Drevené trojdimenzionálne mapy, alebo ako som sa stal Brhlíkom

Všetko to začalo mojou láskou k riekam a mapám, a vtedy som práve začínal s kajakovaním. V tom čase som objavil knihu "Atlas stratených miest," kde som narazil na článok o starom Dunaji vo Viedni. Táto historická mapa nesmierne rozsiahlej a dnes už zaniknutej vnútrozemskej delty ma okamžite zaujala a inšpirovala k vytvoreniu niečoho unikátneho - 3D drevenej mapy starej vnútrozemskej delty Dunaja.

Myšlienka bola ambiciózna, detailnosť je na takej úrovni, že niektoré riečne ostrovy majú pár milimetrov ale vizuálna krása a edukatívny význam takejto mapy ma poháňali vpred.

V procese vývoja som si prešiel rôznymi druhmi preglejok, ich hrúbok, straty dodávateľa, ale aj nekonečných pokusov nastavovania lasera až po zopár spálených kusoch prišli prvé kusy podľa mojich predstáv. 

Mapa je starostlivo vyrobená z brezovej preglejky a obsahuje rám z mahagónu, čo jej dodáva luxusný a elegantný vzhľad.

Každý detail na mape bol precízne vyrezaný laserom a následne každý ostrovček pinzetou lepený na modrý podklad, aby bol každý záhyb a kontúra presne zobrazená. Mapa je finálne nastriekaná matným lakom s UV ochranou. Tento proces zabezpečuje, že mapa je nielen esteticky príjemná, ale aj presná a verná svojmu historickému vzoru. 3D drevenej mapy starej vnútrozemskej delty Dunaja

Nasledovala mapa Dunaja v Bratislave

S tou mi pomohol jeden vysokoškolský profesor. Ukázal mi mapu z čias Jozefa II., ktorá obsahuje podrobný záznam o starom toku Dunaja z 18. storočia. Táto historická mapa, ktorá zahŕňa aj oblasť dnešnej Bratislavy, poskytuje fascinujúci pohľad na to, ako rieka Dunaj vyzerala ešte pred prvými zásahmi človeka. Keby som sa mohol vrátiť v čase, zobral by som si kajak a repelent a už by som sa nevrátil.

mapa Dunaja v Bratislave

Tretím kúskom je magnetická mapa japonských ostrovov

Táto mapa je vytvorená z rôznych druhov exotických drevín, ktoré sa starostlivo vyberajú pre ich jedinečné farby a vzory. Každý kus dreva je opracovaný s veľkou precíznosťou a láskou k detailu, aby vytvoril autentickú a esteticky príťažlivú mapu. Exotické drevá, ako napríklad cocobolo, padauk, palisander alebo granadillo, dodávajú mape neobyčajnú hĺbku a bohatstvo textúr (mapa je ako úvodný obrázok).

Jedným z najvýraznejších prvkov tejto mapy je možnosť odnímania jednotlivých ostrovov. Každý ostrov je vybavený malými, ale silnými magnetmi, ktoré umožňujú jednoduché a bezpečné pripevnenie na základnú mapu. Užívatelia môžu odstraňovať a znovu pripevňovať ostrovy, čím sa môžu učiť o ich polohe a názve. Takto každý zistí, že Hokkaido nie je len tekvica. 

Aktuálnou bodkou sú topografické podpivníky s témou slovenských hôr, opäť krásny detail na dreve s kúskom srdca prírody.

topografické podpivníky

Všetky tieto produkty potešia každého, kto má rád rieky, hory a históriu zabalenú do krásy dreva.

Tieto 3D drevené mapy sú ideálnym darčekom pre milovníkov histórie, geografických nadšencov, alebo kohokoľvek, kto si cení krásu a remeselnú zručnosť. Okrem toho, že sú úžasným dekoratívnym prvkom, slúžia aj ako vzdelávací nástroj, ktorý umožňuje svojim majiteľom preskúmať a pochopiť históriu rieky Dunaj v Bratislave a Viedni či naučiť sa niečo nové.

Ak sa chcete dozvedieť viac môžete navštíviť môj e-shop: