Jediný mapomat na Slovensku sa presťahoval z Tatier do obce Kynceľová

Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov. Dnes ho nájdete na strednom Slovensku v obci Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.

Žijeme v dobe pokročilých technológií, ktoré nám otvárajú stále nové a nové možnosti dokonca aj pri turistike. Na výber je z množstva rôznych mapových aplikácií v smartfónoch, navigácií či mapových portáloch, kde je možné si mapu stiahnuť.

Skúsení turisti však nedajú dopustiť na tradičnú papierovú mapu.

Mapomat Kynceľova

Kúpiť mapu možno kedykoľvek

Pre tých, ktorí sú verní "klasickej" mape, tu je možnosť získať mapu kedykoľvek ju budú potrebovať. Slúži na to automat na mapy, z ktorého nevypadne fľaša minerálky alebo cukrovinka, ale turistická mapa. Avšak mapomat je jediný na Slovensku. Z Vysokých Tatier bol premiestnený na stredné Slovensko, kde sa samotné mapové diela vyrábajú.

Takýto mapomat nie je pre nás rentabilné prevádzkovať a berieme ho vyslovene ako službu turistom, ktorí súrne potrebujú zohnať aktuálnu mapu. Pôvodne slúžil na predaj keksov a minerálok, na vydávanie máp sme ho prispôsobili. Tu by som chcel poďakovať mojej kamarátke, Dáši Pechovej z Davitalu, ktorá nám jeden starší automat na tieto účely venovala,“ hovorí Milan Paprčka zriaďovateľ Slovenského múzea máp.

Mapomat slúži turistom v každom čase

Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948, kedy jeho hlavnou činnosťou bola výroba máp pre potreby československej a neskôr slovenskej armády. Od roku 1993 vytváral turistické mapy, ale i iné produkty využívané v školách.

V roku 2016 prevzalo dôležitú a ťažkú prácu aktualizácie turistických máp vydavateľstvo CBS v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

Aby aj verejnosti ukázali to, čo sa naučili o výrobe máp a svoje poznatky odovzdali aj ďalšej generácii, vydavateľstvo zriadilo Slovenské múzeum máp. V ňom si jednotlivé turistické mapy môže návštevník priamo zakúpiť.

Nakoľko otváracie hodiny pre verejnosť sú len v pracovné dni a mnoho turistov či cykloturistov prechádza cez obec Kynceľovú práve cez víkend, rozhodli sme sa umožniť okoloidúcim zakúpiť si mapu kedykoľvek ju budú potrebovať. 24 hodín denne, 365 dní v roku im mapomat tento problém určite vyrieši,“ hovorí kurátorka Slovenského múzea máp, Andrea Farkašová.

Mapomat nájdete umiestnený pred budovou Slovenského múzea máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Svojím vzhľadom v zeleno-žltej farbe jednoznačne padne do oka každému turistovi. Jednotlivé turistické mapy sú cenovo veľmi priaznivé, takmer polovičné oproti cenám bežným.