Pripjať: desivé mesto duchov, ktoré začína ovládať divoká príroda

Keď sa v roku 1970 na severe Ukrajiny začalo s výstavbou jadrovej elektrárne Černobyľ, bolo jasné, že bude potrebné postaviť tiež domov pre budúcich zamestnancov. A tak 2 km severne od elektrárne vyrástlo nové mesto – Pripjať. Ešte na konci roka 1985 v ňom bývalo bezmála 50 000 ľudí, o pár mesiacov neskôr už ani jeden. 
Najväčšia jadrová katastrofa v histórii ľudstva zmenila Pripjať na nepoznanie. V sobotu 26. apríla 1986, asi o pol druhej ráno, sa Pripjati a celým okolím černobyľskej elektrárne ozval ohlušujúci výbuch. Pri riskantnom pokuse došlo k prehriatiu štvrtého reaktora, jeho explózii a následnému roztaveniu. Obyvatelia Pripjati boli okamžite evakuovaní a museli mesto opustiť. Na šnúrach dodnes visí bielizeň, v regáloch obchodov stále leží tovar. Z Pripjati sa v jedinom okamihu stalo mesto duchov.

Prvé roky po katastrofe pohľad na mesto naháňal hrôzu

Opustené chátrajúcej budovy, mŕtve ulice, rádioaktivita všade okolo. Netrvalo ale dlho, aby si Pripjať a jeho okolie vzala do parády sama matka príroda. 
Keďže tu nikde neboli ľudia a nikde nejazdila auta, začala v oblasti bujnieť pravá divočina. Domáce mačky postupne zdivočeli, do oblasti sa stiahli vlci, losy a ďalšia vysoká zver, dokonca sa tu darí aj umelo vysadeným koňom Prevalského. Na prekvapenie vedcov sa do černobyľskej oblasti vrátili druhy, ktoré odtiaľ už pred desaťročiami vymizli – napríklad aj hnedé medvede.

Pripjať už dávno nie je betónový monument

Domy prerastá divoká vegetácia, zelená farba začína dominovať celému mestu a niektoré budovy už sa dokonca kvôli zlému technickému stavu rúcajú. Kedysi 50tisícové mesto doslova mizne pred očami – a prenecháva svoju vládu neskrotnej a všadeprítomné divočine.
Niet divu, že časopis Forbes zaradil Pripjať do zoznamu najexotickejších miest na svete, ktoré možno navštíviť. Ak by ste si chceli tento zážitok dopriať, môžete využiť napríklad služby webu http://docernobylu.cz/, ktorý organizuje exkurzie do elektrárne s nástupnými miestami v Bratislave a Košiciach.
 
Ak sa do Pripjati skutočne vydáte, nezabúdajte, že nejde o žiadnu mestskú turistiku. Radšej sa vybavte pevnou turistickou obuvou a funkčným teplým oblečením – najmä v prípade, že sa na sever Ukrajiny vydáte mimo letnú sezónu. Podnebie je tu totiž o málinko drsnejšie, než u nás na Slovensku.
 
Mohlo by vás zaujímať: