Mongolský Festival Zlatého orla

Jednou z posledných nomádskych kultúr na svete je kazašská etnická menšina v severovýchodnom Mongolsku. Táto predhorská oblasť pohoria Altaj je prekrásnou divokou jazernou krajinou s lesmi a rozľahlými lúkami. A práve ona je dejiskom trojdňového festivalu, na ktorom lovci predvádzajú svoje umenie.
 

Kočovné kazašské kmene sa presídlili do tejto oblasti približne len pred dvoma storočiami. Na rozdiel od Mongolov vyznávajú moslimskú vieru, majú svoje zvyky i jazyk. Kedysi boli Kazachovia vychýrenými sokoliarmi, ktorých sláva sa šírila celou Strednou Áziou. Od dávnych vekov cvičili orly skalné a iné dravé vtáky na lov zajacov, líšok, dokonca aj vlkov pre kožušiny, pretože bez nich by neprežili tunajšie tuhé zimy.

Festival Zlatého orla sa prvýkrát uskutočnil na prelome tisícročí ako pokus o oživenie nadšenia pre upadajúce sokoliarske umenie a stretol sa s veľkým ohlasom. Odvtedy sa každý rok koná v októbri asi 20 km od mestečka Ölgli a priťahuje čoraz väčšiu pozornosť. Súťažiaci dokonca neváhajú cestovať so svojimi dravými vtákmi stepou na koni aj niekoľko dní.
 
 
Otvárací ceremoniál pozostáva z veľkolepého sprievodu divoko vyzerajúcich kazašských jazdcov v tradičnom oblečení z kože a kožušiny, ktorí sedia na koňoch so sedlami zdobenými striebrom. Svoje dravce nesú na rukách.
 
Rozpätie krídiel orla skalného dosahuje až dva metre a jeho zrak je približne osemkrát presnejší a citlivejší než ľudské oko. Sú to skutočne nádherné a majestátne tvory. Neopakovateľným zážitkom je už len pozorovať tieto vtáky pri love, keď sa vznášajú povetrím, potom zaútočia na líšku, ktorú v cvale vlečú jazdci za koňom, aby nakoniec pristáli na rukavici svojho cvičiteľa. Všade sú navyše rozostavané príbytky ger (stan podobný jurte), kde návštevníkov privíta typická kazašská pohostinnosť. Súčasťou festivalu sú aj tradičné tance, hudba a rôzne hry.
 
POZNÁMKA: Na tento festival je možné dostať sa len po predchádzajúcej dohode s organizátormi, nakoľko počet návštevníkov je prísne limitovaný. Navyše sa musíte pripraviť na drsné podmienky a mať skúsenosti s jazdou na koni. Celý výťažok z turizmu je venovaný projektom v pohorí Altaj.