Čína - 6 dôvodov prečo navštíviť Peking

Návšteva Číny patrí nesporne k nezabudnuteľným zážitkom, o to viac, ak sa rozhodnete ísť na vlastnú päsť. Hlavné mesto Peking ležiace na severovýchode Číny sa rozkladá v rovinatej krajine v priemernej nadmorskej výške 63 m. Toto konzervatívne mesto ponúka mnoho cestovateľských skvostov a patrí k jednému z miest Číny, ktoré treba navštíviť. Ak stále váhate s návštevou tohto prekrásneho mesta, ponúkame Vám zopár dôvodov prečo sa ho oplatí vidieť.

Nádych histórie

K jedným z najnavštevovanejších miest v Pekingu patrí Zakázané mesto, rozprestierajúce sa na ploche 720 tisíc m2. Toto bývalé cisárske mesto má výbornú dostupnosť, priamo v srdci historického centra, obklopené tradičnými čínskymi štvrťami, ktoré ponúkajú množstvo domácich špecialít, výrobkov a lahodného čaju.

Vzhľadom na rozsah celého komplexu je nutné vyhradiť si na prehliadku dostatočné množstvo času. Aj mimo sezóny (letné mesiace), kedy je menej návštevníkov z dôvodu vysokých teplôt, sa prehliadka Zakázaného mesta kľudne vyšplhá na 4 a viac hodín.

cina peking

- Milo Bystrický

Domáca kuchyňa

Veľkou výhodou cestovania v Číne je domáca kuchyňa za výhodné ceny. Pri návšteve Pekingu je neodmysliteľnou súčasťou ochutnávka chrumkavej, do zlatista upečenej pekingskej kačice podávanej s ryžovými plackami. K obľúbeným jedlám radia domáci tradičné čínske polievky, rezance, či plnené taštičky. Pre tých odvážnejších sú k dispozícii miestne trhoviská, kde sa dá pochutnať na vajíčkach, hmyze, morských plodoch, či obľúbených kačičkách napichnutých na paličke.

peking

- Milo Bystrický

Tradičné Hutongy

Hutongy predstavujú sieť starých úzkych uličiek, v ktorých stále prevláda život ľudí ako pred mnohými rokmi. Každí Hutong je iný a atmosféra v nich je nezabudnuteľná. Ak sa do jedného z nich zatúlate, treba si dať pozor a pamätať si cestu späť, lebo je veľmi jednoduché v nich stratiť orientáciu.

peking

- Milo Bystrický

Cisársky oddych

Ak túžite po oddychu v cisárskom štýle, určite nezabudnite navštíviť letný palác, ktorý sa rozprestiera 15 km severozápadne od Pekingu. Palác spolu s cisárskymi záhradami tvorí 3 km2, kde je možné obdivovať čínsku architektúru, člnkovať sa po jazere, kochať sa výhľadom na kopce a jazerá alebo odpočívať v jednom z mnohých altánkov.

peking

- Milo Bystrický

Čínsky múr

Neprehliadnuteľné staviteľské dielo, ktoré je symbolom Číny, viditeľné aj z obežnej dráhy Zeme. Pre mnohých turistov povinná zastávka, ktorú sa oplatí navštíviť. Najviac navštevovaný úsek Badaling je vzdialený približne 80 km pričom je niekoľko možností ako sa sem dostať. Najpohodlnejšie je zakúpiť si zájazd, ktorý ponúka snáď každý hotel, cestovná agentúra, či rôzny pouličný predajcovia a taxikári. Takisto sa dá k „Dračiemu chrbtu“ dostať hromadnou dopravou. Ak sa chcete vyhnúť návalom turistov k dispozícii sú časti Mutianyu, či Simatai, kde je turistov o poznanie menej.

cinsky mur

- Milo Bystrický

Nápomocní domáci

Konzervatívna peknigská atmosféra je plná srdečných a nápomocných domácich. Veľmi radi pomôžu s navigáciou k pamiatkam aj napriek jazykovej bariére s Vami neraz prejdú kus cesty, aby ste nezablúdili. Čas je u nich relatívny, takže sa nestane, že vás odbijú vetou že sa ponáhľajú. Práve naopak. Pani kľudne zamkne obchod len aby vám ukázala hotel ktorý neviete nájsť o dve ulice ďalej.

peking

- Milo Bystrický