Coffee shopy v Amsterdame

Mnohý z nás si pamätajú nasledujúci slávny dialóg medzi gangstermi Johnom Travoltom a Samuelom L. Jacksonom z filmu Pulp Fiction. Pre mnohých je práve legálny predaj hašiša hlavným dôvodom a cieľom cesty do Amsterdamu, i napriek tomu, že nič viac o holandskom systéme držania a predaja ľahkých drog nevedia.

 
,,Hašiš je tam legálny, čo ..."
,,Fakt, legálny. Ale nie zas tak úplne. Nemôžeš prísť do reštaurácie, ušúľať si ho a začať bafkať. Chcú po tebe, aby si húlil doma, alebo na určených miestach. "
,,A čo hašišové bary?"
,,No, ja ti to vysvetlím. Je legálne to húliť, je legálne to vlastniť. Pokiaľ si majiteľ hašišového baru , môžeš to predávať. Môžeš to mať i pri sebe, no to je fuk. Dobre ma počúvaj. Keď ťa v Amsterdame zastaví policajt, nemá právo ťa prehľadávať. Toto právo fízel v Amsterdame nemá."
,,No ty brďo, tam idem, už nemusíš nič hovoriť, idem tam."

Toto politické povolenie užívania drog vzniklo už v 70. rokoch 20. storočia

V snahe úradov o rozlíšenie užívateľov ľahkých drog (ako marihuana) od obchodníkov s tvrdými drogami. Nezabúdajte, že predaj tvrdých drog zostáva i naďalej na území Holandska kriminálnym činom. Pravdou však je, že všetky dostupné informácie potvrdzujú zníženie predaja heroínu, kokaínu a extázy od otvorenia coffee shopov. Z toho vyplýva, že pravdepodobnosť ponuky ,,niečoho tvrdšieho" je minimálna. V jej prípade odpovedajte záporne, sami sa ani nepýtajte. Amsterdamská polícia je, i keď sa to nezdá, v strehu. Od vstupu do EU sa kontrola omamných a iných látok zásadne zvýšila! Rovnako ako ostražitosť voči podozrivým osobám.

 
Amsterdam je rajom predovšetkým pre milovníkov „trávy“, za mierne sa tu okrem marihuany považujú napr. ešte i halucinogénne huby. Vo svojej podstate je v ukážke zmienené všetko podstatné. Spomínanými hašišovými barmi sú tzv. coffee shopy, ktorých na území hlavného mesta nájdete viac než dvesto. Nikde inde, tzn. v reštauráciách, na ulici, v parkoch nie je fajčenie marihuany dovolené. Na tento účel sú vyhradené práve tieto miesta, ktoré klamú svojim názvom. Do coffee shopov ľudia skutočne neprichádzajú, aby pili kávu.

Menu má v zásade dve položky: marihuanu a hašiš

Ponuka je tu naozaj široká. Menu má v zásade dve položky: marihuanu a hašiš. Druhov je však neúrekom (afganské, miestne, kolumbijské ...). Každý barman má povinnosť viesť záznam s popisom odrôd a krajín, z ktorých pochádzajú. Na požiadanie dostanete práve takéto ,,menu".  Cena je udávaná za gram. Zo značiek skúste najdoporučovanejší Skunk, White Widow či Super Silver Haze. Pokiaľ sa v Amstre budete zdržovať dlhšie, je možné zjednať si zľavu.
 
Podľa zákona má každý človek právo nosiť pri sebe alebo viditeľne užívať okolo 5 g. Ponúka sa hneď niekoľko možností. Buď navštívite bar a kúpite si trebárs vrecko (za 10-25 euro) a ako už bolo zmienené, vybafkáte si ho v pohode doma, alebo si dáte ušúľaný joint priamo v cofee shope cca za 2,5- 4 eura. V zásade nemusíte ani fajčiť, pokiaľ ste začiatočník (newbee), bude vám bohato stačiť v zadymenej miestnosti len sedieť – hneď vám bude veselšie. Okrem cigariet sú v ponuke aj kúzelné muffiny, ktoré stoja okolo 5euro, ich účinok by som naozaj nepodceňovala. Síce sa tento magický koláč tvári nevinne, ale za dve či tri hodinky ukáže svoju silu. Takže sa rozhodne neprejedajte! To isté platí o šťastných pizzách.

Ďalšou zásadou, pokiaľ nechcete, aby vám bolo skutočne zle, je nepiť na tieto pochutiny alkohol. Ten sa od roku 2007 v coffee shopoch ani nepredáva, od roku 2008 si tu nekúpite ani obyčajné cigarety (úrady udávajú, že tabak je škodlivý pre zdravie druhých, i keď nie je jasné, prečo tento istý problém nemajú s dymom marihuany).
 
Čo sa týka atmosféry, tak ta má jedinečné kúzlo. Obchodíky sú síce rôzne špecializované (70. roky, Jamajka ...), ale pohodovú atmosféru, príjemných a usmievavých ľudí a hudbu uvidíte a počujete všade. Napriek tomu nechoďte sami, nefajčite s cudzími ľuďmi a nenoste so sebou cenné veci.
 
Celkom nedávno bola nariadená záverečná okolo polnoci. V centre a pri ulici červených lucerien Red Light District tieto ,,kaviarne" ale fungujú v podstate do rána. Neplnoletým nie je vstup zakázaný, ale pokiaľ ešte nemáte 18, nepočítajte s tým, že vám produkt z ,,trávy" predajú. V niektorých sa ukazuje pas priamo pri vstupe, v iných až pri objednaní. S touto možnosťou je preto treba rátať.

Relaxácia v tolerantnom Holandsku pôsobí tak, že turisti strácajú svoju ostražitosť. Nerobte túto chybu aj vy. V žiadnom prípade si nenoste domov suveníry. I pri neviditeľnosti hraníc vám za nájdenie balíčka hrozí pokuta až 45 000 eur či 4 roky vo väzení. A verte, že chytiť nič netušiacich turistov vracajúcich sa z Amsterdamu je koníčkom ako nemeckých, belgických, tak  francúzskych colníkov. Od coffee shopov je potrebné odlíšiť smart shopy, ktoré sa špecializujú na predaj hubičiek. Inteligentných obchodov je tu menej, predsa ich v centre pár nájdete. Najnavštevovanejšími a najobľúbenejšími coffee shopmi sú The Bulldog, Rusland, Greenhouse, Mellow Yellow(najstarší), 36, Old Church a Baba. 
 
Nezabúdajte, že užívanie narkotík (akýchkoľvek) je škodlivé pre vaše zdravie! Rozhodne týmto článkom neodporúčam fajčiť, šlo skôr o priblíženie turistickej Mekky známej práve pre túto svoju benevolentnosť a nevšímavosť voči zdraviu. Pokiaľ však predsa len ako turista skúsite a ste začiatočník, rada záverom: Pamätajte, že bez ohľadu na to, čo sa s vami bude diať, ako zle vám bude, prípadne aké hrozné to bude, neumriete. I pri najhoršom scenári to po zajedení a spánku prejde.  
 
Autor: Barbora Hypiusová, spolupracovníčka CK Mundo, ktorá organizuje zájazdy do Holandska.