Ako sa dostať do mesta Betlehem?

Ako som sa dostala na Západný breh Jordánu, kde sú biblické mestá ako Betlehem, Jericho, Hebron a tipy, ako sa tam môžeš dostať ty. Prečo? To bola totiž častá otázka mojich kamarátov, ako som sa vlastne na územie Západného brehu Jordánu - West Bank dostala.

Tým, že letisko pre civilistov vo West Bank nie je, máte dve možnosti. Buď poletíte do Tel Avivu na Ben Gurion alebo do Amanu v Jordánsku. Ja som letela do Tel Avivu, letenky sú lacnejšie, zato kontrola na letisku prísnejšia.

Západný breh Jordánu alebo Predjordánsko

(arab. الضفة الغربية Ad-daffa al-garbíja; hebr. הגדה המערבית Ha-gada ha-ma'aravit alebo יהודה ושומרון – Jehuda ve-Šomron, dosl. Judea a Samária; angl. West Bank) je vnútrozemské územie na západnom brehu rieky Jordán na Blízkom východe medzi Izraelom a Jordánskom. Po páde Osmanskej ríše patrilo k Britskému mandátnemu územiu v Palestíne, v roku 1947 ho Valné zhromaždenie OSN pririeklo novovznikajúcemu arabskému štátu. Počas prvej arabsko-izraelskej vojny v rokoch (1948/49) ho obsadilo Jordánsko. V roku 1967 ho počas arabskými štátmi vyprovokovanej šesťdňovej vojny obsadil Izrael. Na území Západného brehu Jordánu sa nachdázajú aj známe biblické mestá ako Betlehem, Jericho, Hebron a je tu množstvo neoceniteľných kultúrnych pamiatok významných ako pre kresťanov, židov aj moslimov.                                                                                      Zdroj: Wikipedia

Zo Slovenska do West Bank:

  • Najbližšie letisko z ktorého sa lieta do Tel Avivu je Viedeň a letenka stojí okolo 250 eur spiatočná. Let trvá okolo troch hodín a po prílete si hodinky posúvaš o hodinu dopredu. Ďalšia možnosť je letieť z Budapešti, odkiaľ spiatočná letenka cez wizzair výjde iba na menej ako 150 eur.

  • Medzi SR a Izraelom je uzatvorená bezvízová dohoda, takže na vstup do krajiny potrebuješ iba cestovný pas platný aspoň šesť mesiacov. V zmysle dohody občania SR môžu stráviť v Izraeli maximálne 90 dní. Na to aby ťa do krajiny pustili, musíš zodpovedať niekedy viac, niekedy menej otázok. Otázky sa týkajú poväčšinou plánu tvojej cesty. Neodporúča sa veľmi diskutovať o návšteve miest na Západnom brehu, lebo to vedie k prehlbujúcim otázkam. Podľa aktuálnej situácie ti môžu dokonca zamietnuť vstup, z dôvodu ohrozenia bezpečnosti. Najlepšie je mať na prvé dni zarezervovanú izbu hostelu niekde v Tel Avive alebo Jeruzaleme, poprípade adresu a telefónne číslo na kamoša z Izraela. Pred cestou je aj vhodné sledovať aktuálnu situáciu v danej oblasti.
  • Priamo na letisu si môžeš zobrať autobus 947, ktorý premáva každých 20 minút z Ben Gurion Airport El Al Junction do Jerusalem Central Bus Station a stojí 22 NIS (4,5 eur). Druhá, drahšia možnosť je shared taxík do Jeruzalema. (Volá sa sherut). Stojí 60 Shekelov čo je okolo 12 eur. Tento taxík čaká kým sa celý naplní. Povedz mu,  aby ťa vyhodil čo najbližšie k Damašskej bráne (“Bab el-’Amoud)  v starom meste. Odtiaľ už len pár krokov na Arab bus station, odkiaľ môžeš ísť do West Bank aj taxíkom. Záleží na tom kam konkrétne chceš ísť.
  • Keď do Betlehema, ktorý je už na Západnom brechu Jordánu, jedna možnosť je z Arab bus station taxíkom (stojí okolo 20 NIS), alebo minibusom číslo 24, ktorí ťa vysadia pred Checkpointom 300. Prejdeš cez neho pešo (vyzerá ako stará letištná hala). Na druhej strane si buď opäť vezmeš taxík za okolo 15 NIS na Manger Square, alebo môžeš ísť pol hodinku do centra Betlehema pešo. Keď prechádzaš z Izraelu na územie West Bank je to veľmi jednoduché, Izraelčania si od teba nepýtajú žiadne dokumenty ani ťa nekontrolujú. V opačnom smere je to už o čosi náročnejšie. Ešte lacnejšie sa do Betlehema dostaneš autobusom 21, ktorý chodí približne každú pol hodinu tiež z Arab Bus Station. Stojí okolo 7 NIS a cesta trvá okolo hodiny.

  • Ak chceš ísť do Ramallah, tiež máš možnosť buď ísť busom alebo si zobrať taxík. Taxík priamo do Ramallah stojí okolo 90 NIS. Cena závisí od zjednania. Môžeš si tiež zobrať taxík, ktorý ťa zoberie iba po Qalandia checkpoint cez ktorý prejdeš pešo a na druhej strane si zoberieš taxík za približne 30 NIS do centra Ramallah. Najlepšie spojenie medzi Jeruzalemom a Ramallahom je bus číslo 18, ktorý ide z Nablus Rd. blízko Damašskej brány až na hlavné námestie al-Manara v Ramallah. Ak si nevieš rady, opýtaj sa, Palestínčania sú veľmi nápomocní a priateľskí.

Sumár:

Čo potrebuješ?

  1. platný pas (platnosť pasu 6 mesiacov po návrate)
  2. letenku do Tel Avivu alebo Amánu (okolo 100 až 250 eur)
  3. plán cesty
  4. adresa hostela alebo kamoša v Izraely
  5. ak nejdeš stopom, nejaké shekely na cestu do Betlehema alebo Ramallah

Prečítaj si ďalšie príbehy a dojmy z našich ciest po Západnom brehu Jordánu na našom blogu http://palestinianexperience.tk alebo nás sleduj na facebooku https://www.facebook.com/ExperiencesFromPalestine?ref=hl

- Pre informácie o aktuálnej situácii v danej oblasti Dobrodruh.sk odporúča pred návštevou sledovať stránku Ministerstva zahraničnych veci SR - Izrael