Kto je vlastne dobrodruh?

Je ťažké pre mňa určiť, kto je vlastne dobrodruh. Je to človek, ktorý sa napríklad na motorke vydá niekam do neznáma, do krajín, ktoré 95% ľudí nenavštívilo, niekto kto si zaplatí cestovku do exotiky, či len obyčajný človek, ktorý sa vydá za prácou niekam, kde možno predtým ani nikdy nebol ako turista? 

Túži spoznať nepoznané a stretnúť nových ľudí či nové kultúry. Ťažko povedať, asi na to nie je jednoznačná odpoveď. Preto bolo pre mňa veľmi ťažké vybrať z môjho archívu fotografií také, ktoré by reprezentovali tému fotosúťaže, ktorá prebiehala na Dobrodruh.sk. Nakoniec som sa teda rozhodol pre fotografie, na ktorých som sám. Nešiel som moc ďaleko do archívov, nakoľko len 15 fotografií bolo možné prihlásiť do súťaže a tak som vybral len fotky z posledných 2 rokov, kedy som bol v Írsku, na Islande, na Malte a emočná fotka v šplechu vody je z Turecka. 

Mám 35 rokov a za svoj život som precestoval kus sveta. Po fotografovaní je to moja druhá najväčšia záľuba, ale takpovediac veľmi prepojená. Nikdy si nevyberám destinácie, kde sa nedá ešte extra cestovať z určitých dôvodov a nie je možnosť vytvoriť si vlastný harmonogram. Aj na rodinných dovolenkách s mojou polovičkou to vždy musí byť kompromis medzi oddychom a poznávaním, ale rozhodne neabsolvujeme fakultatívne výlety. Skôr hľadáme jedinečnosť a miesta, ktoré nie sú vyhľadávanými turistickými atrakciami. Samozrejme, dominanty a najznámejšie lokácie neobchádzame bez povšimnutia. Obaja sme skôr akčné typy, ale leňošenie nám vôbec nie je proti srsti. Letieť však niekoľko tisíc kilometrov a stráviť čas len v hoteli nie je naša šálka kávy. 
 
 
Najviac fotografií v mojom albume pravdepodobne zaberá práve Írsko, nakoľko som tam žil 5 rokov. Každý voľný čas som trávil poznávaním krajiny a návštevou rôznych miest tejto nádhernej krajiny. Akosi mi prirástla k srdcu a ľudia mimo hlavných miest sú prijemní a spoločenskí. Írsko poskytuje nespočetné množstvo miest, ktoré sa oplatí vidieť. Veľkou devízou a surovinou exportu je Írska whiskey. Aj preto som sa minulý rok podujal po nátlaku mojich známych zabezpečiť a urobiť pre nich práve whiskey trip po írskych destilériách. V albume sú dve fotografie z tohto tripu a to tá v sklade s množstvom sudov v pozadí a tiež fotografia, na ktorej stojím pred autom s nápisom Kilbeggan. Najstaršia registrovaná destiléria na svete, ktorá fungovala už v roku 1757. Síce sa s nimi destiléria Bushmills stále háda a uvádza na svojich fľašiach, že existujú od roku 1608, ale vraj o tom nie je žiadny dôkaz. Nič to však nemení na tom, že návšteva Kilbegganu je vynikajúcim zážitkom a návštevu veľmi odporúčam. Výlet mal taký úspech, že ho budem musieť budúci rok asi absolvovať znovu, ale s oveľa väčšou skupinkou. 
 

Fotografia s delfínom je z Akvária na Malte a splnil som si takpovediac detský sen. Mal som v živote príležitosť vidieť zopárkrát delfíny, dokonca aj plávať niekoľko kúskov aj na prove lode, ktorou som sa plavil, ale zážitok s plávania s nimi mi bol takpovediac odopretý. Takže pri mojej poslednej príležitosti som už neváhal a doprial som si tento skvelý zážitok. Fotografia letiaceho skokana do mora bola tiež urobená na ostrove Malta, kam sme z výšky asi 8-10 metrov chodili skákať z mosta, ktorý viedol popri mori. Na tom istom mieste som spoznal aj lovca chobotníc, s ktorým som o niekoľko dní vyšiel na lov týchto zaujímavých morských živočíchov. Nachytali sme spolu za pomoci gumovej harpúny asi 8 ks, ktoré boli výhradne pre osobnú potrebu a rodinnú konzumáciu. Po love som bol pozvaný na večeru pokrmu zo živočícha, ktorého sme práve ulovili, ale veľmi slušne som to odmietol, nakoľko chobotnica nie je tým, čo by sa objavovalo na mojom jedálnom lístku. A posledná fotka z Malty, presne z ostrova Gozo, je tá, na ktorej stojím priamo pred hranou útesu a priepasť je podo mnou. Dosť varovným signálom nepribližovať sa na roh útesu  bola pamätná tabuľa otca jedného chlapca, ktorý tam prišiel o život pádom dole na skaly. Smutný príbeh veľmi kontrastoval s krásnym a zaujímavým miestom, kde vozovku ukončovalo parkovisko pred krásnym malým kostolíkom, kde okolie prekrývali krásne letné teplé lúče zapadajúceho slnka. 
 
 
Tak ako rád cestujem do krajín, kde som ešte nebol, tak sa rád vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Medzi ne patrí aj moje rodné  Slovensko. V zimných mesiacoch sú to práve Tatry, ktorých panoráma a čaro ma vždy dostanú. Ako nadšenec aj zimných športov si nenechám v zime ujsť poriadnu lyžovačku, kde môžem opäť s mojou polovičkou prevetrať naše snowboardy. Skoky alebo rôzne triky nie sú v tomto mojou doménou, ale prašan a jazdu lesom mimo zjazdovky si vychutnám vždy, keď je to možné. Fotoaparát nemôže pri tom, samozrejme, chýbať a tak fotky zo zasnežených hôr tvoria podstatnú časť fotiek zo zimných mesiacov. Vynikajúcom zážitkom z minulého roku boli aj preteky snežných psov v Zuberci. 
 
 
V lete je to množstvo mojich aktivít ďaleko rozsiahlejšie. Avšak väčšinu môjho voľného času od jari do jesene venujem práve fotografii. Ako som už ale spomínal, je úzko spojené s cestovaním. Inak tomu nebolo ani tento rok koncom apríla. S kamarátom Michalom sme vyrazili opäť do Írska fotiť hniezdenie vtákov na ostrove Irish eye, ktorý je vzdialený len pár kilometrov loďou od Dublinskej prímorskej časti Howth. Ešte pred príchodom na zelený ostrov som zorganizoval človeka, ktorý nás loďou prevezie na ostrov a o dva dni príde pre nás. Dôležité bolo mať dostatočne nabitý mobil, ak by sa niečo zmenilo, či udialo, aby nebol problém kontaktu s pevninou. Nič sme nenechali na náhodu ani pri presune na ostrov a so sebou sme si zobrali nepremokavé vodeodolné vaky, ktoré sa používajú pri splavoch. Počasie býva vrtkavé a more predsa len nie je pevnina. Prihodiť sa môže hocičo a my sme po žiadaných extrémnych zážitkoch netúžili. Výlet sa vydaril a my sme si domov priniesli veľa skvelých fotografií a príjemných zážitkov. Okrem vtáctva sa nám podarilo vidieť aj tuleňov. 
 

Rozbúrená voda, gumený čln a skupina priateľov podobného nadšenia je u mňa oveľa viac obľúbená v Čunove na Divokej vode. Skoro každý rok si dáme spoločné zjazdy s partiou a je to vždy deň plný zábavy a humoru. Taktiež aspoň jedenkrát v roku absolvujem splav niektorej z českých alebo slovenských riek. Treba však pokorne uznať, že Česi sú v tomto smere ďaleko pred nami. Mám na mysli vo všetkom, od poskytovania služieb, vo vybavenosti kempov až po sprievodné akcie. I keď sme už 20 rokov rozdelené krajiny, vždy sa do Čiech vraciam veľmi rád a je len na škodu nás všetkých, že sme neostali ako jeden štát.  Tento rok sa mi dokonca podarilo byť 3 víkendy v Českom Krumlove, ktoré je pre mňa takpovediac rozprávkové mesto. Krásne scenérie a stavby, úzke uličky, mosty či príjemné posedenia v miestnych podnikoch dotvárajú pôvab tohto mesta. 

Minuloročný septembrový výlet na Island bol výborným zážitkom a je to miesto, kam sa rozhodne musím ešte aspoň raz vrátiť. Päť dní na spoznanie krajiny je naozaj málo, ale viac sa naozaj stihnúť nedalo. I keď náš výlet obnášal pomerne široký harmonogram, nebolo možné vidieť ani percento toho, čo Island ponúka. Návšteva vodopádov, islandských gejzírov, Reykjavík, termálne prameňe - blue lagune, výlet loďou za veľrybami, výjazd na štvorkolkách v najhoršom počasí na svete a tiež noc v stanoch, kde sme čakali na polárnu žiaru, však boli jedinečným zážitkom.