Detvianske lazy

Unikátna oblasť ľudovej architektúry, zvykov a tradícii. Aj takto by sme mohli nazvať lazy v okolí Detvy, Detvianskej Huty a Hriňovej.

Jedným z prirodzených kultúrnych aj geografických centier celej oblasti, ktorú by sme asi najvýstižnejšie mohli lokalizovať na trase Detva – Hriňová smerom na Hnúšťu je okolie obce Detvianska Huta. Obec pozostáva z priľahlých osád Vrchdobroč, Komárno, Ľuľovka, Žabica, Bratkovica a známa je aj Mikulášskym prameňom minerálnej vody. Vidno tu už typické laznícke osídlenie tvorené v horskom teréne roztrúsenými usadlosťami.

Obec pozostáva z priľahlých osád Vrchdobroč, Komárno, Ľuľovka, Žabica, Bratkovica a známa je aj Mikulášskym prameňom minerálnej vody.

Hospodárstva a domy sú často postavené na hrebeňoch kopcov, čo dodáva tejto lokalite a vôbec celkovo lazom nádherný vizuálny rozmer. Život bežných ľudí však vďaka izolácii a tvrdým prírodným podmienkam nie je vôbec ľahký. Najmä v zime, v zajatí hlbokého snehu. Vráťme sa ale do pozície turistu. Okolie Detvianskej Huty tvoria smrekové lesy, v ktorých sa môžu nabažiť do sýta najmä hubári. Nádherné prírodné prostredie sa ale využíva v cestovnom ruchu hlavne na turistiku, cykloturistiku a agroturistiku. Ubytovať sa tu možno v penzióne Nosálová alebo aj v miestnej Škole v prírode. Vo voľnom čase je vhodným výletným miestom ranč Haferník. Pre tých odvážnejších je tu príležitosť vyskúšať jazdu na koni alebo absolvovať kurz jazdenia. V zime je k dispozícii lyžiarsky vlek v časti obce nazývanej Chmeľ, kilometre bežeckých tratí a skutočne dostatok príležitostí na bobovanie alebo sánkovanie.
 

Valašky a fujary

Je tu niekoľko lyžiarskych vlekov a celkovo Látky sú vychýrenou chalupárskou lokalitou.Známou rekreačnou oblasťou sú aj Látky, obec vzdialená len niekoľko kilometrov od Detvianskej Huty smerom na Kokavu nad Rimavicou.

 Je tu niekoľko lyžiarskych vlekov a celkovo Látky sú vychýrenou chalupárskou lokalitou. Okolie poskytuje množstvo príležitostí na športovanie počas celého roka a samozrejme aj dostatok ubytovacích kapacít. Jednou z nich je Ranč pod bukmi. Agroturistické zariadenie, ktorého areál sa rozprestiera v prekrásnej prírode v nadmorskej výške 900 metrov. V tomto kraji sa možno venovať aj iným formám rekreácie. Okolité lesy Poľany a Slovenského rudohoria priam prekypujú množstvom poľovnej zvery. Pre rybárov sú vhodnými miestami na oddych vodná nádrž Hriňová a Slatina. Navyše, priamo v mestečku Hriňová je aj kúpalisko a možnosti vodných športov poskytuje vodná nádrž Ružiná, vzdialená z Hriňovej asi 24 kilometrov.

Pri zmienke o tunajšom kraji je nutné spomenúť aj preslávené ľudové kroje. Tak typické krátkymi mužskými košeľami s bohatou výšivkou a krátkymi gaťami. Ozdobou bol klobúčik s retiazkou alebo vybíjaným remenčekom a široký, kožený, mosadzou vybíjaný opasok. K tunajšiemu kroju patrila neodmysliteľne aj vyzdobená valaška alebo fujara. V tomto kraji je tak dodnes viacero vynikajúcich majstrov v hre na fujaru a samozrejme aj výrobcov, ktorý zhotovujú tieto typicky slovenské hudobné nástroje. Jedným z nich je aj pán Bielčík v Kokave nad Rimavicou. Celé okolie je typické drevenými vyrezávanými krížmi, ktoré patria medzi klenoty ľudového umenia na Slovensku a sú dôkazom majstrovskej zručnosti miestnych rezbárov. Rovnako ako podpolianske výšivky krivou ihlou, háčkované čipky, ručne tkané plátna a domáce koberce... Tie sú zase dôkazom zručných rúk miestnych žien a zároveň aj vhodným tipom na vkusný suvenír.

Kaľamárka a Folklórne slávnosti pod Poľanou

Vhodným miestom na výlet je aj skalná plošina Kaľamárka

Pripomeňme si aj niekoľko významných prírodných lokalít tejto oblasti. Jednou z nich je vodopád Bystrô, približne 10 kilometrov od mesta Hriňová, smerom na chatu Poľana. Pri lyžiarskom vleku sa vráťte asi 200 metrov po ceste späť a na mieste, kde elektrické vedenie pretína cestu môžete zaparkovať. Ďalej treba pokračovať peši dole lúkou po zelenej značke, ktorá vás dovedie až k 23 metrov vysokým vodopádom. Veľmi známou je aj Melichova skala – stĺpový skalný útvar tvaru veže. Je tu perfektný výhľad a prístup je po modrej turistickej značke od osady Skliarovo.

Vhodným miestom na výlet je aj skalná plošina Kaľamárka, približne 5 kilometrov severne od Detvy. Andezitová skalná plošina, obrúbená skalnými stenami, komínmi a vežami a výškou asi desať metrov je veľkým lákadlom aj pre skalolezcov. Navyše, je tu nádherný výhľad na celú Detviansku kotlinu a nachádza sa tu aj významné archeologické nálezisko so stopami osídlenia z neskorej doby bronzovej. V súvislosti s týmto regiónom nemožno zabudnúť ani na každoročné Folklórne slávnosti pod Poľanou. Keďže ich prvý ročník sa konal v roku 1966, stali sa tradíciou. Každoročne sa konajú druhý júlový víkend a v doterajšej histórii sa tu predstavili stovky folklórnych skupín a tisíce účinkujúcich. Postupne sa stali spolu s folklórnym festivalom "Východná" vyvrcholením folklórneho diania na Slovensku.