Špania Dolina: TOP zaujímavosti a ako tu tráviť čas

Pred päťsto rokmi poznali Španiu Dolinu pravdepodobne všetci významní obchodníci, finančníci, boháči. Alebo minimálne meď, ktorá sa tu ťažila. Tá sa zo Španej doliny vyvážala do celého vtedy známeho sveta a bola významnou obchodnou komoditou. Dnes malá dedina sa tak navždy zapísala do dejín. A hoci tu už ruch v baníckych šachtách pravdepodobne navždy utíchol, slávna minulosť tejto nádhernej lokality dýcha na návštevníkov spoza každého rohu.

Špania dolina leží v Starohorských vrchoch, len kúsok od Banskej Bystrice. Tak blízko, že v lete sem jazdí turistický vláčik NEUSOHL EXPRESS. Čo je super nápad! Zážitkové jazdy vláčikom do Španej Doliny zahŕňajú spiatočnú cestu, vstup do Banského podzemného prekopu (o 10.00 hod.), Múzea medi (o 13.00 hod.) i Historickej školy prof. Mistríka (o 14.15 hod.). Celkovo skvelý výlet na sedem hodín. Napriek tomu sem vedie iba jedna jediná kľukatá, úzka, približne 4 kilometre dlhá cesta. A tak, napriek tomu, že Banská Bystrica je čoby kameňom dohodil, Špania dolina je z cesty neviditeľná, ukrytá a izolovaná uprostred lesov.

Spania dolina

THURZO – FUGGER zážitková expozícia

Banskú Bystricu mám veľmi rád. Ako rodený Bratislavčan stále hovorievam, ak by som si mal vybrať druhé mesto na život v rámci Slovenska bude to práve tu. Páči sa mi okolitá príroda, možnosti na športové vyžitie, Mestský hrad, malebné a obrovské Námestie SNP. A práve priamo v Mestskom hrade - Barbakane pribudla atrakcia, ktorú chcem nielen spomenúť ale aj odporučiť. Na 1. poschodí je tu umiestnená stála THURZO – FUGGER zážitková expozícia o histórii baníctva v Banskej Bystrici a okolí. Expozícia je interaktívna a dozvedel som sa tu veľa informácií najmä z obdobia najväčšieho rozkvetu mesta. Čiže z čias Thurzovsko - Fuggerovskej spoločnosti a Medeného hámra.

Barbakan, Banska Bystrica

Bola to zábava nielen vďaka zanietenému hovorenému slovu pani sprievodkyne, ale aj vďaka najmodernejším technológiám, ktoré v expozícii využívajú. Nasadil som si virtuálne okuliare a prostredníctvom pohybovej platformy a virtuálnej reality sa poprechádzal po výrobných priestoroch Medeného hámra. Celkom dobre som si tak vedel predstaviť, ako to tam vyzeralo a fungovalo v časoch jeho najväčšej slávy. Dotykové obrazovky boli zase zdrojom množstva informácií o vývoji baníctva, banských strojov a rôznych predmetoch, ktoré s touto tematikou súvisia. Dozvedel som sa tak napríklad, že Jakob Fugger bol pravdepodobne najbohatší človek svojej doby. Ale aj pikošku, že v roku 2008 prišlo na pobreží Namíbie k unikátnemu objavu. Po 500 rokoch od záhadného zmiznutia tu objavili vrak portugalskej lode Bom Jesus, v preklade Dobrý Ježiš. Na skoro neporušenom vraku lode našli obrovský zlatý poklad, aj veľké množstvo medených ingotov. Tie boli označené trojzubcom, čiže puncom Fuggerovcov a pochádzali tak práve z tejto oblasti.

THURZO – FUGGER zážitková expozícia

Penzión Klopačka

Poďme však späť k Španej Doline. Po prehliadke THURZO – FUGGER zážitkovej expozície som opustil ruch stredovekej atmosféry Banskej Bystrice a postupne sa ponoril do ticha okolitej krajiny. Cesta do Španej Doliny je sama o sebe pôsobivá. Kľukatá asfaltka vedie cez husté lesy a sem tam sa odkrývajú pohľady na horské vrcholy. Hneď po príchode ma upútal malebný obraz dedinky. Bola mierna hmla, sem tam fľaky snehu, sychravo. Výdobytky modernej civilizácie mi unikali z dohľadu. Nebyť áut na parkovisku, cítim sa ako v stredoveku. Kamenné domy v strmom svahu, pohľad na majestátny rímskokatolícky Kostol Premenenia Pána. Neopakovateľná atmosféra.

rímskokatolícky Kostol Premenenia Pána, Spania dolina

Vybral som sa hneď k slávnemu drevenému krytému schodisku so 162 drevenými schodmi, ktoré vedie ku kostolu Kostolu Premenenia Pána. Ten je asi tou najväčšou dominantou obceSchodisko je nielen technickým skvostom, ale aj akousi symbolickou cestou do minulosti.

Kostol Premenenia Pána, kryte schodisko, Spania dolina

Na tento deň však stačilo, postupne prišla tma. Vybral som sa ubytovať do penziónu Klopačka. Nádherný, historický, vyše 400 ročný dom. Je tu výborná reštaurácia a možnosť sa ubytovať. Hneď som pokecal aj s majiteľom Milanom Vigašom. Tu som sa dozvedel, že zvon na tejto stavbe kedysi zvolával baníkov do práce a signalizoval dôležité udalosti. Milan ma upozornil, že na poschodí je malé múzeum čipiek a rôznych baníckych predmetov. A počas sviatkov aj výstava drevených betlehemov. Už som sa tešil na druhý deň. 

penzion Klopačka, spania dolina

Múzeum medi

Po výdatných raňajkách v Klopačke som sa vybral pozrieť miestne Múzeum medi. To sa nachádza v budove obecného úradu. Expozíciu pripravilo banícke bratstvo Herrengrund, ktoré vznik aj samo zafinancovalo. Za to klobúk dolu. Dozvedel som sa, čo je to cementácia medi, ako sa vyrábala vzácna zelená farba a tiež ako a kam všade meď zo Španej Doliny putovala od čias doby bronzovej až po koniec 19. storočia. Veľmi zaujímavá prehliadka. Aj vďaka pánovi Andrejovi Sitárovi, majstrovi Baníckeho bratstva Herrengrund, ktorý všetko vysvetlil s veľkým oduševnením a on sám je studnicou vedomostí. 

Muzeum medi, Spania dolina

Pri tejto príležitosti som mal možnosť prehodiť aj zopár viet s pani starostkou Martinou Wilhemerovou. Tá mi prezradila ďalšiu zaujímavosť spred niekoľkých rokov. Vežu kostola zasiahol blesk a výrazne ju poškodil. Počas opravy tu našli zachovanú časovú kapsulu z roku 1858. V nádobe sa nachádzali dve historické listiny písané v latinčine a maďarčine, 13 kovových mincí z daného roka a dve papierové bankovky, upresnila mi pani starostka.

Banský podzemný prekop - Rovný ako ceruzka

To ma už čakalo reálne dobrodružstvo. Vybral som sa preskúmať Banský podzemný prekop. Úžasný zážitok. Štôlňa je dlhá 1600 metrov, začali ju raziť v roku 1956 a je rovná ako ceruzka. Tak rovná, že pri vstupe som niekde na konci v hlbokej tme videl malinké svetielko veľkosti špendlíkovej hlavičky. To bol východ. Páni inžinieri sa trafili na centimeter presne.

Banský podzemný prekop

Štôlňa bola dokončená v roku 1961 a prví baníci tu začali pracovať v roku 1964. Tri roky trvali práce na spevnení štôlne železobetónovými podperami. Spoločne so sprievodkyňou sme dali na hlavu prilby so svetlom a rozhodli sme sa celú štôlňu prejsť tam a naspäť. Vonku už mrzlo, fučal ľadový vietor a poletovali vločky snehu s dažďom. Ako sa hovorí, psa neradno vyhnať z domu. V podzemí je však stabilná a príjemná teplota okolo osem stupňov. Vyrazili sme do hlbokej tmy, len pri svetle čeloviek.

Banský podzemný prekop

Banský podzemný prekop, Jozef Terem

Cesta ubiehala rýchlo rozhovorom o miestnej histórii. Zhruba v strede cesty bol na stene napísaný odkaz od baníkov: "Všetko dobré v Novom roku 1965". Niekde práve v tomto bode bolo nado mnou 225 metrov zeminy, čiže najhlbší bod prekopu.

Z druhej strany má štôlňa ústie do bývalej banskej osady Piesky. Miestni Nemci ju nazvali Sandbergom – Pieskovým vrchom. Tento názov si časom domáci obyvatelia poslovenčili a nazvali osadu Zamperkom. Tá prežila svoju slávu i pád. Zamperk celé storočia tvoril spolu s neďalekou Špaňou Dolinou symbol rudného bohatstva. Dnes tu zostala iba kaplnka, jediný zachovaný dom a cintorín vo veľmi strmom svahu. V lete sa tu konajú bohoslužby a majú tu stretnutia rodáci z osady. Za priaznivého počasia sa možno zo Zamperku vrátiť do Španej doliny dvoma spôsobmi. Buď rovnako štôlňou alebo cez kopec po modrej turistickej značke. Trvá to asi hodinu a skončíte na námestí v Španej doline.

Banský podzemný prekop

Celá prehliadka stojí 5 euro na osobu a koná sa pravidelne v letných mesiacoch. Viac informácii je TU: Banský prekop Špania Dolina – Piesky.

Halda Maximiliána

Po návrate do dediny som si ešte dal výstup na haldu Maximilián. Obrovský kopec nad Špaňou dolinou, z ktorého je krásny výhľad do údolia. Umelý kopec. Totiž, k zaujímavým pozostatkom banskej minulosti Španej Doliny patria haldy sute, ktoré sa napriek niekdajšej snahe nepodarilo zalesniť. Najväčšou a najlepšie zachovanou z nich je práve halda Maximilián. Viac ako 400 tisíc metrov kubických nánosu, inak povedané hlušiny vyťaženej z rovnomennej banskej šachty na príkry svah nad obcou. Halda tak dnes predstavuje jeden z najväčších umelých, človekom vytvorených vrchov v Európe.

Halda Maximilian, Spania dolina

Banský náučný chodník

Dá sa povedať, že TOP zaujímavosti v Španej doline môžete vidieť v rámci okruhu nazvanom - Banský náučný chodník. Táto trasa vedie cez všetky najvýznamnejšie miesta. Na trase som si pozrel pozostatky šácht, banských domov a technické zariadenia, ktoré tu stále stoja ako svedectvo slávnej minulosti.

Základné informácie o trase:

  • Dĺžka trasy: približne 5 km
  • Čas prechodu: 2 – 3 hodiny (podľa tempa a času na zastávkach)
  • Počet zastávok: 10 informačných tabúľ
  • Náročnosť: nenáročná trasa, vhodná pre rodiny s deťmi, turistov a milovníkov histórie

Banský náučný chodník, Spania dolina

Zastávky a zaujímavosti na trase:

  1. Špaňodolinské námestie Chodník začína na historickom námestí, pri penzióne Klopačka.

  2. Kostol Premenenia Pána Gotický kostol z 13. storočia sa vypína nad obcou a je známy krásnym interiérom. V okolí kostola sa nachádza starý banícky cintorín.

  3. Halda Maximilián Táto mohutná halda je pozostatkom baníckej činnosti. Tvorí ju odpadový materiál z ťažby, ktorý sa nahromadil počas storočí. Z vrcholu haldy je nádherný výhľad na celú Španiu Dolinu a okolie.

  4. Špaňodolinský banský vodovod Unikátna technická pamiatka z 15. storočia, ktorá slúžila na privádzanie vody pre pohon banských zariadení. Vodovod mal dĺžku až 36 km a patrí k európskym unikátom.

  5. Banské štôlne a šachty Počas trasy možno vidieť pozostatky stredovekých banských štôlní a šácht, ktoré ukazujú, ako baníci v ťažkých podmienkach dobývali meď a striebro.

  6. Tradičné banské domčeky

  7. Informačné tabule o histórii baníctva Na trase je umiestnených 10 náučných tabúľ, ktoré približujú históriu ťažby, technológie banskej činnosti a život baníkov. Vysvetľujú, ako fungoval banský systém v minulosti.

  8. Príroda a výhľady Okrem historických pamiatok ponúka chodník krásne výhľady na Španiu Dolinu a okolité pohoria. Trasa prechádza lesmi a lúkami, vďaka čomu je prechádzka príjemná a oddychová.

Špania dolina

Zašlo slnko, dedina sa zahalila do pokojnej atmosféry. Sadol som do miestnej krčmy na pivo a absorboval dva dni strávené v Španej doline. Bol to pre mňa obohacujúci zážitok. Naplnený objavovaním, oddychom a spoznaním bohatej histórie. Ak hľadáte miesto, kde sa spája minulosť s prírodnou krásou, tak Špania Dolina by mala byť na vašom zozname.

  • Viac tipov na výlety nájdete na www.centralslovakia.eu a na facebook profile @centralslovakia. 
  • Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

central slovakia

Ministerstvco cestovného ruchu a športu