Najkrajšie cyklovrcholy

Cykloturistika na Slovensku v poslednom období zažíva veľký rozmach a práve pre milovníkov horskej cyklistiky či jazdy v lesoch je určená kniha Najkrajšie cyklovrcholy.

Na Slovensku existuje pomerne veľké množstvo cyklovrcholov, z ktorých každý má vlastný pôvab a krásu.

Najkrajšie cyklotrasy je novinka z edície Po Slovensku, ktorá postupne mapuje najkrajšie trasy a lokality na Slovensku, poznáva Slovensko pešo, na bicykli, v aute či z vtáčej perspektívy a umožňuje spojiť aktívny oddych s poznávaním jednotlivých kútov našej krajiny. Tentoraz vám novinka predstaví 25 najkrajších cyklotrás od Veľkej Javoriny na západe, až po cyklotrasu na Vihorlat na východe Slovenska.

Do výberu knihy Najkrajšie cyklovrcholy sa nakoniec dostalo 25 kopcov, ktoré podľa autorov v najväčšej miere spĺňali vyššie spomínané hodnotiace kritériá. Vyšliapať na vrchol kopca na bicykli si vo všeobecnosti vyžaduje mimoriadnu námahu. V tomto výbere sa nachádzajú len vrcholy, ktoré zdatný horský cyklista dokáže vyjsť na bicykli.

Cyklovýstup na Veľkú Javorinu, Inovec, na Vtáčnik i Kráľovu Hoľu, ale aj Volovec, Eliášovka, či Folkmarská skala. Pri každom cyklovrchole po krátkom úvode nasleduje všeobecný opis kopca a výstupových ciest. Súčasťou je opis trasy, ktorého hlavným bodom je výstup na vrchol. Pri niektorých trasách sa vyskytuje jedna alebo viac možností zdolať aj ďalšie „vedľajšie“ cyklovrcholy.

Pokiaľ by čitateľ prešiel všetky navrhnuté trasy, okrem 25 hlavných vrcholov by vystúpil na ďalších 21 vedľajších.