Spoznajte nekomerčné Tunisko: Medzinárodný saharský festival

Ak chcete spoznať Tunisko aj inak, ako len z pohľadu plážových rezortov, vyberte sa do vnútrozemia na okraj Sahary. V mestečku Douz sa vždy koncom roka koná Medzinárodný saharský festival, ktorý je výstavnou vitrínou tradičných kočovných kultúr. A čo je dôležité, nestretnete tu prakticky skoro žiadnych turistov zo "západného" sveta.
 
Každý rok sa do tuniského mesta Douz, ktoré je považované za "bránu Sahary", schádzajú desaťtisíce návštevníkov z celej oblasti Maghrebu (Maroka, Západnej Sahary, Mauretánie, Alžírska, Tuniska, Líbye) na Medzinárodný saharský festival.
 
Na posledný festival sme sa vybrali aj my, aby sme zažili nefalšované tradície a nielen divadlo pre turistov. A nakoľko, festival bol založený už v roku 1910 ako "Slávnosť tiav", pri ktorej sa usporadúvali obľúbené ťavie preteky a ďalšie populárne hry, tento náš výlet sľuboval zaujímavé zážitky.
 
Moderný punc však festival získal až v roku 1967, po vyhlásení nezávislosti Tuniska od Francúzska, vďaka vtedajšiemu prezidentovi Habib Ben Ali Bourguibovi. Festival sa tak postupne stal najväčším a najslávnejším v celom Tunisku. 
Douz, Tunis,Saharsky festival
Ocitli sme sa síce priamo na okraji saharskej púšte, no kto by si myslel, že tu bude aj v zimných mesiacoch teplo, bol na omyle. Cez deň síce svietilo slnko, no domáci nosili zimné bundy, presne tak ako aj my. A keď som meral teplotu priamo na piesočných dunách, po západe slnka klesla na 10 stupňov.
 
To samozrejme na zimu nie je málo, no kto by to čakal na púšti. Ďalší problém je, že v Tunise nemajú vykurovanie. To znamená, reštaurácie, kaviarne, hotelové priestory, všade je bez kúrenia pomerne zima. A tak, paradoxne, v Tunise sme poriadne vymrzli.
 
Douz, Tunis,Saharsky festival
Vráťme sa však k festivalu. Jeho súčasťou je maratón tiav, závod jednohrbých tiav, preteky tiav Mehari (vzácne plemeno bielej ťavy), ukážky jazdy na arabských plnokrvníkoch, preteky arabských chrtov plemená sloughi v love králikov, beduínsky tradičný svadobný obrad a ukážky tradícií.
 
Mňa uchvátili najmä jazdci na arabských plnokrvníkoch, na ktorých bol parádny pohľad. Boli symbolom kočovnej hrdosti a sily. Celý život som chcel na vlastné oči vidieť, ako brilantne ovládajú púštni jazdci kone v plnej rýchlosti a teraz som mal možnosť si to naplno vychutnať. 
 
Douz, Tunis,Saharsky festival

V súčasnosti sa festival koná na štadióne v Douz

Pri slovíčku štadión si však nepredstavujte štádion ako u nás. Ide o tribúnu na okraji mesta, či lepšie povedané na okraji púšte, pred ktorou sú už len piesočné duny. Presnejšie tak ide o štadión v púšti, ktorý sa v čase festivalu zaplní do posledného miestečka. Ľudia stoja na zábradlí, na dunách, úplne všade... 
Douz, Tunis,Saharsky festival
 

Douz, Tunis,Saharsky festival

Zmysel pre česť, hrdosť a šľachetnosť beduínov

Medzi zakladateľa slávnosti patril aj významný tuniský spisovateľ a literárny kritik Mohammed Marzuk (1916-1981), na ktorého počesť bol v Douz otvorený kultúrny dom nesúci jeho meno. Tu sa recitujú staré básne slávnych beduínskych básnikov a súčasní autori merajú svoje sily v rôznych literárnych disciplínach.
 
Súťaží sa napríklad v skladaní básne na danú tému a forma veršov pritom musí vychádzať zo starých básnických predlôh. Hlavnou básnickou témou je často "Zmysel pre česť, hrdosť a šľachetnosť beduínov". Musím úprimne povedať, napriek tomu, že z jazyka miestnych obyvateľov nerozumiem ani slovo, recitácie vo mne zanechali silný dojem.
 
Chlapíci na pódiu vkladali do veršovania taký temperament a nadšenie, že už len pohľad na nich a intonácia hlasu ma priklincovala na dlhú dobu na jedno miesto. Zmohol som sa však aspoň nato, aby som zachytil prednes jedného z nich. Nech sa páči, tu je video :)
 

Celkovo sa počas piatich festivalových dní zúčastní slávnosti približne 140 000 divákov a celé Douz sa premení v nádherne farebné miesto. Nemáte tu však žiadne stánky s čínskym tovarom, ani tlupy fotiacich Japoncov.
 
Všetko mi pripadalo v tradičnom duchu, so zameraním predovšetkým na nefalšované a ešte stále živé tradície kočovných kmeňov.
 
Ak by ste teda chceli spoznať pôvodné Tunisko, vyberte sa v zimných mesiacoch do Douz. Zarezervujte si ubytovanie aspoň tri mesiace vopred v niektorom z početných miestnych hotelov a naplno si užite púštny svet farieb, tradícii a pestrých obrazov, ktoré len tak ľahko nikde inde neuvidíte. 
Douz, Tunis,Saharsky festival