Najdobrodružnejšie destinácie Európy? Máme zopár tipov

Na dobrodružstve je krásne, že miera adrenalínu potrebná na nezabudnuteľný zážitok je pre každého iná. Niekto musí pre poriadne dobrodružstvo zdolať najvyšší vrch Európy, inému stačí vrchol ostrova v Stredozemnom mori a večer oddychovať na pláži. Preto sú naše tipy na najdobrodružnejšie miesta Európy pestré, rozmanité a dúfame, že takmer pre každého. Samozrejme, nie sú všetky. Určite sa s nami podeľte o to miesto v Európe, ktoré je najdobrodružnejšie podľa vás.

Bachtesgadenské Alpy, Nemecko

Nemecko nie je úplne najvyhľadávanejšou destináciou milovníkov turistiky a hôr. Avšak, to neznamená, že nemá čo ponúknuť. Bavorské Alpy totiž viacero dobrodruhov nazvalo rajom turistov. Rakúsko-nemecká hranica ponúka trasy všetkých úrovní a vyblázniť sa tu môžete na množstvo spôsobov. Perlou lokality je ľadovcové jazero Köningssee s tak čistou vodou, že plaviť sa po ňom môžete iba s loďami s elektromotorom a zopár ďalšími vybranými plavidlami. Kajaky a kanoe sú zakázané. Panoramatické miesta sú dokonalou odmenou za vynaloženú energiu. Tú môžete ušetriť využitím lanovky, ak ste unavený alebo si netrúfate. Neflákajte sa však, príroda vás najviac odmení, keď sa s ňou poctivo popasujete.  
Köningssee

Island

Ak vo vás plápolá plamienok dobrodruha, tak Island máte minimálne v hľadáčiku, ak ste tu už neboli. Táto krajina ponúka toľko neuveriteľne krásnych miest, že je veľmi ťažké vybrať len jedno to naj. Hneď ako vás Reykjavík pustí zo svojich spárov, vstúpite do sveta bublajúcich prameňov, epických vodopádov, dych berúcich ľadovcov a očarujúcich sopiek. No a tomuto všetkému kraľuje polárna žiara. Avšak, jedna prírodná atrakcia sa tu predsa len trochu vymyká. Jökulsárlón je zľadovatené ľadovcové jazero na okraji ľadovca Breiðamerkurjökull. Tento až magický zážitok si odvážlivci zväčša užívajú po tom, čo sa na miesto dovezú na snežných skútroch alebo off-roadoch. Avšak možnosti na prekonávanie samých seba sú otvorené.
Breiðamerkurjökull

Interlaken, Švajčiarsko

Oblasť okolo švajčiarskeho mesta Interlaken je ako zo snov milovníkov hôr. Zasnežené vrcholky Álp a ľadovcové jazerá vytvárajú scenérie, po ktorých mnohí túžime. Sú tu hneď dve miesta, ktoré sú považované za to najlepšie z oblasti. Vrchol Jungfrau je titulovaný ako top európskej turistiky a ľadovec Altesch sa zasa pýši titulom najväčší v Alpách. Turistika a lezenie sú tu najzážitkovejšími v Európe. Avšak, ak si netrúfate, nezúfajte. Miestny vláčik vás vyvezie na miesta, kde sa vám od radosti budú tlačiť slzy do očí. Oblasť okolo Interlaken je tiež veľmi vychvaľovaná aj pre celoročnú sezónu.  
Interlaken

Tarifa, Španielsko

Obzeráte sa po poriadne veternom mieste, kde by ste naplnili všetky svoje kite či wind surferské túžby? Zamierte do Tarifi. Španielske mesto na brehoch Gibraltáru je považované za najveternejšie vôbec. Ak vás tyrkysové more plné delfínov a nadšencov vodno-veterných športov neláka, zamierte na opačnú stranu. Do vnútrozemia. Okolité hory ponúkajú nepreberné množstvo turistických trás a možností na lezenie. Odmenou za poctivý športový výkon sú očarujúce západy slnka na pozadí s orientálnym Marokom.  
Tarifa

Alpská cesta Grossglockner, Rakúsko

Veľký rakúsky zvonár je každoročne cieľom masy milovníkov turistiky. Avšak, nie je to len najvyššia hora Rakúska, ktorá láka do Tirolska. Rovnomenná vysokohorská cesta faktorom zážitku rozhodne nezaostáva. Áno, vybrať sa na ňu na bicykli to by ste boli trochu šialenec (aj keď sú tu úseky, ktoré sa práve na bicykel hodia dokonale), no aj mototuristika vie byť skutočným zážitkom. Najmä ak máte na trase množstvo panoramatických zastavení s výhľadom na najdlhší rakúsky ľadovec Pasterze. Nie je výnimkou, že nadšenci kombinujú alpskú cestu Grossglockner so samotným výstupom na horu. A tomu sa hovorí viac ako stopercentný zážitok!
Grossglockner road

Madeira, Portugalsko

Madeira spolu s Azormi mali dlhé roky povesť ostrovov vína a bujarej zábavy. Časy sa menia. Dnes je Madeira cieľom dobrodruhov milujúcich zážitkovú turistiku, prvotriedne podmienky na surfovanie a turistiku po úzkych chodníčkoch na vrcholy sopiek. Zrejme najzaujímavejším takýmto výstupom je turistika na tretí najvyšší vrchol ostrova Pico do Arieiro (1 818 m n.m.). Trek začína v eukalyptových lesoch a končí v mesačnej krajine vysoko nad oblakmi. Kto by odolal?
 

Dolomity, Taliansko

Sú oblasti, ktoré sa pri spojení Európy a turistiky budú omieľať donekonečna. Jednou z nich sú talianske Dolomity. Niet sa čo čudovať. Paleta možností outdoorového vyžitia je tak široká, že niekedy neviete čo skôr. Od všetkých úrovní turistiky, cez panoramatické výhľady, doliny posiate kvetmi až po nezameniteľnú horskú taliansku kuchyňu tu nájdete naozaj všetko. V lete je tu posledné roky najpopulárnejšie rogalo, v zime sa na popredných priečkach, ako inak, držia lyže a snowboard. Najviac si Dolomity užijete, ak svoj čas rovnomerne rozložíte medzi adrenalínové dobrodružstvá a rozmaznávanie sa vo vysokohorských dedinách. Pohľadmi, relaxom, jedlom, čímkoľvek.

Kanárske ostrovy, Španielsko

Ideš na Kanáre? To asi vylihovať na pláž, či? S takýmito reakciami sa zrejme stretávate dodnes. Ibaže, tak ako v prípade Tarify, aj tu už sú veci trochu inak. Kanárske ostrovy majú totiž jedinečnú mikroklímu a ponúkajú od piesočných dún cez vulkanickú krajinu až po úchvatné subtropické pralesy naozaj všetko. Ak radi objavujete a spoznávate s príchuťou dobrodružstva choďte sem cestovať a trekovať. Aj keď nie ste práve plážový tip, tak večeri pri západe slnka, na bielom piesku po namáhavom dni určite prídu vhod. Ostatne, nakoniec vás možno chytí niektorý z vodných športov, ktoré tu majú silnú základňu.  

Mont Blanc, Francúzsko

Blanc je Blanc. Vynechať ho pri odporúčaniach na akúkoľvek outdoorovú aktivitu v rámci Európy by bol hriech. Či už zamierite na vrchol alebo sa rozhodnete zvládnuť trek okolo masívu, či “len” chcete nasať atmosféru legendárne Chamonix, vždy vás táto oblasť doslova očaruje. Mecca vzrušenia ponúka toľko možností, že keby ste sa presťahovali na miesto činu, asi všetko nestihnete. Jedinečné výhľady z nepoznanej perspektívy zažijete ak vyskúšate paragliding. Tu sa to naozaj oplatí, aj keď vám tento šport takmer nič nehovorí. Zažijete niečo, na čo len tak nezabudnete.