Venezuela pre milovníkov vtákov: Harpya pralesná

V roku 2010 som prvýkrát pripravil krátky program pre priateľov ornitológov s jediným hlavným cieľom,  vidieť kráľovnú medzi tropickými orlami, harpyu pralesnú.  Vedel som, že okrem pomerne častých štandardných poznávacích zájazdov v tejto naozaj pestrej krajine, sa v budúcnosti chcem uberať aj touto cestou. 

Zbieral som teda informácie, kontakty a príležitostne zašiel preskúmať nejakú novú lokalitu a preveriť ju, nech je tou najlepšou aj pre náročných ornitológov.  Na prelome februára a marca 2016 sa túžba pre 10 Slovákov stala skutočnosťou. Nepochybujem o tom, že zámer sa podaril a predčil očakávania. Určite bolo z čoho vyberať. 

Za tri týždne sme sa pokochali tými najzaujímavejšími lokalitami

V spolupráci s najlepšími miestnymi sprievodcami sme navštívili tieto ekosystémy: pobrežie Karibiku v národnom parku Ávila, oblasť Imataca s 3 hniezdami harpye pralesnej, záplavový prales a svet indiánov v delte Orinoka, savany a mokrade Los Llanos s najväčšou koncentráciou vtákov pred jarnou migráciou, horský dažďový prales na troch rôznych miestach a na záver morské pobrežie, lagúny a koralové ostrovčeky národného parku Morrocoy.

Veľká krajina, veľké vzdialenosti

Veľké vzdialenosti sme zdolali pohodlne leteckou dopravou, tie menšie zas privátnou dopravou. Cestou nás sprevádzala výborná strava a permanentne dobrá pohoda, výsledkom ktorej bola radosť z cestovania, spoznávania a aj užívania si v jednom. Z fotografií troch z nás som pripravil prezentáciu, ktorú vám ponúkam. Pripomínam, že po rozkliknutí sa objavia aj popisky.     Upozorňujem milovníkov prírody, že to čo tu uvidíte, je prudko nákazlivé, tak pre pokoj v duši to radšej neotvárajte. Alebo predsa len: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/1539789
Príroda a jej drahokamy sú večné pokušenie, čo stále hodno obdivovať.