Hrad Červený kameň - tip na výlet

V tesnej blízkosti Bratislavy, v malebnom pohorí Malých Karpát sa nachádza známy a turistami veľmi obľúbený hrad Červený kameň.

Výhodná strategická poloha blízko nášho hlavného mesta ale aj Rakúska, Maďarska a Čiech z neho robí ideálne miesto na rodinný výlet. Hrad Červený kameň navštívia ročne desaťtisíce turistov z najrôznejších kútov sveta. O jeho popularite svedčí skutočnosť, že v hradnom areáli sa nakrúcalo niekoľko filmových hitov - rozprávka o princeznej Fantagíro v hlavnej úlohe s Brigitte Nielssenovou. Červený kameň poctil svojou návštevou aj Michael York. Okrem zbierok obrazov, starého nábytku a zbraní medzi najväčšie atraktivity patria unikátne podzemné pivnice dlhé 75 a vysoké až 9 metrov. V minulosti tu mala podnikateľská rodina Fuggerovcov najväčšie sklady vína v Európe. Jedinečným zážitkom pre mladších, ale i dospelých je návšteva sokoliarskeho dvora ASTUR z najväčšou kolekciou dravcov na Slovensku.

Červený kameň nad dedinkou Častá

Červený kameň sa nachádza na svahu Malých Karpát nad dedinkou Častá, ktorá leží na trase Bratislava - Modra - Smolenice. Vďaka svojej výhodnej polohe, iba 40 kilometrov od Bratislavy, je ideálnym miestom na celodenné rodinné výlety. Počas slnečných dní je z hradného kopca nádherný výhľad do šíreho okolia malebného malokarpatského kraja, známeho svojím dobrým vínom a pekne upravenými dedinkami. Hradný areál sa nachádza na tichom mieste, bokom od civilizačného ruchu, uprostred zelených lesov.

Červený kameň sa nachádza na svahu Malých Karpát nad dedinkou Častá

Celé okolie dýcha dávnou minulosťou, a pri chvíľke oddychu sa pred vašimi očami vynára hrdinské obdobie tureckých bojov, poľovačiek a nespútaného, bujarého života stredoveku. Pôvodná pohraničná pevnosť z 13. storočia sa postupne prebudovala na reprezentačné šľachtické sídlo. Začiatkom 16. storočia sa hrad dostal do vlastníctva Turzovcov a od roku 1535 bol v majetku známej podnikateľskej rodiny 

Fuggerovcov, ktorí patrili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Hradný areál prešiel niekoľkými stavebnými úpravami. Postupne sa Červený kameň prebudoval na opevnený renesančno-barokový zámok s bohatou výzdobou od talianskych umelcov. Sústredili sa v ňom viaceré zbierky výtvarného aj úžitkového umenia. Stála expozícia historického nábytku poskytuje prehľad interiérov 16. - 19. storočia.

Expozícia militárií obsahuje ukážky prakticky všetkých známych druhov zbraní: halapartne, kopije, kuše, jatagány. V hradnej obrazárni sa sústreďujú najkvalitnejšie výtvarné diela známych i neznámych majstrov. Ich obrazy, plastiky a grafiky svedčia o profesionálnej zručnosti a úrovni umelcov, pochádzajúcich prevažne zo strednej Európy. Všetky romantické duše, ktoré sa rozhodli v blízkej, ale aj ďalekej budúcnosti spojiť svoje životy vyslovením čarovného slovíčka „áno“, majú jedinečnú príležitosť. 

Určite nezabudnuteľným zážitkom pre nich samých, ale i celé príbuzenstvo bude sobáš priamo v hradnej kaplnke. Len si predstavte tú nádhernú chvíľu, podfarbenú tak pôsobivým prostredím! Na to sa nikdy nezabúda. Nádherná hradná kaplnka nadobudla svoj dnešný vzhľad v polovici 17. storočia pri ranobarokovej úprave hradného areálu. Bohatá výzdoba od severotalianskych umelcov, ktorí tu pracovali pod vedením cisárskeho architekta a štukatéra Filiberta Lucheseho, vytvára okúzlujúci malebný celok.

Sokoliarsky dvor Astur

Okrem prehliadky hradného areálu a výstavných expozícii je pre návštevníkov pripravených množstvo doplnkových podujatí. Nezabudnuteľná je návšteva sokoliarskeho dvora Astur priamo v centre okrasnej záhrady s hlavnou dominantou - americkou sekvojou vysokou až 25 metrov. Tu si na svoje prídu najmä milovníci okrídlených dravcov. Veď kto by si nedoprial pohľad na orla skalného, orla stepného, sokola alebo myšiaka.

Červený kameň sa nachádza na svahu Malých Karpát nad dedinkou Častá

Profesionálni inštruktori predvedú návštevníkom ukážky z histórie, ale aj súčasnosti sokoliarstva, pričom zaujímavosťou predstavenia je aj ukážka lovu dravcov. Neraz sa stanete svedkami tých najfantastickejších kúskov. Veď si len predstavte, ako z hradnej bašty vzlietne hrdý, urastený dravec a priamo pred vašimi očami sa spustí na svoju obeť... Príjemne občerstviť sa môžete v reštaurácii Taverna pod baštou, hneď pri vstupe do areálu hradu, ale aj v Zámockom libresse - priamo v hradnom paláci. Pre školské a hromadné výpravy je vítaným oddychom možnosť hier na lúkach historického parku, vrátane jazdy na poníkoch a koňoch. Počas hlavnej sezóny - od 1. mája do 31. augusta - je múzeum otvorené denne od 9.00 do 17.00, cez víkendy do 18.00. Bližšie informácie na internetovej adrese http://www.muzeum.sk/default.php?obj=muzeum&ix=mck_snm