Tel Aviv: Dovolenka v Amsterdame Blízkeho východu

Tel Aviv je v Izraeli vnímaný ako mesto rebelské, pôžitkárske, kozmopolitné a vlastne sa svojim charakterom úplne vymyká z prostedia tak silne nábožensky tradičnej krajiny. O to viac je však Tel Aviv príjemnejší a priateľskejší pre návštevníkov z celého sveta.

V súčastnosti má Tel Aviv približne štyristotisíc obyvateľov a je súčasťou najväčšej a najľudnatejšej aglomerácie v Izraeli, známej ako Guš Dan, kde žijú celkovo vyše tri milióny ľudí. Možno povedať, že mesto je vstupnou bránou do celej krajiny. Práve tu sa nachádza jediné medzinárodné letisko Ben Gurion a z toho dôvodu sem prakticky nepriamo vedú kroky drvivej väčšiny návštevníkov. Teda presnejšie, letisko je vzdialené od mesta niekoľko kilometrov a veľká časť turistov má hneď namierené hlavne do tradičného Jeruzalema, či na dovolenku k Mŕtvemu moru. Samotný Tel Aviv je tak ešte stále trochu mimo hlavného záujmu. Z vlastných skúseností však musím povedať, že toto mesto stojí celkom určite za dôkladnejšiu návštevu. Najmä ak patríte do vekovo mladšej kategórie, alebo máte radi zábavu, spoločenský život, pláže a uvoľnenú atmosféru...

V Tel Avive sa každý rok koná obrovská Gay Pride Parade

Samotný Tel Aviv s rozlohou okolo päťdesiat kilometrov štvorcových je ostatnými Izraelcami považovaný akoby za štát v štáte. Pokiaľ Jeruzalem, vzdialený len niekoľko desiatok kilometrov, je silne náboženský, tradičný a pýši sa svojimi architektonickými i historickými skvostami, Tel Aviv má uplne iné priority a atrakcie. Obyvateľom mesta ide hlavne o zábavu, kvalitné oblečenie, spoločenskú prestíž, či kariéru v zamestnaní... Predstavujú tak typickú vzorku amerického životného štýlu. Možno niekde v Las Vegas, San Franciscu, Paríži, či Londýne nič neobvyklé, no v silne tradičnej krajine na Blízkom Východe ide o jav zatiaľ ešte nie úplne bežný. Navyše, Tel Aviv vo svojej liberálnosti už v mnohom ostatný západný svet predbehol.

Za všetko spomeniem práva a možnosti homosexuálov v tomto meste, kde môžu vystupovať absolútne otvorene, majú svoje podniky, miesta na stretávanie a dokonca sa tu každý rok koná obrovská Gay Pride Parade. Pochod, ktorého sa zúčastňujú desaťtisíce ľudí z celého sveta. Dnes tak žije v Tel Avive veľmi početná obec homosexuálov a dokonca sa už objavujú aj také prirovnania ako "hlavné mesto" homosexuálov v Stredomorí. A toto je už v krajine vzniku troch svetových náboženstiev určite neočakávané. Najmä pre všetkých, čo vnímajú Izrael ako oblasť živoriacu hlavne pod prízrakom hrozby teroristických útokov na strane jednej a prísnym dohľadom rabínov na strane druhej. Je to však obrovský omyl a Tel Aviv možno prirovnať k Amsterdamu Blízkeho východu.

Samotný domáci pritom charakterizujú Tel Aviv výstižne vetou: „Mesto, ktoré nespí ani v noci“. Narážajú tým na skutočnosť, že nočný život tu neutícha a prakticky plynulo sa prenáša do života ranného.

Obchody aj služby sú na vybraných uliciach otvorené nepretržite 24 hodín v týždni. Samozrejme, počas tradičného šabatu sú v niektorých štvrtiach obchody zavreté, no samotné centrum mesta ožíva v piatok večer rušnou zábavou. Obyvatelia mesta sú na status, ako to povedať - „rebelov“- aj patrične pyšní a ich sebavedomie má za následok, že postupne „naočkujú“ čoraz viac ľudí z iných častí krajiny. Do Tel Avivu sa tak viac a viac sťahujú ľudia z iných častí Izraela, ale aj sveta. Dôvod je jednoduchý, dá sa tu najlepšie zarobiť a zabaviť.

Kultúrne a ekonomické centrum

Tel Aviv je po Jeruzaleme druhé najväčšie mesto Izraela, no populácia tu rastie veľmi rýchlo. Napriek tomu, že pre samotných Židov je nespochybniteľným hlavným mestom krajiny Jeruzalem, niektoré štáty, medzi nimi aj Slovensko, považujú za hlavné mesto Tel Aviv. Tu majú svoje konzuláty aj ambasády. V praxi tak z medzinárodného hľadiska hrá rolu kultúrneho a ekonomického centra krajiny. Samozrejme veľmi ochotne a šikovne. Sídlia tu všetky známe nadnárodné podniky a značky, je tu burza cenných papierov, bolo tu postavené už spomínané moderné medzinárodné letisko, v meste je stavebný boom, pri pobreží mora vyrástlo množstvo špičkových hotelov. V jednom z nich svojho času chvíľu prebýval aj Michael Jackson.

Ako som už spomínal, väčšina turistov dá ale zrejme prednosť známejšiemu a na pamiatky nespochybniteľne bohatšiemu Jeruzalemu. Alebo iným historickým miestam v krajine a Tel Aviv využijú iba ako vstupnú bránu. V Izraeli je totiž toho na videnie veľmi veľa a času väčšinou veľmi málo. No bez aspoň krátkej návštevy tohto čoraz kozmopolitnejšieho mesta nemôže byť obhliadka krajiny kompletná. Hoci hlavnou doménou Tel Avivu sú bary, reštaurácie, spoločenský a plážový život, hádam nikto by nepovedal, že Tel Aviv je mesto bez pôvabu alebo atmosféry.

Hoci hlavné ulice v centre mesta pôsobia hlavne moderne bez starobylého pôvabu, celkom určite stojí za návštevu Dizengoffova ulica. Ulica je pomenovaná podľa prvého starostu mesta  Meira Dizengoffa a práve tu bola prvá nákupná pasáž v celom Izraeli. Aj dnes ide o jednu z najrušnejších a najvyhľadávanejších nákupných zón v celom mesta a navyše, cez víkend sa tu konajú trhy.

Ak by vás kopla umelecká múza, tak v mesta je aj zaujímavé Telavivské múzeum umenia. Budova múzea je z architektonického hľadiská veľmi fotogenická, no dávajte však pozor. Na protiľahlej strane cesty od múzea sa nachádzajú vojenské objekty, ktoré je fotiť prísne zakázané. Ak nechcete mať zbytočné problémy, týmto smerom objektív foťáku ani nesmerujte... V Tel Avive je napríklad možnosť vidieť najviac stavieb architektonického štýlu bauhaus, zapísaného na zozname UNESCO. Sú preň typické základné formy ako štvorec, trojuholnik, kruh, absencia drobností a materiály ako betón, oceľ, sklo. Ide o jednu z najvýznamnejších nemeckých avantgardných škôl umenia medzivojnového obdobia, ktorá vznikla vo Weimare. Ak však predsa len túžite po historických pamiatkach a starých uličkách, tým správnym miestom je Jaffa.

Na blšie trhy do Jaffy

Jaffa sa nachádza len niekoľko kilometrov na juh od rušných telavivských pláží a moderného centra. Ide celkom určite o jedno z najpôsobivejších historických miest Izraela, pričom Jaffa je prímestská štvrť Tel Avivu obývaná väčšinou arabským obyvateľstvom. Hoci dominantou je historické staré mesto a prístav, nájdete tu aj množstvo galérii, kaviarne, či reštaurácie, ktoré lemujú útulné ulice vydláždené kamennými kockami.

Výhodou Jaffy je aj skutočnosť, že nie je na rovine, ale mierne do kopca, čo pre návštevníkov zaručuje nádherné panoramatické výhľady na široké okolie. Tie sú zrejme najlepšie z parku Ha Pigsa, ktorý sa nachádza na úplnom vrhole kopca, na ktorom leží aj staré mesto. Najmä výhľad na sever, kde sú pláže a výškové budovy Tel Avivu, je veľmi pôsobivý. V čase našej návštevy sa v parku konali prípravy na niekoľko svadobných obradov. Nejednalo sa však ani o tradičnú židovskú, či arabskú svadbu, ale svoje „áno“ si tu mali povedať páriky prisťahovalcov, či návštevníkov z afrického štátu Eritrea.

Hneď na okraji parku sa totiž nachádza kresťanský, veľkolepo vyzerajúci františkánsky kostol svätého Petra. Záhrada parku slúžila desiatkam svadobčanov na fotenie a kratochvíľu. Ženy boli oblečené v nádherných červených šatách, muži v bielych, hrali na hudobné nástroje a celé okolie žiarilo pestrými farbami. V kombinácii s nádhernými výhľadmi som si z tejto chvíle odniesol veľmi príjemný zážitok.

Vráťme sa však ešte v krátkosti k Jaffe. Treba pripomenúť, že hlavnou dominantou starého mesta je Jaffská veža s hodinami, ktorá sa nachádza na hodinovom námestí. Jaffa má ešte jednu zvláštnosť, ktorú sa určite oplatí vyskúšať. Je ňou tzv. Blší trh známy ako Šuk Ha Pišpešim. Nachádza sa priamo v uličkách starého mesta a rozhodne si nemyslite, že tu možno dostať čínske produkty, ako ste na to bežne zvyknutí z našich domácich trhov. Blší trh v Jaffe má svoju dôstojnosť, môžete tu kúpiť množstvo pekných starožitností, nábytok, obrazy, lampy, ale aj umelecké diela... Všetko od výmyslu sveta. Hoci v iných častiach Izraela to až tak neplatí, tu je už zjednávanie nutnosťou a ak sa vám niečo zapáči, s obchodníkom sa o cenu musíte trošku pojednať.

Na záver ešte pár slov o telavivských plážach. Sú veľmi atraktívne, široké, piesočné, pričom more je čisté. Hádam ich jedinou nevýhodou je, že sú prakticky stále preplnené a voľný čas tu trávia tisíce mladých ľudí. A medzi nimi aj čoraz viac turistov, ktorí objavujú krásy a atmosféru tohto mesta. Ak by ste sa rozhodli do Izraela zavítať aj vy, návštevu optimistického, ba až mierne pôžitkárskeho Tel Avivu určite odporúčam.