Zima v Súľovských skalách

SÚĽOVSKÉ SKALY sú skalný prírodný podcelok Súľovských vrchov nachádzajúci sa nad obcou Súľov-Hradná na Považí, len pár kilometrov od mesta Žilina.

Národná prírodná rezervácia patrí medzi najkrajšie a turistami veľmi vyhľadávané miesta Slovenska. V podstate je to malé územie s vysokou koncentráciou rôznych skalných útvarov ako poskladané skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole s často bizarným tvarom a dokonca i útvary pripomínajúce ľudské postavy či zvieratá.

Jedným z najznámejších prírodných útvarov je Gotická brána, ktorá dosahuje výšku 13 m a je najväčšou bránou Súľovských skál.

Ďalšími zaujímavými miestami sú dve jaskyne (jednou z nich je Prírodná pamiatka pseudokrasová jaskyňa Šarkania diera) a zrúcanina Súľovského hradu. Hrad pochádza z prvej polovice 15. st. a v dôsledku svojej strategickej polohy slúžil na pozorovanie a stráženie okolitých ciest.

TRASA: Z parkoviska pred obcou Súľov-Hradná po červenej značke, následne po žltej na do jaskyne Šarkania diera.

Pod Roháčom sme sa napojili opäť na červenú turistickú značku až na "Lúku pod Suľovským hradom", odtiaľ po zelenej na Suľovský hrad a späť na parkovisko, kde sme začínali.