Tibet

Tibet. Vysnívaná destinácia mnohých cestovateľov. Kolíska budhizmu a niekdajšie sídlo Dalajlámu. Drsná krajina plná jakov a vysokých hôr. To je len niekoľko prívlastkov, ktoré si Tibet vyslúžil. Lenže aký Tibet v skutočnosti je? Nájde tu človek pokoj a duchovnú obrodu, po ktorú sem nezriedka cestuje? Alebo je Tibet už len prázdnou ukážkou čínskeho imperializmu? Skúsime si tieto otázky zodpovedať a zároveň si povieme aj zopár praktických rád ako si čo najefektívnejšie zorganizovať výlet do tejto úžasnej časti sveta.

Cestovateľské premietanie Dobrodruh, ktoré sa koná 28. februára začneme na najzápadnejšom cípe Číny, v orientálnom Kašgare. Kedysi významná zastávka na hodvábnej ceste je dnes centrom Ujgurskej autonómnej oblasti. Odtiaľto sa vlakmi presunieme do mesta Xining, dobrého východiskového bodu pre návštevu Tibetu. Najvyššie položenou železnicou na svete sa presunieme do Lhasy. Je pravda, že vo vlaku sú kyslíkové prístroje, aby vám pomohli s dýchaním? Povieme si.

V Lhase sa s tibetskými pútnikmi prejdeme v smere hodinových ručičiek po historickom Barkhore. Naozaj tu Číňania postavili Burger King? Áno, a pozerá sa priamo na najposvätnejší tibetský chrám Jokhang. Odtiaľ sa presunieme k palácu Potala, niekdajšiemu sídlu Dalajlámu a jednému z najmajestátnejších pamiatok vôbec. Povieme si odkiaľ si spraviť najlepšiu fotografiu.

Až do základného tábora Mt. Everestu

Z Lhasy sa vypravíme na epický roadtrip po tibetskej náhornej plošine. Priemerná nadmorská výška je tu 4900m. V národnej rezervácii Qomolangma sa vyšplháme až do základného tábora Mt. Everestu. Je to silný pocit stáť zoči voči najvyššej hore sveta. Z Everestu sa vrátime späť do Lhasy a povieme si ako si tu predĺžiť pobyt bez potreby lokálneho sprievodcu, aby ste si čo najlepšie vychutnali atmosféru mesta.

Príďte medzi nás 28. februára a vypočujte si rozprávanie a zážitky z návštevy Tibetu.

Viac info TU: https://www.facebook.com/events/145660242904987/