Jazero Velence – druhé najväčšie jazero Maďarska

Voda jazera Velence, najteplejšieho jazera v Európe vzdialeného od Bratislavy len cca. 1,5 hodiny autom sa v lete zohreje aj na skoro neuveriteľných 26 stupňov. Jazero s plytkou vodou pri brehoch sa právom stalo obľúbeným kúpaliskom rodín s malými deťmi.

Pohľad z vtáčej perspektívy na bohaté farby zeme, ostrovy tŕstia a lesknúcu sa vodnú hladinu, tohoto 28 km dlhého a 16 km širokého jazera dáva tušiť neskutočné množstvo prírodného bohatstva. Húštiny tŕstia sú domovom mnohých druhov chránených vodných vták, v tŕstí žije a liahne svoje vajíčka takmer až päťdesiat druhov. V chránenej prírodnej oblasti Dinnyési Fertő je možnosť ich pozorovania s odborným sprievodcom.

Wakeboard,  windsurfing, plachtenie

Pri jazere Velence si prídu na svoje nielen milovníci plávania, ale aj aktívneho oddychu: jazero bohaté na osádku kapra, šťuky, zubáča, ako aj kapitálnych kusov amúra. Vietor vanúci od pohoria Velence zas ponúka vhodné podmienky pre windsurfing a plachtenie. Ak túžite po väčšom vzrušení, môžete si vyskúšať niekoľko extrémnych vodných športov, ako napr. wakeboard alebo fortiele vodného lyžovania. Lodné prístavy na jazere Velence sú výbornými východzími bodmi pre výlety do okolia. Zo severných prístavov vedú značkované turistické cesty k mnohosľubným cieľom do západného oblúka jazera, a z južných prístavov zase asfaltové pešie a cyklistické cesty a cesty pre autá.

Cyklistické túry a Velence Resort and Spa

Okolie jazera je mimoriadne vhodné na cyklistické túry v prvom rade vďaka malým výškovým rozdielom a cestnej sieti obklopujúcej jazero. Trénovanejší cyklisti sa môžu podujať na túry v lesoch na severe a vyššie, za únavu im bude odmenou pohľad na panorámu krajiny Vértes. Jazero sa môže pýšiť aj neustále sa rozširujúcou ponukou liečebných a wellness služieb, pred niekoľkými rokmi otvorený Velence Resort and Spa**** ponúka osvieženie po celý rok. Exkluzívne SPA centrum s vodnou hladinou 1000 m2, bazény s liečivou vodou a svet sáun sú samozrejmosťou. Zážitky z rekreácie na brehu jazera dopĺňajú úžasné chute, ktoré ponúkajú pivnice a reštaurácie. Tunajšie vína majú vôňu pôvodného ovocia, sú svetlej farby s jemnými kyselinami, oblasť ponúka i elegantné biele a aromatické červené vína. Na vínnej ceste môžete zažiť ochutnávky vín a príjemnú atmosféru. Významnejšie odrody tohto okolia sú Chardonnay, Rizling rýnsky, Zenit, Zengő, Veltínske zelené, Frankovka modrá, Tramini, Cserszegi korenisté a Irsai Olivér. Všetko len približne 1,5 hodiny autom z Bratislavy... Vyberte sa smerom na Mosonmagyaróvár, Gyór, Kisbér, Mór a Velence. Alebo jednoducho trasu zadajte do svojho GPS. A program na letný víkend plný zážitkov je pripravený.   Viac informácií: www.madarsko.sk