7 dôvodov prečo navštíviť Kolumbiu

Kolumbia – krajina mnohokrát vykreslená v médiách ako krajina Pabla Escobara. Ako krajina plná nebezpečenstva, násilia či krajina pašovania drog. No ozaj je Kolumbia len o kráľovi kokaínu? V tomto článku by som Vám chcela poskytnúť niekoľko dôvodov k tomu, prečo by ste sa do tejto krajiny mali vybrať aspoň raz za život a okúsiť aspoň kúsok tejto temperamentnej krajiny Karibiku.  

Ja osobne som strávila v Kolumbii 120 dní. Chvíľu som tam žila, pracovala a tiež veľa cestovala. Sólo. Ubytovanie som si riešila cez couchsurfing. Cestovanie z bodu A do bodu B výhradne autobusmi, no raz sa mi pošťastilo nájsť veľmi výhodnú letenku cez VivaColombia. Po 4 mesiacoch v tejto krajine som prišla k záveru, že Kolumbijčania sú tí najpriateľskejší ľudia, akých som v živote stretla. A na základe mojich osobných skúseností Vám teraz spíšem aspoň 7 dôvodov, prečo túto krajinu nesmiete vynechať zo zoznamu svojich „must see“ krajín.

Dôvod č. 1 – Dobrosrdečnosť Kolumbijčanov

Ešte som nikde nestretla tak milých, priateľských a štedrých ľudí, akými boli Kolumbijčania. Ľudia večne vysmiati, dobre naladení a stále k dispozícii Vám pomôcť. Na každom kroku sa ku mne prihovárali miestni ľudia s otázkou, ako mi môžu poradiť. Každá moja couchsurfing skúsenosť v Kolumbii mi len potvrdila, že Kolumbijčania sú národ pozitívnych ľudí s nikdy nekončiacimi úsmevmi na tvárach, ochotní Vám pomôcť ako sa dá.

kolumbia

Dôvod č. 2 – Nevídané prírodné úkazy

Niet pochýb o tom, že v Kolumbii sa Vám dostane príležitosti objaviť neobjavené a vidieť nevídané. K jedným z takých miest jednoznačne patrí Stratené mesto domorodých kmeňov, ktoré je hlboko ukryté v pralese Sierra Nevady Santa Marty. Ďalšie miesto, ktoré ma ohúrilo je aj tzv. Piedra del Penol, ktorý sa nachádza neďaleko čarovnej dedinky Guatape, a z ktorého sa Vám naskytnú dych berúce výhľady. Tiež vrelo odporúčam navštíviť údolie Cocora, kde sa nachádzajú najvyššie palmy sveta.

kolumbia

Dôvod č. 3 – Festivaly, ktoré inde nezažijete

Kolumbia je tiež preslávená festivalmi, ktoré niekde inde len tak nezažijete. Jedným z takých je aj „Feria de las Flores“, kvetinový festival, ktorý sa koná raz v roku v meste nekonečnej jari – v Medellíne. Ja som mala príležitosť sa zúčastniť tohto 10 dňového festivalu, ktorý sa zakončil niekoľko hodinovým pochodom tzv. „silleteros“. Okrem tohto festivalu som tiež zažila čaro festivalu zvaného „Petronio“, ktorý sa koná v meste salsy – v Cali či taktiež festivalu „Ganaderia“ (chovu dobytka) v turisticky neznámom mestečku Monteria.

kolumbia

Dôvod č. 4 – Najlepšia káva široko ďaleko

Kolumbia je všeobecne známa pre svoju delikátnu chuť kávy. A aby ste sa dozvedeli viac o kolumbijskej káve, vrelo odporúčam navštíviť zónu Eje Cafetero, kde okrem dych berúcej prírody taktiež nájdete mnoho kávových plantáži. Na jednej z nich, presnejšie v mestečku Santa Rosa de Cabal, mi s radosťou vysvetlili, ako sa ich káva vyrába, a kde som si mohla pripraviť vlastnú kávu a zasadiť vlastný kávový stromček.

kolumbia

Dôvod č. 5 – Karibik ako ho nepoznáte

Ako dobre väčšina z nás vie, Kolumbia je na severe obklopená Karibským morom, kde sa nachádzajú ukryté perly Karibiku. Jednou z nich je aj pre turistov pomerne neznámy ostrovček Múcura. Na tomto ostrove som strávila len niekoľko dní, avšak dostalo sa mi toho, po čom moje srdiečko zatúžilo. Biele pláže, azurovo kryštálové more, no a to najdôležitejšie – žiadni turisti. Len miestni ľudia, ktorí nás potešili svojou pohostinnosťou a pripravili nám ich tradičné karibské jedlo – čerstvo ulovená ryba, kokosová ryža a patacón.

kolumbia

Dôvod č. 6 – Výnimočná kolumbijská kuchyňa

No a keď som už spomenula to karibské jedlo, tak by nebolo na škodu pripomenúť, že v Kolumbii Vám určite poštekli Vaše chuťové poháriky aj ich kuchyňa ako taká. Tzv. „patacóny“, čo sú vlastne zelené banány patrili k môjmu najobľúbenejšiemu jedlu. V Medellíne Vám zase pripravia „bandeja paisa“ – tanier plná mäsa, ryže, vajec a fazule. Ku každému jedlu Vám naservírujú čerstvo vyšťavené džúsy z tropického ovocia, o existencii ktorého ste určite dovtedy ani nepočuli.  V Bogote Vám zase pripravia horúcu čokoládu, do ktorej si máte vložiť kúsok syra a na konci ho celý zjesť. Kolumbijská kuchyňa je delikátna a rôznorodá – a určite stojí za ochutnanie.

kolumbia

Dôvod č. 7 – V rytme „champety & vallenata“

No a v neposlednom rade prečo si treba Kolumbiu zažiť na vlastnú kožu je ich vášeň pre hudbu a tanec. Predovšetkým v severnej karibskej časti Kolumbie, kde miestni tancujú na každom rohu. Napríklad v takej Cartagene Vás naučia tancovať ich tradičný tanec zvaný „champeta“, ktorý sa Vám môže zdať jemne erotický a zmyselný. V ostatných častiach Karibiku je veľmi populárne „vallenato“ od Carlosa Vives alebo tzv. tanec „porro“, ktorý ma naučili tancovať v uliciach Monterie. Vášeň Kolumbijčanov pre tanec je doslovne neopísateľný.

kolumbia

Kolumbia je krajina, kde nájdete z každého rožku trošku. Pre mňa je to krajina plná úsmevov na tvárach miestnych ľudí  a krajina, ktorá Vám otvorí ako Vašu myseľ tak aj srdce. No a ja pevne verím drahí čitatelia, že Vám tieto dôvody postačia k tomu, aby ste odhodili predsudky o Kolumbii ako o krajine kokaínu a nebezpečenstva, a aby ste sa vybrali na cestu svojich snov. Na cestu prieč Kolumbiou. ☺  

Autor – Milada (Mili) Konecna

BLOG - http://milimundo.com/sk/

FB - https://www.facebook.com/MiliMundo1/

Instagram - https://www.instagram.com/mili_mundo/

Twitter - https://twitter.com/mundo_mili