Rytiersky festival Rotenstein 2023 na hrade Červený kameň

Posledný májový víkend bude aj tento rok patriť oslave histórie. Už 27. a 28. mája 2023 sa na hrade Červený Kameň uskutoční ďalší ročník obľúbeného rytierskeho festivalu Rotenstein. Staňte sa svedkami dramatických rytierskych súbojov či romantických príbehov z kráľovského dvora.

najväčší stredoveký turnaj na koňoch v Európe

Rotenstein tento rok oživí históriu z čias významných Fuggerovcov a prinesie zážitok zo stredoveku malým aj veľkým milovníkom dejín. Hlavným lákadlom tohto ročníka je najväčší stredoveký turnaj na koňoch v Európe.

Až 6 rytierov si zmeria sily v súťažiach, ktoré preveria ich bojovnosť, obratnosť a jazdecké umenie. Jednou z najatraktívnejších disciplín bude „tjost“, v ktorom sa rytieri v plnej zbroji stretnú zoči-voči, až kým nezostane ten najlepší. A to všetko pred zrakmi vznešených dám usadených na dobových tribúnach.

Rozprávkovú atmosféru hradu Červený Kameň umocní bohatý sprievodný program. Agentúra Hector, ktorá stojí za celým festivalom, opäť pripravila prehliadku dobového života na kráľovskom dvore aj za jeho hradbami.

Čakajú na vás šermiarske vystúpenia, kaukliari, monumentálna bitka plná palných zbraní, koní, bojovníkov aj špeciálnych efektov.

Najmenších divákov zasa rozosmejú potulné detské divadielka. Úplnou novinkou je sprístupnenie sokoliarkeho dvora Astur pre všetkých návštevníkov festivalu v rámci jednej vstupenky. V tieni štyristo-ročnej lipy zažijete let a simulovaný lov našich dravcov zblízka. Po ňom sa z nádvoria hradu môžete vydať rovno do hradných komnát alebo pivníc na zážitkovú prehliadku. Po ceste sa môžete stratiť v historických táboroch.

Privedie vás tam vôňa dobovej kuchyne, na ktorej si pochutnáva ako šľachta, tak aj bežný ľud. Nebojte sa opýtať, medovú kačku na víne vám možno nedarujú, ale teplý osúch sa vždy nájde. A aby ste domov neodišli naprázdno, vyberte sa zjednávať na historický trh.

Ak vás zaujímajú dobové remeslá, na nádvorí hradu uvidíte, ako vzniká keramika, sviečky či vyrezávané ozdoby a hračky.

Rotenstein myslí najmä na deti

Preto si pre ne opäť pripravil množstvo originálnych atrakcií. Lukostreľba, streľba z kuše na hrad či skutočný katapult v každom malom srdiečku prebudia veľké rytierske ideály. Príďte ich zažiť zblízka na najväčšiu oslavu stredoveku v šírom okolí.

Rytiersky festival Rotenstein 2023 sa koná 27. a 28. mája 2023 na hrade Červený Kameň. Zážitok zo stredo veku budete mať v každom veku.

Vstupenky v predpredaji kúpite na https://www.rotenstein.sk/vstupenky