Tunis - Afrika v malom

Hovorí sa: Kto chce zažiť Afriku v malom, nech navštívi Tunisko. Nájde tu nekonečnú Saharu, piesočné duny, orientálnu hudbu, jedinečné zvyky Berberov, množstvo historických pamiatok.

Tunisko sa popri tom pýši 1200 km dlhým pobrežím Stredozemného mora s nádhernými piesočnatými plážami a modernými strediskami.

Sidi Bou Said, Kartago, Sousse

sidi_bou_said
Mestečko Sidi Bou Said, preslávené z filmu Angelika

Medzi architektonické skvosty Tuniska patrí mestečko Sidi Bou Said pri pobreží Stredozemného mora, neďaleko hlavného mesta Tunis. Preslávilo sa aj ako miesto nakrúcania filmu o krásnej Angelike - Markíze anjelov. V záplave kvetov a zelene sa tu do diaľky vynímajú múry bielych domov s orientálne zdobenými modrými bránami a oblokmi. Len nie­koľko kilometrov ďalej sú pozostatky legendárneho starovekého Kartága, kde ešte aj dnes dobre vidieť tretie najväčšie kúpele sveta, známe ako kúpele Antónia Pia.

Azda najkrajšie tuniské pláže nájdete v Sousse. Tí, ktorí chcú stráviť dovolenku aktívne, tu určite vyskúšajú windsurfing alebo vodné lyžovanie, potápači sa zoznámia so svetom pod morskou hladinou. Veľmi pekne je aj v okolí mesta Monastir, kde sa snúbia múry impozantného kláštora Ribat s modernými hotelovými komplexmi. V uličkách tohto prístavného mesta sa môžete pokochať tovarom v obcho­díkoch či zručnosťou remeselníkov, pracujúcich priamo na ulici. Tunisko, to však nie je iba členité pobrežie s pieskovými plážami a krásnymi mestami, ale aj vnútrozemie bohaté na historické pamiatky. Medzi najnavštevovanejšie patrí koloseum El Jem, postavené cisárom Gordiánom v roku 230 n.l. Nachádza sa len niekoľko desiatok kilometrov od mesta Sousse.

Sahara, oázy Chebika, Tamerza

Nezabudnuteľné zážitky vo vás zanechá aj návšteva Sahary. Naše cestovné kance­lárie ponúkajú trojdňové výlety na juh v klimatizovaných auto­busoch spojené s prehliadkou najvzácnejších pamiatok. Po pre­chode soľného jazera Chott El Jerid, ktorého povrch sa na slnku leskne ako obrovské zrkadlo, je len na skok do mestečka Tozeur, východiskového bodu na výlety do púšte. Môžete si vybrať medzi chrbtom ťavy alebo džípom, na ktorom sa dostanete do horských oáz Chebika alebo Tamerza, ktoré sa vynoria z piesku ako fata­morgána.

chebika
Horská oáza na Sahare - Chebika

 

Z jednej strany ich objíma púšť a z druhej vysoké kopce plné kaňonov. Očarujúci obraz vás čaká na ostrove Džerba. Na ploche 520 km2 sa zelenejú stovky palmových hájov, na plážach žiari jemný, snehobiely piesok a v uličkách sa promenáduje pest­rá zmes Berberov, Arabov a Židov... Pozdĺž celého pobrežia sú učupené hotely, postavené tradičnou orientálnou architektúrou, ktorých koncentrácia je najhustejšia na východe ostrova, na plážach de Sidi Mahres a de la Seguia.

Kuskus

Popri množstve najrozličnejších zážitkov si z každej krajiny prinášame aj spomienky na miestne gurmánskej špeciality. Typickým tuniským jedlom, rozšíreným po celej krajine, je kuskus. Pôvodne berberský pokrm z pšenice alebo jačmeňa sa pripravuje v špeciálnej nádobe rozdelenej na hornú a dolnú časť. V spodnej časti sa varí zeleninová omáčka s kúskami hovädzieho, jahňacieho alebo rybacieho mäsa a v jej pare sa pripravuje pšenica, umiestnená v hornej nádo­be. Hotový kuskus sa podáva na tanieri, dochutený koreninami. Počas pobytu v Tunisku sa s ním stretnete na každom kroku. Bolo by chybou neochutnať ho. Rovnako ako celý čas zostať v jednom, aj keď príjemnom prímorskom stredisku a nenavštíviť aspoň najbližšie pamätihodnosti tejto atraktívnej krajiny.