Bologna | Niekoľko rád ako sa túlať mestom

Toskánsko je destinácia plná vôní, chutí, somelierstva, kultúry, hudby, architektúry, maliarstva, sochárstva či histórie a rozhodne by ste nemali obísť mesto ako je Bologna.

Určite vám teraz napadne, že bolonské špagety nepatria do kategórie gurmánskych zážitkov, ak sú pripravené zo zaváraninovej fľašky. A vaječné cestoviny? Nech robíte čokoľvek, takmer vždy sa ich podarí rozvariť. Rád cestujem autom, avšak letecký low-cost spoj Bratislava – Bologna mi natoľko učaroval, že som túto ponuku využil a letel.

Snáď prvé, čo vám udrie do očí sú arkády

Tie sú všade a vedia vás uchrániť pred silným letným slnkom, ale aj dažďom. Oblúkovité arkády poskytnú priestor pre posedenie na schodoch. Aj pri kaviarni si môžete prisadnúť k domorodým bolognanom a vychutnať si svoj dúšok rannej kávy a croissant. Teda, tradičné talianske raňajky.

bologna

Pôvodne bolo mesto obohnané ochranným múrom, ktoré strážili mesto sedem storočí. V minulom storočí bol tento múr zborený a zmizol. Vstup do mesta vtedy kontrolovali desiatimi vstupnými bránami. Všetky sú dodnes zachované, aj keď už neplnia svoju funkciu. Medzi bránami Porta Castiglione a Porta Santo Stefano za mestom nájdete obrovský prírodný park Giardini Margherita s jazerom, ktorý nás prijal svojim kľudom, otvorenosťou a možnosťou osviežujúceho oddychu.

Námestie Piazza Maggiore

Historický stred mesta charakterizuje architektonicky a historicky obrovské obdĺžnikové námestie Piazza Maggiore. Jednu hranu v plnej dĺžke lemuje vstup do kostola Basilica San Petronio, ktorý je svojim objemom desiatym najväčším kostolom na svete (niekde uvádzajú, že pätnástym a inde piatym). Okrem atmosféry zaujme aj jedinečná freska Inferno od Giovanniho da Modena z roku 1410 zobrazujúca peklo také hrozné, ako to na 15. storočie išlo. A veru Lucifer je tak desivý, že sa vám to vstupné na túto atrakciu určite vyplatí.

Piazza Magiore

bologna

  • Keď vyjdete von z kostola na námestie Piazza Maggiore, osvieženie Vám poskytne pohľad na Neptúnovu fontánu pri ktorej okrem turistov nájdete aj študentov z celého sveta. Osviežiť sa môžete aj talianskou zmrzlinou a pistáciová bola tá najlepšia, akú som mal možnosť ochutnať.

Torre Garisenda a Terre degli Asinelli

Vonku vám určite neunikne výjav dvoch veží, ktoré sa objavujú na slávnych obrazoch, fotografiách, pohľadniciach, magnetkách a neskôr aj vo vašom mobile či fotoaparáte. Obe kamenné veže plnili obranný charakter, tá menšia Torre Garisenda je naklonená podobne ako jej dvojča v Pise. Má “iba” 47 metrov. Ak hovorím menšia, tak jej susedka Terre degli Asinelli má bez 80 centimetrov sto metrov a je sprístupnená verejnosti za mierny poplatok. Márne som hľadal výťah na vrchol toho hranatého obra, zvyknutý zo Seattlu či Calgary, kde moderný mrakodrap, či Tower majú okrem inej výbavy aj schodisko. Viem, v roku 1119 bolo slovo výťah iba tak ako "výcuc” z textu či knihy.

bologna

  • Ak sa rozhodnete zdolať 498 schodov z dreva, čaká vás úžasný pohľad na všetky svetové strany Bologne z vtáčej perspektívy. Rozhodne by som si tento zážitok nenechal ujsť. V minulosti mala Bologna niekoľko desiatok veží a mohla pripomínať súčasný mestský downtown.

bologna

Museo della storia di Bologna

  • Za zmienku určite stojí múzeum o histórii celej oblasti, v ktorej Bologna vyrástla v bohaté a životom prekypujúce mesto. Múzeum sa nazýva Museo della storia di Bologna.

Kostol Basilica di Santo Stefano situovaný na Piazza Santo Stefan prekvapí svojou starobylou históriou datovanou do piateho storočia. Bologna dala svetu aj prvú univerzitu Alma Mater, ktorá je ovenčená menami ako Nicolaus Copernicus, Luigi Galvani ai. Okrem mien je známa aj knižnicou či prednáškovou sálou s pitevným stolom. Prechádzkou po Univerzite získate pocit, že vedomosťami je nabitý každý kút, vitrína, poschodie či vrátnik tejto krásnej budovy.

bologna

Pomaly začnete myslieť na niečo chutné a teplé do žalúdka. Vyberáte si jednu z mnohých reštaurácií. Ja preferujem posedenie vonku. Na osvieženie objednávam fľašu vody a dva poháre, otváram jedálny lístok a objavujem taliansky spôsob stolovania. Skladá sa z niekoľkých chodov (podobne ako opera) a pripravte sa, že za 15 minút určite nebudete na ceste z reštaurácie. Vyberajte z rôznych predjedál, hlavných jedál a určite nevynechajte koniec celého stolovania vo forme zákusku. Samozrejme, ak ste hladný po pamiatkach, bude zapečené panini (sendvič), často aj „na stojáka“ to, čo vám dobije baterky.

bologna

  • Nezabudnite, že Taliani majú siestu a počas nej vás nikto neobslúži. Siesta trvá od 13:00 do 15:00 a naozaj nenakúpite. Večera sa začína podávať až po 19:00. Všimol som si, že hostia v reštaurácii, ktorí začínajú jesť o 13:00 nie sú čašníkmi nijako opovrhovaní a spokojne ich obsluhujú ďalej, aj na úkor svojej siesty.

Poobede si sadnete na motorový turistický vláčik. Ten Vás vyvezie nad mesto ku kostolu Santuario di San Luca. Z mesta ku kostolu vedú aj schody a procesia pútnikov každoročne zdoláva 3,8 km a 666 schodov pod arkádami. Okrem toho je vidieť na tejto ceste športovcov a aj turistov, ktorí sa rozhodli spáliť bohatý taliansky niekoľkochodový obed a majú kopec času. Cestu za Madonnou určite nevynechajte aj pre výhľad na okolitú krajinu a pohľad do svätyne Madonna di San Luca na kresbu panny Márie a dieťaťa, ktorú podľa legendy namaľoval šíriteľ evangélia Luke.

bologna

Večerné prechádzky mestom (pred večerou) pod arkádami s výhľadom na neopakovateľný večerný gastronomický zážitok (večeru) v spoločnosti priateľov či rodiny sú nezabudnuteľné. A duch mesta sa už od tejto chvíle bude spájať s vôňou jedla, plameňom sviečky a chuťou prosecco.

  • Bologna ako moderné študentské mesto ponúka aj bezbariérový prístup na námestí Piazza Maggiore a bike sharing službu MOBIKE. Hromadná doprava v meste funguje, avšak v nedeľu sa centrum uzatvára pre akékoľvek štvorkolesové plechové skrine s motorovým pohonom (autá, autobusy).
  • Ubytovanie, napr. v hoteli, v ktorom som trávil tak málo času ako sa len dalo, je vhodné umiestniť do centra mesta. V takom prípade vás romantický duch mesta pohltí a na chvíľu sa v uličkách stratíte v čase.

Niekde na konci 15. storočia, s pohľadom na oblohu, tak ako ju videl Mikuláš Koperník počas svojho štúdia v Bologni. A ak máte k tejto ceste aj sprievodcu /tak ako som mal aj ja v rámci výletu s CK DAKA/, ktorý Vás prevedie najznámejšími pamiatkami a poskytne aj výklad, niet nad lepšie vynaložené úspory. Hoci väčšinou cestujem individuálne, sú miesta, na ktoré ak idete so sprievodcom, veľa vecí ide ľahšie.