Festival perkusií a world music: World of the Drums

Už tento víkend, 9. a 10. októbra  sa koná Festival perkusií a world music. V piatok a v sobotu sa predstavia špičkové projekty z Talianska, Maďarska, Poľska a Slovenska. Okrem koncertov si fanúšikovia môžu užiť hudbu, tanec a ďalšie aktivity. V DK Ružinov sa počas dvoch dní budú konať aj sprievodné akcie ako obľúbený workshop bubnovania pre deti zdarma, workshop samby reggae, drumcircle a tanečné workshopy.

V hlavnom programe sa predstaví  talianska Officina Zoe, momentálne na 6. mieste európskeho rebríčka world music WMCE s aktuálnym albumom Mamma sirena . Sú jednou z najstarších kapiel tradície pizzica taranta, ktorý prežíva mimoriadny boom vo svete. Ďalšími účinkujúcimi budú multiinštrumentalistka Markéta Mazourová -„Prvá dáma perkusií V Čechách“, speváčka Szilvia Bognár, popredná interpretka maďarských piesní vo world music úprave a Z Poľska pricestuje ŜANĜO s množstvom tradičných nástrojov a hudbou v štýle ethnofusion.

Príde aj skupina Capre

Festival otvorí bubenícky ansámbel Tortola Drums nepočujúcich detí zo SŠI Hrdličkova. V piatok sa zo slovenských skupín predstaví skupina Capre, ktorej poznávacím znakom sú exotické nástroje sitár a saz. Campana Batucada predvedie horúcu bubnovú show  a na záver vystúpi populárna world music skupina BANDA. Ich špeciálnym hosťom bude perkusionista Eddy Portella.

V sobotu vystúpia Acoustic Gangsters gitaristu Petra Luhu a mandolinistu Jozefa Scheinera s basgitaristom Jurajom Griglákom a perkusionistom Dinom Majdákom. Súrodenci Martina a František Ďuďovci, predstavia staré rómske piesne z projektu Janky Belišovej. Tieto skromné hviezdy z východu Slovenska účinkovali v cenami ovenčenom dokumente M. Šulíka: Cigarety a pesničky, na festivale Pohoda (2007) a Crossroads Krakow (2015), kde malo mimoriadnu odozvu u odborníkov aj publika.  

Workshop samba reggae

Už tradične nebude počas festivalu chýbať program pre bubeníkov: drumcircle, sobotný workshop samba reggae pod vedením Igora Holku (Campana Batucada), obľúbený workshop bubnovania pre deti zdarma. Aktívne sa budú mocť diváci zapojiť aj do tanečných workshopv priamo počas festivalu, v ponuke budú cigánske tance a exotická pizzica taranta . V rámci hudobného jarmoku budú pripravené stánky v spolupráci s Projektom Život a predajné stánky hudobných nástrojov. Tento rok sa budú môcť návštevníci zapojiť do zbierok pre utečencov a ľudí v núdzi. Festival sa ukončí v sobotu afterpárty. 
 
www.shiraz.sk
 
Festival perkusií a world music
- World of the Drums-
9. október 2015, 19:00
10. október 2015, 18:00, workshopy 10:00, 13:00 a 17:00
DK Ružinov, Bratislava