3 tajomstvá ukryté v Izraeli

Viete ako chutí voda v Mŕtvom mori? Aj napriek tomu, že ide o najslanšie jazero na našej planéte a voda v ňom je desaťkrát slanšia ako bežná morská voda, jej chuť je horká. Vedci sa totiž domnievajú, že pri vysokej koncentrácii soli je voda natoľko slaná že ľudské telo ju už ako takú nedokáže vnímať, a preto si náš mozog vyhodnotí, že táto voda je horká. 

Je skutočne Mŕtve more slané?

Mŕtve more je však viac ako svojou chuťou preslávené najmä svojimi liečivými účinkami. Toto jazero, ktoré leží na hraniciach Izraelu a Jordánska patrí medzi najstaršie „kúpele“. Objavil ich ešte Herodes Veľký, pred začiatkom nášho letopočtu. Liečivé a kozmetické účinky, tohto najslanšieho jazera na svete, si vraj užívala aj krásna Kleopatra. Vzduch v okolí tohto jazera blahodárne prispieva nervovému systému a dýchacím cestám. Na svoje si prídu aj alergici, pretože je tam veľmi nízka koncentrácia peľov. Ak sa vyberiete do Izraela, určite si nenechajte ujsť kúpanie sa v tomto jazere. Vďaka vysokej koncentrácii soli vo vode, je ťažké v nej plávať, či ponoriť sa. Stačí si ľahnúť len na chrbát a voda vás udrží. Známe je aj bahno z mŕtveho mora. Obsahuje množstvo minerálov a stopových prvkov, ktoré sú liečivé najmä pri kožných problémoch.

izrael mrtve more

Jeruzalem, tam kde všetci veria

Jeruzalem je určite miesto, ktoré vás napadne ako prvé, keď sa spomenie Izrael. Vedeli ste však o tom, že mesto Jeruzalem je centrom pre tri veľké náboženstvá – židovstva, kresťanstva a islamu? Starý Jeruzalem je rozdelený na moslimskú, židovskú, kresťanskú a arménsku štvrť. Ani toto rozdelenie však presne neodráža lokalizáciu pamiatok židov, kresťanov a moslimov. Jeruzalem je spolu s celým Izraelom ukážkou mozaiky náboženstiev. Bok po boku tu vzájomne žijú horliví veriaci všetkých náboženstiev, spoločne s liberálmi užívajúcimi si pozemský život.

izrael jeruzalem

Záhadná história Jeruzalemu

Počtom a významnosťou náboženských pamiatok sa Jeruzalemu ťažko vyrovná akékoľvek iné miesto na svete. Centrom a srdcom Jeruzalemu, ktoré nesmie minúť žiaden turista, je však Staré mesto. Je tu múr nárekov, či Skalný dóm na Chrámovej hore. Múr nárekov je pozostatkom Jeruzalemského chrámu, ktorý je spomínaný aj v Biblii. Veriaci sa k nemu chodia modliť a veria, že sa vyplnia ich priania, ktoré nechávajú zastrčené v škárach múru. Skalný dóm zas patrí medzi najposvätnejšie miesta islamu. Východne od Starého mesta nájdete Olivovú horu s mnohými nádhernými kostolmi. Na jej úpätí sa vám ukáže Getsemanská záhrada, v ktorej sa Ježiš podľa Biblie modlil tú noc, kedy bol zatknutý a neskôr  ukrižovaný. S Ježišom Kristom sa spája ďalšia pamiatka  - Chrám Božieho hrobu. Podľa Biblie bol na tomto mieste ukrižovaný. Okrem množstva ďalších pamiatok si môžete v Jeruzaleme vychutnávať promenádu okolo hradieb alebo čarovnú  atmosféru starého trhoviska.

izrael mur narekov

Zaujala vás dovolenka v Izraeli?

O cestovaní sa hovorí, že je to jediná vec, ktorú si kúpite a spraví vás bohatšími. Preto neváhajte a inšpirujte sa ponukou CK Daka. Nájdete v nej aj ponuku na letecký zájazd do Izraela, ktorý vám odkryje nejedno tajomstvo  tejto exotickej krajiny. Viac na www.cestovnakancelariadaka.sk