Čo možno vidieť v okolí San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama, ktoré sa nachádza na jednej z najsuchších púští sveta v Čile, sme navštívili asi v tom najnevhodnejšom čase, teda v období dažďov, ktoré tu pretrvávajú len niekoľko dní v roku. No na naše „šťastie“ však trvali omnoho dlhšie ako zvyčajne a nepršalo iba zopár dní, ale takmer polovicu januára a silné búrky pretrvávali až do konca februára. Čo to teda pre nás znamenalo?

Ubytovali sme sa v príjemnom a, samozrejme, najlacnejšom „hostelíku“ na brehu rieky Río Grande, ktorá oddeľuje túto štvrť od centra San Pedra. Keďže sme si chceli obhliadnuť „najväčšie“ atrakcie, ktoré sa v blízkosti mestečka nachádzajú v okolitej púšti Atacama (napr. Valle de la Luna, Valle de la Muerte, altiplánske lagúny, gejzíry Tatio a iné), museli sme v agentúre zakúpiť expedíciu. Cestovných agentúr, ktoré ponúkajú výlety na tieto miesta, je v San Pedre neúrekom, a preto sú aj ceny veľmi podobné. Zároveň sa dá vyjednať aj nejaká tá „zľavička“. Vždy je lepšie agentúry obehnúť a napasovať si výlety podľa vášho gusta a finančného balíčka. Keďže my sme mali len pár dní a nízky rozpočet, vybrali sme si poobedňajší výlet do Mesačného údolia (Valle de la Luna) a do altiplánskych lagún. Pre silné dažde a búrky však bolo Mesačné údolie počas celej našej návštevy uzatvorené pre neprejazdné cesty a riziko výskytu silných búrok. O jeden výlet sme teda hneď prišli, ale nevadí, tešili sme sa na ďalší.

cile

Stretnutie s civilizáciou

Exkurzia k altiplánskym lagúnam a Piedras Rojas (červené kamene) sa začala ranným odchodom približne o 7. hodine. Nachystaní na výlet sme sa ešte za tmy vybrali z hostela s baterkami v ruke, keďže v tejto časti nebolo žiadne pouličné osvetlenie. Vykročili sme do poriadneho blata smerom k ako-tak prežívajúcemu drevenému mostu pre peších. Túto noc však neprežil, pretože ho strhol silný prúd rieky, a tak sme nemali možnosť dostať sa do centra San Pedra, kde nás mal vyzdvihnúť mikrobus. Nuž, prírodu neprekonáš. Museli sme čakať, kým sa rozvidnie a ochotný chlapec od susedov nás aj s niekoľkými ďalšími cestovateľmi previedol cez kopce na hlavnú cestu, ktorá vedie z Calamy do San Pedra. Medzitým sa už domáci obyvatelia chytili opravy mosta, aby bolo možné spojiť sa s „civilizáciou“. My sme však v tento deň prišli o ďalší výlet a v tomto mestečku nám zostával už len posledný deň. Hneď sme šli situáciu riešiť do agentúry, kde sme si zájazd zakúpili a „prebookovali“ ho na ďalší deň so želaním, aby sme sa už konečne niekam aj dostali. Smolu však mala slečna, ktorá nám výlet predala a ráno nám nedvíhala telefón, aby sme mohli situáciu vyriešiť. Musela tak uhradiť náš prepadnutý zájazd.     

Nastal náš posledný deň v San Pedre de Atacama a ráno sme spokojne odišli z nášho nového ubytovania (kvôli problémom s dažďami a riekou sme ho museli zmeniť) na expedíciu k Piedrads Rojas, Salar de Atacama a lagúne Tuyaito. K nim viac písať nebudem, pretože sú to miesta plné pozitívnej energie a krás prírody, ktoré treba okúsiť na vlastnej koži a nadýchať sa ich exkluzivity. Prikladám aspoň fotky, aby som kúsok tejto prekrásnej altiplánskej prírody poslala aj k vám!

cile

Zopár rád:

  1. Určite je zaujímavejšie a finančne menej nákladné navštíviť miesta v Južnej Amerike na vlastnú päsť.
  2. Na miestach s vysokou nadmorskou výškou, ako je i San Pedro de Atacama, je dobré mať so sebou vrecko kokových listov (môžu sa prežúvať v ústach alebo z nich spraviť čaj).
  3. Pri expedíciách do vysoko položených oblastí (napr. Tuyaito lagúna, 4090 m) je potrebné mať dostatok nealkoholických tekutín, teplé a nepremokavé oblečenie.
  4. Vždy si naštudujte základné informácie o oblasti, do ktorej idete.
  5. Nebojte sa pýtať miestnych obyvateľov na čokoľvek! (Južná Amerika nás zatiaľ nesklamala).
  6. Cena ubytovania pre 2 osoby na 1 noc s raňajkami – cca 25€ v najvyššej turistickej sezóne (január/február).
  7. Výlety:
  • Valle de la Luna – v každej agentúre 10 000 CLP/osoba. Nám sa podarilo zjednať na 8 000 CLP (cca 12€).
  • Lagunas altiplanicas, Piedras Rojas, Salar de Atacama – 45 000 CLP/osoba (cca 66€). Nám sa podarilo zjednať na 35 000 CLP (cca 52€).

Treba mať na pamäti, že San Pedro de Atacama je turisticky veľmi atraktívne, a preto sú ceny výletov dosť vysoké! https://dennikcestovatela.wordpress.com/