Cestovateľské tipy pre Argentínu

Minulý rok v novembri som začala dobrodružnú cestu na vlastnú päsť a sama po Južnej Amerike. Na začiatku som nevedela presnú dĺžku cesty a ani trasu, ale nakoniec som cestovala 7 mesiacov a prešla som 8 krajín. Rozhodla som sa preto, že sa o moje zážitky podelím s vami prostredníctvom mojich TOP tipov: čo robiť alebo zažiť v každej z krajín, ktoré som navštívila.

Začínam s Argentínou, kde som cestu odštartovala a celkovo som tam strávila 37 dní.

Buenos Aires: Tango & Cintorín

 
Buenos Aires je jedno z najväčších juhoamerických miest a určite jedno z najzaujímavejších, ktoré som navštívila. Je tu možné takmer všetko, od histórie, cez kultúru, športové aktivity, hodiny tanga až po nakupovanie. Mne sa najviac pozdávala štvrť Palermo, kde je veľa milých reštaurácií a zaujímavého pouličného umenia. Odporúčam navštíviť cintorín “La Recoleta”, kde sú pochované známe argentínske osobnosti ako Evita. Tento citorín je naozaj nádherný. A keď už budeš v Buenos Aires, tak určite nevynechaj typické tango bary alebo tanečné sály. Mňa moji domáci kamaráti zobrali tancovať tango do podniku “La Catedral”, kde majú aj chutné, dokonca vegetariánske jedlo a výborné argentínske víno - www.lacatedralclub.com.
 
 

Jedlo: Asado s domácimi

 
Napriek tomu, že takmer vôbec nejem mäso, neodolala som pozvaniu od domácich na typický nedeľný argentínsky obed – “El asado”. Je to vlastne grilovanie mäsa, ktoré je podávané so šalátom a vínom. Nič zložité a naozaj chutné (aj pre “takmer” vegetariánov :). Som toho názoru, že niektoré tradície sa proste musia odskúšať, aby sa kultúra pochopila do hĺbky.
 

Alta Gracia: Múzeum Casa del “Che”

 
Počas návštevy mesta Cordoba som si urobila jednodňový výlet do múzea, resp. domu, kde býval ako dieťa Ernesto Che Guevara, argentísky revolucionár. Che Guevara uskutočnil dve dlhé cesty cez Južnu a Latiskú Ameriku, ktoré boli inširáciou pre jeho neskoršie politické a revolučné aktivity. A práve návšteva múzea, kde som sa dozvedela o cestách  Che Guevaru, bola inšpiráciou pre moju cestu po Južnej Amerike.
www.altagracia.gov.ar/cultura/museo-casa-del-che.html
 

Mendoza: Bike and Wine

 
Nádherné mesto na úpätí Ánd a vínový región Mendoza, ktorý nejeden z nás pozná. Určite najlepšia z aktivít, ktorú som tu uskutočnila bola “bike and wine” tour. S kamarátkou sme si prenajali bicykel a navštívili asi 4 vinárne, kde sme ochutnávali víno. Malbec z vinárne Trapiche bolo tuším to najlepšie víno.:)
 

Uspallata: Vrch Aconcagua

 
Toto bolo prvé z prekvapení mojej Juhoamerickej cesty. Pravdupovediac som bola na ceste do Čile, ale hranica v horách bola zavretá, takže som musela nechtiac ostať v horskej dedine Uspallata. A ako sa stávalo aj neskôr, práve takéto neplánované pobyty boli najlepšie. Ostala som vo výbornom hostely Hostel Internacional Uspallata a spoznala super skupinu cestovateľov. Spoločne sme si urobili jednodňový výlet do národného parku Aconcagua, čo je najvyšší vrch Južnej Ameriky. Bolo to práve na “koniec sveta” 21. decembra a na záver dňa sme si spravili fantastické asado na oslavu toho, že sme to prežili!
www.hosteluspallata.com.ar
 
 

Bariloche: Čokoláda & hike

 
V Bariloche sa začala moja cesta na juh, do Patagónie. Bariloche je veľmi turistické mesto, známe svojimi čokoládovňami. Určite ich treba ochutnať, ale následne vyšportovať výstupom na Cerro Campanario, odkiaľ je jeden z najkrajších výhľadov v Patagónii.
 

El Bolsón: Hipisáci & hike

 
El Bolsón bolo moje najobľúbenejšie mesto v Argentíne. Má mierne hipisácky nádych a je obklopené nádhernými horami. Absolvovala som dvojdňový trek na Cajón del Azul a výlet k jazeru Lago Puelo. Určite treba navštíviť aj miestny trh s lokalnými produktami a ochutnať argentínske empanady (šatôčky) či domáce pivo.
 

El Chaltén: Fitz Roy

Po 30-hodinovej ceste autobusom z El Bolsónu som sa konečne ocitla v horskej dedine El Chaltén, kde sú v podstate len turisti a ľudia venujúci sa horolezctvu. Absolvovala som jednodňový hike k hore Fitz Roy a napriek tomu, že to bolo pre mňa náročné, tak to bol neuveriteľný zážitok a neskutočne krásna hora Fitz Roy.

El Calafate: Ľadovec Perrito Moreno

 
Ďalšie veľké mesto, ležiace vo vyľudnenej Patagónii, je El Calafate. Odtiaľto sa absolvuje výlet na ľadovec Perrito Moreno. Ja som si po odporučaní môjho hostiteľa – couchsurfera - stopla argentísku rodinu, ktorá to mala tiež namierené k ľadovcu. Prežila som s nimi krásny deň, ktorý sa skončil tým, že sme vylovili kus ľadovca z Perrito Moreno a pili ho v domácom víne. 
 

Ushuaia: Tučniaky

 
Koniec sveta. Tak toto mesto volajú a tak sa tu človek aj cíti. Príroda je v Ohňovej zemi odlišná a tiež nádherná a pre mňa bol najväčší zážitok vidieť naživo tučniaky a prechádzať sa medzi nimi. Fascinoval ma ich pohľad a to, že nevidia priamo ako my, ale musia tak smiešne vytáčať svoje malé hlavičky.
 
 

Zopár tipov navyše:

 
Hodina tanga – nezabudnite si v Argentíne zatancovať tango, najlepšie je zaplatiť si hodiny s učiteľom.
 
Ako pripraviť empanady – Odporúčam nájsť si nejakú miestnu obeť, ktorá vysvetlí, ako pripravovať slávne “šatôčky” plnené hocičím. Dobrú chuť!
 
Ďalšie cestovateľské tipy, ktoré som neabsolvovala, ale počula som, že stoja za to:
 
Sever Argentíny: Salta, Jujuy, Tucumán
Iguazú: famózne vodopády
Antarktída: z Ushuaje odchádzajú pravidelne výletné lode na Antarktídu. Ak je tvoj časový plán flexibilný a máš extra peniaze v rozpočte, určite choď. Ja som našla najlacnejší last minute za 4000 dolárov, čo bolo mimo môjho rozpočtu, takže sa raz budem musieť do Ushuaie vrátiť a na Antarktídu ísť. 
 
Viac o mojich cestách, zážitoch a tipoch nájdeš na mojom blogu a facebooku: