Unikátny orloj v Starej Bystrici

Najväčšou drevenou sochou na Slovensku je orloj v Starej Bystrici. Myšlienka na jeho vznik sa zrodila počas rekonštrukcie Rínku sv. Michala, počas ktorej dostali jednotný architektonický výraz všetky budovy, vrátane domu kultúry. Práve na ňom sa nachádza táto unikátna stavba Slovenska.

Celková kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Je dielom akademického sochára Lovišku, ktorý svoj umelecký prejav vsadil do šindľovej konštrukcie s drevenými ramenami.

Drevo, bronz, ryolit a ónyx

Vo výklenkoch orloja stojí 6 bronzových plastík, predstavujúcich významné osobnosti slovenských dejín (knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, M.R. Štefánik a Andrej Hlinka).

Kameň ryolit, vyťažený pri Hliníku nad Hronom, bol hlavným materiálom pri tvorbe drapérie. Jej horná časť predstavuje akoby oponu a v dolnej časti sa zase nachádzajú kruhové otvory s vloženými priehľadnými tabuľkami zo zlatého ónyxu, slovenského mramoru vyťaženého pri Leviciach. V noci tento zlatý ónyx vďaka dômyselnému podsvieteniu doslova žiari.
 

Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom

 
Neodmysliteľnou súčasťou tohto orloja je ciferník s astronomickými údajmi, tzv. astroláb, ktorého údaje boli vypočítané s prihliadnutím na zemepisnú polohu Starej Bystrice. Ide teda o jedinečný unikát. Astroláb je farebne ohraničený čiernou nocou, červeným úsvitom, bledomodrým dňom a červeným súmrakom. Polohu slnka naznačuje ručička s vyobrazeným slnkom. Zaujímavosťou je, že tento orloj ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.
 
 
Celkovú monumentálnosť tejto sochy dotvárajú dva zvony vo veži, pričom jeden z nich odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov vo výklenku. Sochy siedmich slovenských apoštolov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech) sú z topoľového dreva a vytvoril ich ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína.
Slovenský orloj v Starej Bystrici je nevšedným skvostom Slovenska, ktorého moderno-tradičné stvárnenie je nádherným umeleckým dielom.