Akú chuť majú pivá v Plzensku?

Takmer 800 rokov sa v západných Čechách necháva zrieť a kvasiť voda, chmeľ a slad tej najvyššej kvality. Len vyvolení poznajú prísne utajenú receptúru, ale všetci hneď spoznajú nezameniteľne horkú chuť, žiarivo zlatistú farbu a omamnú chmeľovú vôňu českého tekutého národného pokladu. Dovoľte svojim zmyslom podľahnúť pivu tej najvyššej kvality, ktorého sláva dávno prekročila hranice Čiech i Európy.

To, že v Plzni siaha tradícia pivovarníctva až k založeniu mesta v roku 1295, asi nikoho neprekvapí.  Právo variť pivo bolo ale vtedy často zneužívané a kvalita piva kolísala. Napadlo by vás, akou kurióznou metódou preverovali konšeli poctivosť piva? Richtár vylial na lavicu džbánik piva, členovia mestskej rady sa na ňu posadili, a keď asi po hodine vstali, kožené nohavice museli mať prilepené k lavici. V prípade, že sa tak nestalo, pivo sa nesmelo predávať. Ak sa vyberiete do Plzne, žiadne pivo sa rozhodne vylievať nebude.
 

Keď sa povie pivo, vybaví sa väčšine Čechov pivovar Plzenský Prazdroj

 
Brány tejto unikátnej industriálnej pamiatky lákajú k odhaleniu tajomstva výroby miestneho legendárneho ležiaku. Autentická atmosféra stáčiarní, varní a historických pivovarských pivníc vás nesklame. Neodmysliteľným zavŕšením prehliadky pivovaru je samozrejme ochutnávka piva čapovaného priamo z dubových sudov. Bol to práve Plzenský Prazdroj, kto sa zaslúžil o vzkriesenie debnárskeho remesla, ktoré dotvára celostný charakter nielen plzenského, ale tiež českého pivovarníctva.

Prežite penivý príbeh piva v Pivovarskom múzeu v Plzni, kde ožíva legenda zlatistého moku. Pôvodný „právovárečný“ dom z 15. storočia, v ktorom sa múzeum nachádza, dýcha stredovekou atmosférou a odhaľuje tajomstvo výroby a spôsobu podávania a pitia piva od čias dávno minulých až po súčasnosť. 
 
Tradícia pivovarníctva je v súčasnosti reprezentovaná nielen Plzenským Prazdrojom, ale tiež niekoľkými minipivovarmi, ktoré v okolí pôsobia. Príďte sa osviežiť do niektorého z miestnych menších pivovarov: s čapovaným pollitrom na vás čaká Purkmistr, Groll, Modrá hvězda alebo pivovar U Pašáka.

K pivu patrí neodmysliteľne i poriadne české jedlo

 
Žiadny šalátik, ale poctivý pivný guláš so slaninkovými knedličkami! Inde si možno dajú pivo až po jedle, ale v Plzensku s ním začínajú už od prvého chodu. Pivnú polievku zo zlatého moku si českí predkovia pripravovali po storočia.
 
Plzeň ale zďaleka nie je len domovinou najslávnejšieho svetového piva. Je i kultúrnym svätostánkom všetkých bábkarov, ktorí nadväzujú na také mená, ako sú Josef Skupa alebo Jiří Trnka. Nebyť plzenskej bábkarskej tradície, nepoznali by sme napríklad originálnu dvojicu Spejbla a Hurvínka.
 

Český les

 
Ak sa posunieme od zlatistého piva ďalej na východ, ocitneme sa v tajomnej krajine Českého lesa, postriebreného storočnou tradíciou ťažby striebra a rúd v okolí mesta Stříbro. História miestnej ťažby je najdlhšia v českom kráľovstve, strieborné, olovené a zinkové rudy sa tu dobývali vyše 800 rokov. Strieborná horúčka zachváti v Hornickom skanzene v meste Stříbro s dedinskou expozíciou banskej techniky približujúcej návštevníkom dolovanie striebra. Najväčším lákadlom Mestského múzea je obrovský mincový poklad, ktorý zahŕňa 1510 kusov strieborných mincí vyrazených v 13. storočí.
 

Ak niekde tepe krajom živá tradícia, potom je to v Chodsku

 
Svojbytná oblasť historických strážcov vyniká tradičným folklórom. Dodnes sú tu živé rôzne ľudové remeslá ako napríklad čipkárstvo, paličkovanie alebo výroba tradičnej ľudovej keramiky s typickým chodským vzorom. Príďte sa na vlastné oči presvedčiť na augustové Chodské slávnosti v Domažliciach, jeden z najstarších folklórnych festivalov v Česku. Na vašu návštevu čakajú i bohaté etnografické zbierky v Múzeu Chodska v Domažliciach, ktoré návštevníkom priblížia históriu Chodska a jeho tradícií. Slová ako „bulky“, „voblečka“ a „plínka“ získajú okúzľujúci význam v Múzeu krojov v Postřekove, kde môžete obdivovať bohaté chodské kroje a výšivky. V kroji sa robila paráda predovšetkým počas sviatkov a dedinských zábav. A tie sa v Chodsku nesú v znamení gájd!

Gajdová muzika je príbehom gajdošov, ktorí na rozdiel od tých škótskych do svojho nástroja nefúkajú. Zaujíma vás prečo? Príďte do Chodska v čase konania niektorej z miestnych slávností a spýtajte sa ich! Zatancujú si s vami „chodské kolečko“, najrozšírenejší ľudový tanec spadajúci pôvodom už do 15. storočia a ak sa unavíte v kole, pohostia vás tradičnými chodskými koláčmi, ktoré sa vďaka svojej výnimočnej chuti stali kulinárskym pojmom.

Nechajte sa inšpirovať na www.tradicemasmysl.cz a užite si tie najkrajšie okamihy v Plzensku a Českom lese. Vychutnávajte si české tradície všetkými zmyslami! Inšpirujte sa vďaka projektu, ktorý vám prináša CzechTourism a nadväzuje tak na úspešnú kampaň Česko, krajina príbehov.