Japonsko - kultúrne a prírodné krásy ostrova Honšú

Krásna krajina pozostávajúca z piatich hlavných a tisícov ďalších ostrovov. Krajina s úctivými ľuďmi, skvelým jedlom, vysokorýchlostnými vlakmi a úžasnými miestami. Toto je Japonsko, krajina vychádzajúceho slnka, a náš 10-dňový itinerár na ostrove Honšú.

Začali sme v bývalom hlavnom meste Kjóto, ktoré bolo viac ako tisícročie sídlom japonských cisárov. Stále je kultúrnym centrom krajiny a nachádzajú sa tu najznámejšie budhistické chrámy, ako napr. komplex Kijomizudera s drevenou hlavnou halou či zlatý pavilón Kinkakudži. Nám sa najviac páčila prechádzka bambusovým hájom v štvrti Arašijama a predovšetkým šintoistickou svätyňou Fušimi Inari, kde sa prechádzate lesom cez tunely vytvorené tisíckami oranžovo sfarbených brán torii. Ak si to chcete užiť bez ľudí, doporučujeme si privstať.

Z Kjóta sa dá veľmi ľahko vďaka šinkanzenu odbehnúť na jednodňový výlet do 350 km vzdialenej Hirošimy. Nachádza sa tu Hirošimský hrad a najmä Park mieru s múzeom a Atómový dom, spomienky na veľmi smutnú udalosť 20. storočia. Hneď vedľa Hirošimy je ostrov Mijadžima s najfotogenickejšou bránou torii, ktorá zdanlivo pláva na mori. Pri prechádzke ostrovom však netreba zostať len pri nej, túra pralesom vás zavedie na Mount Misen s výhľadmi na celý Hirošimský záliv.

Japonsko má aj svoje Alpy a keďže hory milujeme, nemohli sme ich vynechať :) Východiskom našej dvojdňovej túry bolo horské turistické centrum Kamikoči. Začiatkom novembra sme mali na počasie šťastie a na vrchu Mount Chogatake (2677 m) sme si užili parádne babie leto a nezabudnuteľný východ slnka. Videli sme zasnežené skalnaté trojtisícovky Japonských Álp aj 150 km vzdialenú posvätnú horu Fudži.

Práve k nej sme mali namierené následne, konkrétne do oblasti Fuji Five Lakes, teda piatich jazier na úpätí tejto sopky. Keďže sezóna výstupu je obmedzená len na letné mesiace, keď horu nepokrýva sneh a nehrozia lavíny, museli sme sa uspokojiť s výhľadmi na tohto velikána zospodu. Jazero Kawaguči a krásne farby jesene, predovšetkým červené javorové listy, ale nesklamali. Milým prekvapením pre nás bola svätyňa Fudži Jošida, ktorá je tradičným výstupným miestom na vrchol Fudži a obkolesujú ju prastaré cédrové stromy.

No a na záver sme si nechali moderné Tokio. Pulzujúce mesto plné mrakodrapov ale aj zelených parkov, kde popri modernej architektúre nájdete aj starobylé budhistické či šintoistické chrámy (Sensó-dži, Meidži Džingu). Večer nás očarila svetielkujúca štvrť Kabukičo so zaujímavou alejom malých barov, kde sme si mohli popíjať v úplnom súkromí a dozvedieť sa viac o Japonsku od domácej barmanky. A určite doporučujeme navštíviť druhú najvyššiu stavbu na svete - Tokyo Skytree - kde si uvedomíte, aké je Tokio obrovské, a štvrť Šibuja s údajne najfrekventovanejšou križovatkou na svete.

Ak sa vám video páčilo, môžte ho podporiť svojím odberom. Ďalšie naše dobrodružstvá nájdete tuto.