Vysokohorský trek cez africké Dračie hory

Päťdňová túra naprieč chrbticou južnej Afriky, ktorej horskú rozmanitosť a krásu by na tomto kontinente málokto čakal. Celá scenéria i samotný výstup po strašidelne vyzerajúcich rebríkoch na náhornú plošinu i tým najskúsenejším turistom vyrazí dych.

Drakensberg (Dračie hory) tvoria v dĺžke takmer 200 km horský chrbát južnej Afriky. Pohorie sa tiahne od severu na juh a ponúka obrovské možnosti na kratšie i veľmi dlhé túry. Najkrajší trek sa vinie po okrajoch i tisícmetrových zrázov a ponúka výhľady na rozlámané špicaté vrcholky, úrodné nížiny i holú suchú krajinu.  

Trasa sa začína v Národnom parku Royal Natal a vedie okolo najvýznamnejších „bergov“ (vrcholov), ako sú hory Devil´s Tooth, Amphitheatre, Icidi Buttress, Fangs, Saddle, Bell a najmä úžasný vrchol Cathedral Peak. Je nutné pripraviť sa na členitý terén často bez akejkoľvek cesty, pričom niekoľkokrát prechádza hranicou Lesotha, prekonáva najmohutnejšie rieky v zemi a každý deň končí v jaskynnom úkryte.

 
 
Východiskovým bodom je parkovisko Sentinel v národnom parku, kde si kúpite povolenie. Odtiaľto vedie dobrá cesta nahor k okraju zrázu, potom sa kľukatí pod vežovitou skalou Sentinel a končí v tmavej a úzkej štrbine vo svahu.
 
Tu začínajú dva nebezpečne vyzerajúce reťazové rebríky, ktorými prekonáte skalný prah a ocitnete sa na náhornej plošine Mont-aux-Sources. Cesta ďalej vedie na juhovýchod k hornému toku rieky Tugela, popri vodopáde, rútiacom sa do 948 metrovej hlbiny.
 
Od tohto miesta má trek príchuť divočiny, terén začína byť členitejší.  Vedie cez priesmyky Icidi, Fangs, Rwanqa, Rockeries, cez pozoruhodné údolia, v ktorých meandrujú rieky ako Kubedu, Orange, Koakoatsi či popri majestátnych vrcholoch, medzi ktorými svojimi strohými črtami vynikajú Devil´s Tooth, Eeny, Cathedral Peak či Bell. Päťdňové putovanie končí pri hoteli Cathedral Peak vo Wintertone za oblasťou Mlambonja Wilderness.
 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

 
1. Poloha: Sever Dračích hôr, KwaZulu-Natal, južná Afrika.
 
2. Kedy sa vydať na cestu: marec a apríl (jar), jún (zima), september a október (jar) alebo november (začiatok leta) sa považujú za najlepšie mesiace. Zima tu je suchšia, ale prípadné zrážky môžu byť aj snehové.
 
3. Štart-cieľ: začiatok je na parkovisku Sentinel a koniec pri hoteli Cathedral Peak.
 
4. Trvanie cesty: 5 dní (cca 65 km).
 
5. Najvyššia nadmorská výška: okraj zrázu (3 400 m).
 
 
6. Povolenie: to si môžete kúpiť v kancelárii národného parku na začiatku túry.
 
7. Vybavenie: celoročný spacák a karimatka sú nevyhnutné, odporúčaný je stan, i keď v jaskyniach stačí i bivakovacie vrece.
 
8. Počasie: je extrémne vrtkavé. Horúce letné dni striedajú búrky s bleskami, hustá hmla, mrazivá zima i snehová metelica.