Skryté poklady Európy: Týchto 5 miest sa oplatí navštíviť

Každý cestovateľ a dobrodruh má vo svojom batohu, diári či v hlave svoj vlastný zoznam miest, ktoré by chcel navštíviť. Iným veľmi pomáha svetové rebríčky a zoznamy jedinečných miest, ktoré odporúčajú odborníci na cestovateľské destinácie.

Podobný zoznam, ktorým sa možno riadiť pri plnení si cestovateľských snov, je napríklad aj zoznam Svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Známe pamiatky Európy zo svetového zoznamu, napríklad kutnohorský chrám svätej Barbory, talianske Benátky alebo londýnsky Tower, už máte iste v malíčku.

Čo by ste však povedali na skryté a menej známe, ale popritom čarovné významné miesta? Nájdete ich v Turecku, Fínsku, Poľsku alebo neďaleko Sicílie. Prinášame vám niekoľko tipov.

Turecko a hora Nemrut

Dvojtisícová hora Nemrut je zaujímavým cieľom pre cestovateľov, ktorých nadchýna história. Hora Nemrut síce leží v ázijskej časti Turecka, no dali sme ju na zoznam Európskych skrytých pokladov, nakoľko veľa ľudí už v  súčasnosti akosi automaticky stotožňuje Turecko s Európou. Na vrchole hory sú totiž mohutné terasy, chrám aj hrobka kráľa Antiocha I. ešte z biblického obdobia.

Vtedajší vládca kráľovstva tu nechal vybudovať pohrebnú mohylu ako poctu bohom, preto ju dopĺňali obrovské sochy levov, orlov a tiež gréckych, arménskych a iránskych bohov. Zaujímavosťou je, že všetky tieto artefakty boli objavené až v 19. storočí.

Turecké posvätné miesto si návštevníci môžu prezrieť na vlastné oči. Výstup naň nie je spojený so žiadnymi obmedzeniami, domáci i turisti napriek tomu dodržujú rituál – absolvujú ho len pri východe alebo západe slnka. Najčastejším východiskovým miestom je asi 75 kilometrov vzdialené mesto Kahta ležiace v provincii Adıyaman.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KOMAGENE MEDENİYETİ GÜNEŞİN BATIŞI☼ . ?Tur Tarihleri ⤵️ 30 Ağustos ⤵️ 1 Eylül . ?TUR ÜCRETİ : 100 TL .. ☎İletişim ve Rezervasyon için☎ 0 (544) 463 32 53 / WhatsApp .. ⛰Nemrut Dağı 2150m.⛰ Milattan Önce 1. Yüzyılda I. Antiochus tarafından yapılan krallığı geziyoruz. Boyu 8m. bulan mitolojik kahramanların heykellerini geziyoruz. Rehberlik anlatımı ve doğu ve batı teraslarına geçip güneşin batışını izliyoruz. .. ?TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER.? ✔ Lüx Araçlarla Ulaşım ✔️ Araç İçi Sandviç ve Meyve Suyu İkramı ✔ Rehberlik Hizmeti ✔ Araç İçi İkramlar ✔ Sınırsız Güleryüz ? . ❌ Dahil Olmayanlar ❌ ❎Kişisel Harcamalar ❎Ören Yeri Giriş Ücreti . ?ELAZIĞ HAREKET 13:00 Ahmet Aytar Meydanı ?MALATYA HAREKET 14:30 Büyükşehir Belediye Binası Yanı ❗️❗️ÖNEMLİ NOT❗️❗️ Hava durumlarından dolayı yanınızda mutlaka sizi muhafaza edecek elbiseler bulundurun. - spor ayakkabısı tercih ediniz. -NOT:└► Koltuk numarası kayıt sırasına göre verilmektedir. └► Ödenen kaporalar yolcunun iptal etmesi halinde kesinlikle geri iade edilmez └► Programda gezilecek yerler sabit kalmak şartı ile rehberimiz tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. └►Acenta turu katılımcı sayısı yol ve hava durumuna göre 19-29-35-46 kişilik araçlarla turu yapma hakkına sahiptir. └►ACENTA TUR İPTALİ: Acenta, mücbir sebeplerle turu iptal etmesi durumunda 2 gün kala müşterilerine iptali bildirmek durumundadır. #adıyaman #nemrut #nemrutturu #kültürturu #tatil #holiday #malatya #elazığ #gezi #seyahat #travel #tour #tur #destination #adventure #tourism #trip #mytravelgram #traveladdicted #wanderlust #sightseeing #safari #wonderful_places #african #dunyabizimevimiz #gezginler #gezelimgorelim #geziyoruz #cokgezenlerkulubu

Príspevok, ktorý zdieľa TatilKeyfi ®️? (@tatilkeyfiturizm), 17 Aug 2019 o 10:06 PDT

Odtiaľ sa dostanete autom či minibusom na parkovisko pod vrcholom, poslednú časť cesty musíte prejsť peši po dláždenej ceste. Najlepšie je prísť podvečer, keď sa otvára nádherný výhľad na okolitú scenériu pohoria Taurus v žiari zapadajúceho slnka.

V priebehu dňa pred výstupom môžete obdivovať rovnomenný národný park, ktorý sa rozkladá pod vrcholom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Turkey Home (@turkey_home), 1 Júl 2019 o 8:23 PDT

Fínsky piknik pri pevnosti Suomenlinna

Táto námorná obranná pevnosť, ktorá sa rozkladá na ôsmich dodnes obývaných ostrovoch, má štatút predmestia Helsínk. Z hlavného mesta sa sem dostanete loďou asi za 15 minút.

„Vzhľadom na pomerne dobrú prístupnosť z fínskej metropoly je pevnosť veľmi obľúbeným cieľom jednodňových výletov mnohých turistov. Nájdu tu niekoľko múzeí, z ktorých niektoré sú aj vo voľnej prírode. Pozemky okolo pevnosti slúžia ako populárne miesto na piknik. Veľa umelcov tam má štúdiá a galérie,“ predstavuje rozmanitú ponuku neznámej pamiatky zo zoznamu UNESCO Andrea Řezníčková, odborníčka z cestovnej agentúry.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nadine (@nadweeb), 20 Aug 2019 o 6:33 PDT

Veľmi významná pevnosť, v minulosti nazývaná Gibraltár severu, bola postavená v roku 1748. Spája sa s ňou niekoľko dôležitých historických udalostí krajiny, najmä obsadenie Rusmi v roku 1808. Z ôsmich ostrovov je päť spojených mostmi, ďalšie sú prístupné loďkami. Celková plocha ostrovov je 0,8 km² a obýva ich asi 850 obyvateľov.

Zaujímavosťou je, že každý večer sa medzi 17. a 18. hodinou v hlavnom prístavisku schádzajú ľudia, aby zamávali trajektom prechádzajúcim úzkou úžinou. Táto scenéria poteší hlavne deti.

Poľská soľná baňa

Táto poľská perla je na Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaná od roku 1978 a mapuje ťažbu soli od stredoveku až po súčasnosť.

Najkrajšiu európsku soľnú baňu Wieliczka nájdete asi 15 kilometrov od Krakova. Prehliadka bane trvá asi 2,5 hodiny, začína zostupom po 380 drevených schodoch, ktoré sa zdajú byť nekonečné. Narušenie pohodlia však nehrozí, hore už turistov vyvezie výťah.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Małgorzata Pyzik (@pyzikm), 20 Aug 2019 o 11:57 PDT

Celková dĺžka chodieb je vyše 300 kilometrov, sprístupnené sú však asi iba dve percentá z nich. Teplota v baniach je medzi 14 a 16 °C. Po ceste si môžete prezrieť techniku, pomocou ktorej sa soľ v minulosti ťažila, postavy baníkov pri práci, drevené konštrukcie, kaplnku, jazierka so soľankou či zdobené sály. Pozoruhodné je, že v podzemí kedysi pracovali aj kone.

Asi najkrajšou a aj najväčšou sálou v sprístupnenej časti bane je kaplnka svätej Kingy, ktorá sa nachádza v hĺbke 101 metrov pod zemou. Okrem nádherných lustrov tu môžete vidieť sochy a reliéfy vytesané do stien, okrem iného vlys Poslednej večere podľa obrazu Leonarda da Vinci. V niektorých sálach sa dnes dokonca usporadúvajú koncerty a svadby.

Španielske domy nad priepasťou

V španielskej oblasti Kastília – La Mancha, asi 165 kilometrov na východ od Madridu, sa nachádza Cuenca, jedno z najkrajších stredovekých miest. Má veľmi špecifickú architektúru – na strmých skalách tu „visia“ domy. V miestnom jazyku sa nazývajú casas colgadas – visiace, alebo zavesené, domy.

Unikátne domy postavené na úplnom okraji priepasti sú najnavštevovanejšou mestskou pamiatkou. Z diaľky vyzerajú, akoby sa vznášali vo vzduchu. V meste sa už zachovali iba tri takéto stavby. Dostanete sa k nim ulicou Calle Obispo Valler, najkrajší pohľad na toto pozoruhodné architektonické dielo je z mosta svätého Pavla, ktorý spája brehy miestneho kaňonu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Danielle Romero (@romojo7), 20 Aug 2019 o 11:10 PDT

Nemenej pôvabný pohľad sa vám naskytne z vyhliadky pri hradbách Barrio del Castillo na úpätí kopca Cerro de San Cristóbal či od bývalého kláštora svätého Pavla, v ktorom je dnes luxusný hotel. V okolí mesta Cuenca určite stojí za návštevu aj vápencové pohorie Serranía de Cuenca. Hory nie sú vysoké, oblasť je zaujímavá najmä pre veľkolepé a často až bizarné skalné útvary, veľa roklín a úžin, vodopádov aj strmých útesov.

Talianske sopky

Liparské (alebo aj Eolské) sopečné súostrovie sa skladá zo siedmich ostrovov roztrúsených v Tyrhénskom mori pozdĺž severného pobrežia Sicílie. Všetky sú zapísané na zozname UNESCO. Celá oblasť oplýva krásou po celý rok. Pozornosť si zaslúži najmä najjužnejší z ostrovov – Vulcano.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alessandro Vinti (@ale_vinti), 19 Aug 2019 o 10:24 PDT

Vďaka bahennému jazierku a slávnej čiernej pláži na Porto di Ponente je aj najatraktívnejšou časťou Liparských ostrovov. Kvôli vulkanickej aktivite bol ostrov v staroveku považovaný za dielňu boha Hefaista, aj za vstupnú bránu do podsvetia.

Súčasná vulkanická aktivita spiacej sopky pod Vulcanom sa obmedzila už „len“ na solfatáry – pukliny s unikajúcou sírnou parou, sírnaté močaristé jazierka a bublajúce bahno, ktoré má vynikajúce liečebné účinky.

Výstup na hlavný sopečný vrchol trvá asi 2,5 hodiny, na nižší, severne položený vrchol Vulcanello – približne hodinu. Výhľady z oboch však stoja zato. Poznávacím znamením ostrova je charakteristický zápach sírnych plynov.