Seriál Tajný život jazier nazerá do tajomného sveta v hlbinách

Kanál Viasat Nature predstavuje nový seriál Tajný život jazier, ktorý skúma zložité ekosystémy skrývajúce sa pod hladinami sladkovodných jazier. Spolužitie mnohých rôznorodých tvorov a ich vzájomné interakcie tvoria bežnému zraku skryté dynamické prostredie, ktoré často funguje ako jeden veľký organizmus.

Jazerá na našej planéte tvoria obrovskú zásobáreň sladkej vody, z ktorej ľudstvo čerpá už desiatky tisíc rokov. Jazerá vznikli pôsobením najrôznejších klimatických a geologických činiteľov a sú udržiavané prostredníctvom krehkej rovnováhy medzi vodou, ktorá ich napája, a tou, ktorá odteká do riek.

Aj keď sa všetky jazerá môžu zdať na prvý pohľad podobné, v skutočnosti sú veľmi rozmanité. Niektoré sú hlboké ako oceány, iné možno prejsť a namočiť sa pritom sotva po kolená. Niektoré sa zdajú už veky nemenné, zatiaľ čo iné sa periodicky objavujú a zanikajú spolu so striedaním ročných období. Ale všetky majú jedno spoločné – ich hlbiny, plytčiny i brehy poskytujú domov veľkému bohatstvu rozmanitých foriem života.
 
Francúzsky dokumentárny seriál Tajný život jazier sleduje príbehy piatich významných jazier a neustále premeny ich tváre i harmonické spolužitie ľudí s prírodným prostredím. Tvorcovia seriálu navštívili rôzne kúty sveta, od krištáľovo čistých vôd jazera Bajkal cez juhoegyptskú Asuánsku priehradu – tzv. Násirovo jazero – až po neuveriteľné piesočné jazerá v Brazílii. A jazerá nielen pozorovali, ale sa aj snažili pochopiť ich zložité ekosystémy.
 

Vedeli ste, že:

Pod antarktickým ľadovcom sa nachádza asi 70 jazier, z ktorých najväčším je Vostok? Leží pod 4-kilometrovou vrstvou ľadu a dosahuje hĺbku až 800 metrov.

  • Najväčším sladkovodným jazerom sveta je Horné jazero, ktoré patrí do skupiny Veľkých kanadských jazier? Horné jazero zaberá viac ako 82 000 km2 a obsahuje toľko vody, že by naplnila všetky ostatné Veľké kanadské jazerá a navyše ešte trikrát Erijské jazero. Najhlbším jazerom sveta je Bajkal na juhu východnej Sibíri? Dosahuje hĺbku až 1 637 metrov.
  • Najnižšie položeným jazerom je Mŕtve more na hranici medzi Izraelom a Jordánskom? Jeho hladina sa nachádza 408 metrov pod úrovňou mora. Zároveň ide o najslanšie svetové jazero, v ktorom nežijú takmer žiadne organizmy.
  • Najvyššie položeným splavným jazerom je Titicaca v Peru? Leží vo výške 3 810 metrov nad morom. Zároveň je druhým najväčším juhoamerickým jazerom.
  • V Českej republike sa nachádzajú dve unikátne jazerá – svetovo ojedinelé Kamencové jazero pri Chomutove, v ktorom vysoký obsah kamenca vo vode zabraňuje rastu rias a siníc, a Hromnické jazierko neďaleko Třemošnej, ktoré je naplnené slabým roztokom kyseliny sírovej, a teda úplne bez života?
  • Jazero Morské oko vo Vihorlatských vrchoch patrí medzi sedem divov Slovenska? Predstavuje európsky unikát nielen z hľadiska krajinárskeho, ale bohatým zastúpením vzácnych druhov flóry a fauny je neoceniteľným zdrojom informácií aj pre vedecký výskum. Pomenovanie Morské oko dostalo pre blankytne modrú farbu vody pripomínajúcu morskú hlbočinu.
Seriál Tajný život jazier bude uvádzať kanál Viasat Nature vždy v stredu od 10. júna do 8. jula  2015 o 20.05 hod.