Zlanenie vodopádu Salto Angel

V roku 1997 sme my, Slováci ako prví, dokázali prechod krížom cez najväčšiu stolovú horu Auyán Tepuí vo Venezuele. Pritom sme prechod dokázali nasmerovať k najvyššiemu vodopádu na svete, Salto Angel. Stalo sa tak v roku 1997 a odvtedy som sa sem vrátil mnohokrát.

Vodopád Salto Angel objavil náhodou pred cca. 75 rokmi americký dobrodruh Jimi Angel. Pátral po zlatonosnej stolovej hore a jeho lietadlo stroskotalo práve na vrchole stolovej hory Auyán tepuí. Po ňom je aj pomenovaný dnes už svetoznámy a jedinečný vodopád. Po druhý krát bol vodopád objavený až po dvadsiatich rokoch. Po jeho stopách sa vybrala američanka Ruth Roberts pod záštitou National Geographic. Mala to však riadne zložité. Jej indiánski sprievodcovia mali bytostný strach zo zabijáckeho démona Canaima, ktorý podľa nich sídlil na vrchole hory. Indiani odmietali pokračovať v ceste, predsudky a fantázia robili svoje.

Karekakupay- „Voda, padajúca z neba“

Až nesmierne odohodlanie Ruth Robertsovej a jej dôvera v úspech prinútili celú expedíciu pokračovať, až pokiaľ bola zavŕšená úspechom. Pre svet tak objavili úžasné údolie, neskôr nazvané Caňon del Diablo. No a pochopiteľne vodopád, ktorý začali Indiáni nazývať Karekakupay-„ Voda, padajúca z neba“. Viete, aký je to pocit stáť pod kilometer dlhým vodopádom a pozerať na tú úchvatnú nádheru, ktorá padá z nebies? Prvý krát som tu stál v roku 1994. Týždeň sme sa plavili na nafukovacom člne  a stále ma provokovala otázka, ako to vyzerá tam hore a ako sa tam dostať. Rodil sa mi v hlave plán. A o tri roky sa to stalo. Naša nízkorozpočtová Slovenská expedícia vyrazila do neznáma.

Expedícia Salto Angel

Mali sme už informáciu, že horu prešla až k vodopádu expedícia Cambridge university. Tam a nazad. S použitím veľkého týmu mačeteiros a spústou nosičov sa presekali húštinami , prebrodili močiarmi. Cesta bola pripravená. Stačilo už len spojiť výstup, prechod a zostup na opačnú stranu zlanením povedľa vodopádu. 5ti chlapi, z toho len dvaja horolezci a traja naturisti, na ktorých sme dávali pekne pozor. Po troch dňoch v stene sme objavili ideálnu trasu zlanenia. V batohu sme si celý čas niesli dvojmiestny nafukovací čln a všetci piati štýlom stroskotancov doplavili sa do civilizácie. Hrdinom toho prvého bol horolezec a kamarát do nepohody Jano Čech (zahynul pred dvoma rokmi pri inom zostupe z Grandes Jorases, po prekonaní troch najvážnejších severných stien Álp).

Príbeh je dlhý a vzrušujúci . Poslednou expedíciou bola naša filmárska s Palom Barabášom. Film Amazonia vertical zviditeľnil naše expedičné počiny nielen na Slovensku. Príbeh tejto aj nasledujúcich štyroch expedícií Vám vyrozprávam nabudúce.

Na vrchol Auyán tepuí

Na jar tomto roku sme sa k vodopádu vrátili. Dnes je „náš prechod a zlanenie vodopádu" komerčnou záležitosťou niekoľkých outdoorových cestoviek v Caracase. Záujemci z celého sveta platia nemalé peniaze za výstup na Auyán tepuí a možnosť vychutnať si vertikálne pocity zlanenia povedľa najvyššej voľne sa rútiacej vody na Zemi. Zlaňáky sú pripravené nepomerne bezpečnejšie, ako sme mali možnosť pripraviť mi pred 16-timi rokmi. Indiánsky nosiči nesú všetko potrebné 7 dní, až po hranu vodopádu. 2 dni trvá zlanenie a potom ešte plavba na motorovej kuriáre v scenérii kolmých stien, mnohých ďalších vodopádov a tropického pralesa.

Mali sme to šťastie, že počas prechodu začalo intenzívne pršať a vodopád nabral neskutočne grandiózne rozmery. Mali sme to šťastie, že Anjeli strážny stáli pri nás. Polovica z našej výpravy absolvovala prechod aj zlanenie, druhá polovica sa uspokojila s menej náročnou podobou a z magickej hory sa plánovane vrátili. Pod vodopádom nás čakali s voňavými pečenými kurencami :)

Národný park Canaima

Po návrate z národného parku Canaima sme pokračovali do inej skvostnej divočiny a to je moja obľúbená Delta rieky Orinoco. Zažívať bytostne hĺbku pralesa, spoznávať život domorodých Indiánov Warao a počúvať zvuky pralesa je ďalší silný zážitok . Toto všetko už príjemne zabezpečené z turistického zariadenia tak aby človek po predošlých dňoch námahy dokonale zrelaxoval. O relaxe išlo v poslednej destinácii Venezuelského putovania. Súostrovie Los Roques. Koralové atoly, teplá voda, potápanie, snorcheling. Nech viac napovedia fotky z tohto neštandardného Venezuelského zájazdu. Pre mňa 24 Venezuelského pobytu.