Štrbské pleso

Štrbské pleso je pre mnohých Slovákov turistickým symbolom Vysokých Tatier a zároveň aj vytúženým dovolenkovým cieľom.

Panoráma plesa s typickou stavbou hotela Patria v pozadí nechýba snáď ani na jednej tatranskej pohľadnici. Niet sa preto čo čudovať, že ide o najnavštevovanejšie tatranské pleso. Lákadlom je nádherná tatranská príroda, množstvo príležitostí na celoročnú turistiku a šport. Zabudnúť ale nemožno ani na skutočnosť, že na Štrbskom plese sú kúpele, konkrétne najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku, ktoré tvorí komplex liečebných domov.

Člnkovanie na Štrbskom plese

Po viac ako tridsiatich rokoch bolo na Štrbskom plese obnovené člnkovanie. Na prístavisku v juhovýchodnej časti jazera, tak, ako tomu bolo aj v minulosti. No počet člnov je kvôli ochrane prírody obmedzený. Vo vodách plesa totiž žije chránený rybí druh sih marena. Člnkovanie ale vôbec nie je lacný špás. Aby sme boli presnejší, za 45 minút na väčšej loďke zaplatíte cca. 15,- Euro.

Len pripomeňme, že kúpanie a člnkovanie na Štrbskom plese bolo z ochranárskych a bezpečnostných dôvodov zakázané v roku 1976. Naopak, po prvý krát sa s člnkovaním začalo na plese pravdepodobne hneď po založení osady. V roku 1880 tu už stálo prístavné mólo a prístrešok pre člny. V súvislosti s plesom spomeňme aj ďalšiu miestnu raritu. Keďže čistota vody tu bola vždy mimoriadna, pre chladiarenské ciele lámali v zimných mesiacoch ľad a dovážali ho až do Budapešti, Berlína či Viedne.

Lanovka na Lomnický štít

Poďme k prírodným krásam v okolí Štrbského plesa. Môžete sa tu rozhodnúť pre vysokohorskú turistiku, horolezectvo, v zime lyžovanie, v lete cykloturistiku, paragliding, či bungeejumping. Dokonca sú tu aj vhodné trasy na jazdu na kolieskových korčuliach. Ak patríte k tým pohodlnejším, prípadne starším návštevníkom, či rodiny s deťmi, výstup do vyšších horských polôh vám uľahčia lanovky. Či už priamo na Štrbskom plese alebo v okolí.

Zo Štrbského plesa premáva denne od 08:30 do 17:00h lanovka na Solisko, od 7.30. do 19.00 premáva denne aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok a zabudnúť nemožno ani na kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice, ktorá vás vyvezie na Skalnaté pleso a ďalej až na Lomnický štít. Ak patríte k milovníkom pešej turistiky, blízke okolie vám ponúka množstvo nádherných a nie veľmi náročných túr. Pripomeňme aspoň niektoré, ako trebárs trasu do Mengusovskej doliny, Mlynickej doliny, na Popradské pleso, či vodopád Skok. Konkrétne k vodopádu skok sa môžete vydať šesť kilometrov dlhou Mlynickou dolinou po žltej turistickej značke. Dolinou sa dostanete popri niekoľkých plesách až pod Furkotský šít. Ďalej popri Wahlenbergových plesách prejdete Furkotskou dolinou na križovatku s červenou Tatranskou magistrálou, ktorá vás privedie späť na Štrbské pleso.