Vodopád Salto Angel a jeho zlanenie z vrcholu Auyán Tepui

Stolová hora Auyán Tepui je výnimočné miesto, na ktoré som sa po piatich mesiacoch tento rok opäť vrátil veľmi rád. Tentoraz s kamarátmi, ktorých túžba po zlanení vodopádu Salto Angel bola natoľko silná, že sa stala ich výzvou, ktorú chceli i uskutočniť.
 

Už som to tu poznal natoľko dôverne, že som urobil i zopár skvelých vychytávok, vrátane prespania poslednej noci pred zlanením na hrane hory. Zažiť brieždenie nad morom hmiel, z ktorého vystupuje kolmá pevnosť najväčšej stolovej hory, bol neskutočný zážitok. Vodopád je navyše orientovaný na východ a v zlatých farbách ranného slnka sa priam rútil do kilometrovej hĺbky len kúsok od nášho stanu.

Zlanenie 850 metrov kolmej steny

Zlanenie tentoraz prebiehalo po kvalitných vŕtaných štandoch, lebo tento trek a zlanenie sa zaradilo k svetovým outdoorovým highlitom. Ročne ho absolvuje niekoľko svetových tímov, z ktorých tento rok boli až dva slovenské. Po piatich mesiacoch tu zase nikto nebol. My sme sa na tento 850-metrový zlaňák kolmej a neskôr pralesnej džungľosteny pripravovali v Slovinsku pri kaňoningu a techniku amatérov doladili na Beckove. Treba totiž vedieť zlaňovať so záťažou, najlepšie s batohom medzi nohami.

Denné etapy sme stíhali v pohode, pretože pravidelné dažde po celý čas prechodu hory (7 dní) a zlanenia (2 dni) prichádzali až poobede. Po 9-dňovej expedičnej kotlíkovej strave, zapíjanej zázračnou vodou, nás pod vodopádom čakalo kanoe s Indiánmi a pečenými kurencami. Tie patria k miestnemu zvyku.

Video z expedície:

Delta Orinoka, Karibik i kuba libre

Neskôr naše cesty tradične smerovali do Delty Orinoka s úmyslom zrelaxovať v pralesnej turistickej lodžii medzi Indiánmi, opicami a papagájmi. Poslednou bodkou za vydarenou akciou boli koralové ostrovčeky v Karibiku, palmy a kuba libre. 

K nádherným vodopádom Salto Angel sa vrátim ešte niekoľkokrát či už obvyklou spodnou riečnou cestou s turistami alebo po amazonských vertikálach, ktoré opäť zlaníme. Jeden i druhý spôsob priblíženia sa k srdcu Amazónie ponúkam na: www.anakonda.sk/vertikalna-amazonia-i.
 
Viac foto zo zlanovania vodopádu: