Kanál Viasat Nature predstavuje nový seriál Tajný život jazier, ktorý skúma zložité ekosystémy skrývajúce sa pod hladinami sladkovodných jazier. Spolužitie mnohých rôznorodých tvorov a ich vzájomné interakcie tvoria bežnému zraku skryté dynamické prostredie, ktoré často funguje ako jeden veľký organizmus.
Jazerá na našej planéte tvoria obrovskú zásobáreň sladkej vody, z ktorej ľudstvo čerpá už desiatky tisíc rokov. Jazerá vznikli pôsobením najrôznejších klimatických a geologických činiteľov a sú udržiavané prostredníctvom krehkej rovnováhy medzi vodou, ktorá ich napája, a tou, ktorá odteká do riek.
Vedeli ste, že:
Pod antarktickým ľadovcom sa nachádza asi 70 jazier, z ktorých najväčším je Vostok? Leží pod 4-kilometrovou vrstvou ľadu a dosahuje hĺbku až 800 metrov.
- Najväčším sladkovodným jazerom sveta je Horné jazero, ktoré patrí do skupiny Veľkých kanadských jazier? Horné jazero zaberá viac ako 82 000 km2 a obsahuje toľko vody, že by naplnila všetky ostatné Veľké kanadské jazerá a navyše ešte trikrát Erijské jazero. Najhlbším jazerom sveta je Bajkal na juhu východnej Sibíri? Dosahuje hĺbku až 1 637 metrov.
- Najnižšie položeným jazerom je Mŕtve more na hranici medzi Izraelom a Jordánskom? Jeho hladina sa nachádza 408 metrov pod úrovňou mora. Zároveň ide o najslanšie svetové jazero, v ktorom nežijú takmer žiadne organizmy.
- Najvyššie položeným splavným jazerom je Titicaca v Peru? Leží vo výške 3 810 metrov nad morom. Zároveň je druhým najväčším juhoamerickým jazerom.
- V Českej republike sa nachádzajú dve unikátne jazerá – svetovo ojedinelé Kamencové jazero pri Chomutove, v ktorom vysoký obsah kamenca vo vode zabraňuje rastu rias a siníc, a Hromnické jazierko neďaleko Třemošnej, ktoré je naplnené slabým roztokom kyseliny sírovej, a teda úplne bez života?
- Jazero Morské oko vo Vihorlatských vrchoch patrí medzi sedem divov Slovenska? Predstavuje európsky unikát nielen z hľadiska krajinárskeho, ale bohatým zastúpením vzácnych druhov flóry a fauny je neoceniteľným zdrojom informácií aj pre vedecký výskum. Pomenovanie Morské oko dostalo pre blankytne modrú farbu vody pripomínajúcu morskú hlbočinu.