Poznáme program festivalu HoryZonty 2021

Festival, ktorý býva tradične zložený z filmov a prezentácií hostí, organizátori predstavili divákom neplánovane po prvý raz v online formáte na jeseň 2020. Začiatkom novembra tohto roku je situácia o niečo priaznivejšia, no i tak pre podujatia veľmi náročná. „Od začiatku príprav rátame s viacerými alternatívami. Komunikácia s tvorcami, nákup licencií a vybavovanie práv na premietania, preklad a titulkovanie zahraničných filmov, práca technikov - to všetko prebieha niekoľko mesiacov pred samotným festivalom bez ohľadu na to, či si program pozrie 400 alebo 4000 divákov. Je za tým veľa hodín práce množstva ľudí, pričom do poslednej chvíle nevieme, koľko návštevníkov príde a ktorý z možných scenárov bude najlepší,“ hovorí Mária Dutková, rukami ktorej prešli počas prípravy festivalu aj tento rok desiatky filmov.

Cenu divákov budú môcť získať aj profesionálne a zahraničné filmy

Na HoryZontoch 2021 budú môcť diváci vzhliadnuť celkovo 35 snímok z jedenástich krajín sveta, no nebudú chýbať ani diela slovenských tvorcov, medzi nimi Pavla Barabáša, Rasťa Hatiara a Viliama Bendíka. Na svoje si prídu cestovatelia, turisti, horolezci, vodáci, cyklisti, milovníci adrenalínu a akcie, no bude príležitosť aj na zamyslenie a vychutnanie si krásnych záberov.

Novinkou festivalu je zmena v hlasovaní o Cenu divákov – návštevníci môžu vyberať svojho favorita spomedzi všetkých festivalových filmov, nielen neprofesionálnych. Ostatné ceny, ktoré udelí odborná porota v rámci súťaže, si podelia len neprofesionálni filmári.

Medzi vzácnych hostí festivalu bude tentoraz patriť horolezec a horský vodca z Chaty pri Zelenom Plese, Tomáš Petrík, ktorý zastúpi už dávnejšie avizovaného hosťa Róberta Gálfyho. Ten festival nakoniec nebude môcť navštíviť, no sám verí, že do tretice sa to podarí o rok. S účasťou ďalších plánovaných hostí - fotografa, cestovateľa a vodáka Martina Fševeda Žilku, kameramana Rasťa Hatiara i horolezcov Vladimíra Kaza Lineka a Mariána Šajnohu organizátori zatiaľ rátajú.

Martin Žilka - Orava

Online festival prebehne týždeň po premietaní naživo

Hoci je oficiálny termín festivalu stanovený na 11.-13. november 2021, kedy sa bude konať premietanie v trenčianskom Posádkovom klube, diváci sa môžu tešiť aj na takpovediac „druhý“ festival, ktorý prebehne v online podobe o niekoľko dní neskôr – 19.-21. novembra prostredníctvom internetu. Informácie o tom, v akom režime prebehne a odkedy sa budú dať v KIC Trenčín zakúpiť lístky na filmové bloky v Posádkovom klube, sa záujemci dozvedia na webovej stránke festivalu. Zmeny sa dotknú aj sprievodných podujatí. Z technických dôvodov nebude zorganizovaný Beh o pohár HoryZontov, no súťažné podujatia, ktoré nevyžadujú spoločný štart, pumptrackové preteky v Zátoke pokoja a Nosičov sen na Farských schodoch, sa pravdepodobne uskutočnia.

Komplet program: https://www.horyzonty.sk/sk/program.php

Festival dobrodružných filmov HoryZonty je organizovaný v spolupráci s Mestom Trenčín, Trenčianskym samosprávnym krajom, Audiovizuálnym fondom a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.