Barcelona, klenot Katalánska

Čo sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Španielsko? Charakteristické pre túto krajinu sú rytmy tanečníc flamenca, pohár vychladenej sangríe, pláže s azúrovým morom zaliate slnkom a južanská krv. Jeden z najviac navštevovaných regiónov krajiny je Katalánsko a jeho hlavné mesto Barcelona.

Katalánsko je autonómny región na severovýchode Španielska pri francúzskych hraniciach, ktorý sa už dlhší čas snaží o svoju samostatnosť. Katalánci radi demonštrujú svoju nezávislosť na Španieloch, napríklad používaním svojho jazyka. Nápisy v tomto regióne sú hlavne po katalánsky a španielčina (tu známa ako kastílčina) ich len dopĺňa. Katalánsko je rodiskom slávnych maliarov ako Salvador Dalí, alebo Joan Miró, či architektov ako Antoni Gaudí, ktorý dal Barcelone úplne novú tvár.

Ako z letiska do mesta?

Barcelonské letisko je situované v juhozápadnej časti mesta. Z letiska do centra jazdí vlak aj metro. Cesta vlakom do centra mesta zaberie približne 25 minút.

  • Samostatný lístok na vlak stojí 4,10€. Pre cestu však môžeme použiť celodenný lístok za 8,60€, poprípade lístok na 10 ciest za 11,35€, cesta vlakom tak potom vyjde na 1,14€.

Okrem vlaku chodí do centra aj metro linky 9, ktorou sa dopravíte do univerzitnej zóny, kde prestúpite na inú linku a pokračujete ďalej do centra. Cesta zaberie cca 40-50 minút. Na rozdiel od vlaku neplatia na túto linku lístky na 10 ciest, musíte si tak kúpiť špeciálnu za 4,60€, alebo celodenný lístok za 8,60€.

Ako sa pohybovať po meste?

Najrýchlejším spôsobom dopravy je metro, dovezie vás všade. Pod Barcelonou sa nachádza až 11 liniek, pri každej pamiatke sa nachádza nejaká stanica metra. Ulicami tiež premáva niekoľko autobusových, či električkových liniek, len je nutné rátať s tým, že najmä v dopravnej špičke je doprava po povrchu dlhá. Na výber máte niekoľko typov lístkov. Buďto jednorazový za 2,40€, lístok na celý deň za 8,60€, alebo cestovný lístok na 10 ciest, ktorý využijete pri dlhšej ceste za 11,35€. Kúpa tohto lístka sa naozaj oplatí, keď plánujete cestovať denne, 1 cesta potom vyjde na 1,14€.

Prechádzky po Barcelone

My sme v meste pristáli dosť neskoro, posledný vlak nám odišiel, musíme si teda priplatiť a ísť metrom. Bývanie máme zarezervované v centre mesta v gotickej štvrti, už cestou od metra na byt tak spoznávame krásy nočnej Barcelony. Na jednu stranu sú tunajšie uzučké uličky krásne, na tú druhú je v niektorých nepríjemný pach a veľa pochybných existencií, ktoré ponúkajú marihuanu.

Ráno po raňajkách v blízkej kaviarni ideme spoznávať centrum metropoly. Naše prvé kroky sa uberajú k dominante mesta, katedrále Sagrada Familia, asi najslávnejšie dielo architekta Gaudího, ktoré má byť dostavané v roku 2026 k „výročiu“ 100 rokov od jeho smrti. Katedrála je prístupná aj zvnútra, jej interiér je atypický, ako všetko z architektových plánov.

Sprístupnená je aj vyhliadky z jednej z veží, my sme však dovnútra nešli, lebo lístky boli beznádejne vypredané. Budeme sem musieť ísť ešte raz, nedá sa nič robiť. Po obhliadke katedrály pokračujeme do barcelonských kopcov, naším cieľom sú Bunkers del Carmen, ide o bunkre z dôb občianskej vojny, ktoré mali chrániť mesto pred náletmi. Cestou prechádzame okolo Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, po slovensky, Nemocnica Svätého kríža a Svätého Pavla, ktorá dnes však už svojmu účelu neslúži. Po rekonštrukcii ide už len o kultúrne centrum.

Medzičasom ukázalo južné slnko svoju októbrovú silu, zatiaľ čo v strednej Európe už je pomaly na zimnú bundu. V Barcelone je krásnych 25°C, vyzliekame si teda mikiny, lebo nás čaká ešte dlhá cesta do kopca k bunkrom. Dnes je táto zóna obľúbená predovšetkým medzi mladými ľuďmi, slúži ako miesto stretnutia, turistom sa tu naskytá úžasný výhľad na celé mesto, ako aj na dvíhajúce sa Pyreneje. Od bunkrov sa presúvame metrom späť do mesta, je čas obeda a tak sa zastavujeme dať si niečo dobrého a čoskoro už opäť pokračujeme ďalej. Našim cieľom je Park Güell, ktorý bol navrhnutý architektom Gaudím. Charakteristický je svojimi stavbami, pri vstupných bránach sa nachádzajú domčeky ako zo šmolkovskej dedinky, za domčekmi pokračuje majestátne schodisko so sochou draja, ktorý park „stráži“. Schodiskom sa dostaneme na vyhliadkovú terasu, ktorú lemujú lavičky v tvare morských vĺn. Terasu podpiera sieň sta stĺpov, názov je trochu zavádzajúci, stĺpov je tu „len“ niečo cez 80. Pôvodne Gaudí plánoval skutočne 100, ale tento plán mu nevyšiel. Vstup do parku vyjde na 10€, lístok je nutný mať kúpený v predstihu online, na mieste sa nepredávajú. Hodinku pred východom slnka a po dve hodiny po západe je vstup do areálu zadarmo. Lístok sa ale oplatí kúpiť, lebo za skorého rána, či po súmraku nie je slnečné svetlo dostatočné na fotky a ani na výhľady.  

Druhý deň sa vydávame preskúmať okolie nášho bydliska, teda gotickú štvrť.  Jej dominantou je Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia de Barcelona, teda Katedrála Svätého kríža a Svätej Eulálie z Barcelony. Katedrála je prístupná aj zvnútra a na rozdiel od Sagrady Familie, sem nie je potrebné kupovať si lístky vopred. Určite odporúčam katedrálu navštíviť aj vo vnútri, v jej strede sa nachádza park s palmami. Barcelonská architektúra vás neprestane udivovať. Po obhliadke katedrály sme úzkymi uličkami gotickej štvrti prešli až do prístavu a mestskej pláži Barcelonetta, keďže je však koniec októbra do mora sme nešli, teplota by problém nebola, vonku bolo príjemných 26°C, nemáme ale plavky.

La Rambla

Z prístavu sa vydávame po hlavnej triede La Rambla smetom na Katalánske námestie (Plaça de Catalunya). La Rambla je ulica, kde to žije nech je hocijaká doba, je plná obchodov s rozličnými vecami, reštaurácií, pouličných umelcov, kaviarní a všetkého možného. My sa v jednej reštaurácii zastavujeme na ozajstnú španielsku Paellu, Paella je tradičné jedlo z tejto oblasti, základom je šafranová ryža s kuracím mäsom a zeleninou obohatená o morské plody. Zapíjame ju čím iným, ako pohárom studenej Sangríe. Po dobrom obede sa vydávame ďalej po La Ramble, až kým neprídeme na Plaça de Catalunya, čo je jedno z hlavných námestí v meste. Tu pokračujeme po inom širokom bulváre, Passeig de Gràcia, kde sa nachádzajú dva atypické domy. Casa Batlló a Casa Milà, asi vás neprekvapí, že ich architektom je práve Gaudí. Casa Batlló pracuje s prírodnými prvkami, jeho balkóny pripomínajú lebky a okenné rámy sa podobajú na kosti. Casa Milà, ktorému sa prezýva La Pedrera, v preklade kameňolom si architekt zvolil za svoj dom. Verejnosti sú prístupné podkrovie a jeden byt. Prístupná je tiež terasa na streche, kde sú situované komíny s podivným výzorom a krásnou vyhliadkou na triedu Passeig de Gràcia s okolím.

Kam von z mesta?

My sme na výlety mimo mesta čas už nenašli, čo ponúknuť má ale celá oblasť Katalánska, preto, ak nájdete nejaký ten čas, určite choďte objavovať aj krásy menších miest.

  • Tibidabo

Doprajte si aj trochu zábavy v obrovskom zábavnom parku, ktorý sa nachádza na rovnako pomenovanej hore. Práve odtiaľto je zo zábavného kolesa ten najlepší výhľad na celé okolie, okrem celej Barcelony uvidíte aj Pyreneje. Na vstup si však pripravte nemalú čiastku, 28,5 eur.

  • Girona

Stredoveké mesto s krásnou architektúrou hodinku cesty od Barcelony. Navštívte tunajšiu židovskú štvrť, či mestské hradby zachovalé až do dnešných dní. Zaujímavé je, že predtým, ako Gustav Eiffel skonštruoval v Paríži vežu, v Girone postavil most, je postavený v podobnom štýle a za návštevu určite stojí. Dominantou mesta je Gironská katedrála, kde sa nakrúcal aj populárny seriál Games of Thrones.

  • Tarragona

Ďalšie krásne katalánske mesto asi 100 kilometrov od Barcelony smerom na juhozápad. Ide o prvé mesto v Španielsku, kde sa výraznejšie presadili starovekí Rimania. Centrum mesta má pozostatky aj z rímskej architektúry, napríklad tunajší amfiteáter postavený pred vyše 2000 rokmi, ktorý slúžil ako aréna pre gladiátorské súboje.  Ďalšou antickou pamiatku je akvadukt Diablov most, ktorý prinášal v minulosti do mesta vodu. Z modernejšej histórie môžete navštíviť miestnu katedrálu z 12. storočia, ktorá je zasvätená Panne Márii. Tarragona ako prímorské má aj svoju pláž, výhodou môže byť menšia vyťaženosť ako v oveľa väčšej Barcelone.