Rozhľadňa na vrchu Súšava pri dedinkách Malé a Veľké Borové

Na vrchu Súšava v Skorušinských vrchoch s výškou 1075 metrov týčiacom sa na polceste medzi dedinami Malé Borové a Veľké Borové bola v roku 2013 postavená drevená turistická rozhľadňa s výškou 16,5 metra. Naskytajú sa z nej krásne výhľady na okolité pohoria, najmä Západné Tatry ale aj Chočské vrchy a Malú Fatru.

K rozhľadni vedie chodník, spájajúci ešte liptovské dediny Malé a Veľké Borové. No dá sa sem dostať cez les po neoznačených chodníkoch aj z už oravských Chlebníc.

Trasa k rozhľadni na vrchu Súšava 

Rozhľadňa je približne na polceste medzi Veľkým a Malým Borovým, ktoré spája cesta cez kopec po červenej značke. Paradoxne však, hoci rozhľadňu postavili Chlebničania a Veľké Borové, podľa môjho názoru, najbližšie k rozhľadni je asi z dedinky Malé Borové. A z Malého Borového je podľa mňa aj najjednoduchšia prístupová cesta.

Trasa je pomerne jednoduchá. Treba ísť cez dedinu stále do kopca, až na horný koniec Malého Borového. Tu sú turistické tabule a tu aj končí asfaltka. Inak povedané, tu končí cesta a ďalej je už iba les. Samotná cesta sa pri turistických tabuliach prudko stáča doľava, poza posledné domy. Ešte niekoľko desiatok metrov je asfaltka, ktorá sa mení na lesnú cestu.

Male Borove

Male Borove

Male Borove

Treba sa vybrať po nej smerom na Veľké Borové po červenej značke, budú vás smerovať aj turistické tabule. Cesta vedie po hrebeni, pričom budete mať z ľavej strany nádherné výhľady na Roháče. Asi po 1,5 kilometri narazíte na pravej strane na prvú značku oranžovej farby, ktorá vám napovie, že k rozhľadni je to ešte 15 minút.

Male Borove

Male Borove

Musíte sa vybrať vpravo, dole z červenej značky, po oranžovej smerom do lesa. Hoci oranžové značky sú asi v päťminútových intervaloch, treba dávať pozor, cesta nie je úplne jasná. Rozhľadňu nie je z diaľky vidno, musíte ju hľadať. Po niekoľkých minútach sa vnoríte do hustého ihličnatého lesa. Choďte stále po najzreteľnejšej ceste a približne za 10 - 15 minút sa z ničoho nič pred vami objaví mohutná silueta rozhľadne.

Rozhľadna na Susave

susava rozhladna

Bol som tu už niekoľko krát, no nikdy som nikoho nestretol. Rozhľadňa na Súšave je veľmi nenápadná, nevidno ju z okolitých ciest. Je teda dosť možné, že veľa ľudí ju nepozná a ide o menej známu a tým pádom aj pomerne málo navštevovanú rozhľadňu. Toto miesto je však veľmi dobrý tip na výlet, ak sa ocitnete v tomto kraji. Vyraziť sem môžete či už z Malého Borového alebo Veľkého Borového. Samozrejme, za návštevu stojí aj neďaleká Kvačianska a Prosiecka dolina a veľa iného. Do tohto kraja sa určite oplatí vyraziť minimálne na víkendový výlet.

Rozhľadna na Susave

Na záver ešte treba dodať, že na tabuli, pripevnenej k rozhladi je okrem iného aj tento text: ... Rozhľadňu pre vás, bez prispenia eurofondov, postavili: Urbariát Chlebnice a Penzión pri Veži, Veľké Borové." Čo je veľmi chválihodný počin.  susava rozhladna