameňov. Táto diaľková trasa spája najkrajšie prírodné lokality ostrova aj príjemné horské mestečká a zaujímavé pamiatky (kláštor Lluc , Valldemossa). K pohodliu v priebehu prechodu prispieva aj výborná infraštruktúra horských chát a turistických ubytovní, ktoré sú vzdialené vždy na vzdialenosť dennej chôdze (15 - 20 km) a poskytujú príjemné zázemie za prijateľné ceny. Mladšou sestričkou pohoria Serra de Tramuntana je prírodný park Llevant na východe ostrova, ktorého vrcholky síce dosahujú sotva 500 metrovej výšky, zato je ale prešpikovaný parádnymi šotolinovými cestami, ktoré sú ako stvorené pre jazdu na horskom bicykli. Môžete si tu dopriať ako bajkovanie príjemne zvlnenou "vysočinou" , tak aj pohodové skúmanie členitého pobrežia s kúpaním na báječných ľudoprázdnych plážach. A určite stojí za to zavítať aj do historického mestečka Artá - centra oblasti. Sčítané a podrhnuté, Mallorca je tak pestrou outdoorovou destináciou, že je určite veľká škoda, aby bola vnímaná len ako plážový raj v Stredozemnom mori. Objavte ju pre svoju aktívnu dovolenku a nechajte sa oslniť aj prírodnými krásami tohto "slnečného ostrova“.