Festival Horyzonty 2014

Tri novembrové dni budú v Trenčíne opäť patriť dobrodružstvu, adrenalínu, prírode a športu. V dňoch 13. až 15. novembra sa bude tradične v priestoroch Posádkového klubu konať deviaty ročník festivalu Horyzonty.

Festival dobrodružných filmov Horyzonty, s poradovým číslom deväť nadväzuje na tradície ale opäť aj tento rok prichádza s novinkami. Tou podstatnou bude rozšírenie spektra outdoorových prezentácií o rybárstvo a špeciálne športový a extrémny rybolov. „S myšlienkou priblížiť návštevníkom festivalu adrenalín na vode trochu inak sme sa pohrávali už niekoľko rokov. Dobrý úlovok však málokedy skočí na háčik hneď na prvé nahodenie, a tak chvíľu trvalo, kým sme „ulovili“ toho pravého rybára,“ povedala riaditeľka festivalu Mária Dutková.

Prvým potvrdeným festivalovým hosťom je tak Trenčan Jaroslav Sámela, ktorý sa už viac ako tridsať rokov venuje rybárčeniu.

V posledných rokoch sa zameriava  na lov dravých rýb. Pri cestách za rybami navštívil množstvo krajín. Jeho obľúbenou destináciou je Mongolsko, kde ulovil kapitálnych tajmenov (sibírska hlavátka), šťuky a lenokov. Je niekoľkonásobným majstrom sveta družstiev aj jednotlivcov v love rýb na prívlač, na Majstrovstvách sveta družstiev v love rýb na prívlač sa od roku 2007 na stupňoch víťazov neumiestnil len raz. Inak má na konte dve tretie a dve druhé  miesta. Trikrát sa stal majstrom sveta, naposledy v tomto roku v Bulharsku.V domácich súťažiach viac krát dosiahol pódiové umiestnenie na Majstrovstvách Slovenska družstiev. Dvakrát bol majstrom Slovenska jednotlivcov (naposledy vlani obsadil druhé miesto).

Jaroslav Sámela festivalovým návštevníkom porozpráva nielen o boji so statnými rybími súpermi, za ktorými sa oplatí cestovať stovky kilometrov, ale aj o nepredvídateľných zážitkoch i nemilých cestovateľských prekvapeniach. A to všetko doloží aj prezentáciou fotografií.

Ďalších festivalových hostí, ako poznamenala Dutková, predstavia  neskôr. „Čo však už teraz môžeme s istotou povedať, že aj tento rok pripravujeme súťaže fotografií s témou „Kto z koho,“ a termínom uzávierky 20. októbra ako aj súťaž a neprofesionálnych  filmov s outdoorovou tematikou. Tej sa môžu zúčastniť slovenskí a českí neprofesionálni tvorcovia a ich filmy so zameraním na prírodu, jej čaro, rozmanitosť, zvláštnosti, a najmä športy, pohyb či život v nej. Filmy do tejto súťaže treba poslať do 15. septembra,“ dodala.

Festival Horyzonty sa koná v Trenčíne od roku 2006

Zameraný je na propagáciu dobrodružného filmu, všestrannú podporu zdravého životného štýlu a podporu alternatívneho využitia voľného času. Festival je miestom stretnutí  širokej  verejnosti, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládeže, ktorí majú radi prírodu, adrenalín a zdravý spôsob života. Okrem  prehliadky profesionálnych filmov a súťaže amatérskych filmov prináša festival aj viacero zaujímavých sprievodných akcií (Nosičov sen, Beh trenčianskou Brezinou), worshopy, besedy , prezentácie. Festival navštívili ako hostia mnohí športovci, nadšenci adrenalínových zážitkov, osobnosti slovenského i svetového horolezectva ako Zoltán Demján, Ivan Gálfy,  Steve Lichtag, Piotr Pustelnik, Peter Hámor a ďalší. Festival sa teší veľkému záujmu návštevníkov..