Balkánske bajkovanie v Bosne a Hercegovine

Hľadáte v Európe divoké hory, do ktorých neprúdia davy turistov? Baví vás spoznávať miesta, kde ešte väčšina bajkerov nezavítala? Máte radi dobré jedlo, pivo a domácu pálenku? Potom vyrazte do Bosny a Hercegoviny, krajiny plnej prírodných krás a pohostinných obyvateľov. Ako? Trebárs na bicykli s CK Kudrna.

Prebúdzam sa s volaním muezína, ktorý práve zvoláva veriacich k rannej modlitbe. Pravda, viem si predstaviť šetrnejší budíček, mám chuť nasadiť do uší štuple a pokračovať v spánku. Lenže dnes sa nevstává do práce. Som na Balkáne v meste Bihać na severozápade Bosny. Za chvíľku sadnem na bicykel a idem na prvú bosniansku etapu do národného parku Una.
 
Pohodová prechádzka okolo vodopádov a perejí tyrkysovej rieky Uny rozhýbe stuhnuté svaly a navnadí na nastávajúce dni. Čakajú ma hory Bosny a Hercegoviny, prázdne šotolinové cesty, panoramatické výhľady a podmanivá krása horských scenérií, kde okrem pastierov nestretnem ani živáčika. 

V pohoriach Satori a Cincar som skutočne v inom svete

Tento kút Bosny ľudia doteraz príliš nenavštevujú, viac než človeka, čakám za ďalšou zákrutou medveďa. Snáď by som zvládla mu újsť. V horách Cincaru mám šťastie, stretávam stádo divokých koní - raritu tunajšieho kraja. A ešte väčšie šťastie mám pri horskej chate, ktorá je otvorená a bodrí miestnej horali už otvárajú pivo a nalievajú poctivého panáka domácej rakije. "Polako, Polako", snažím sa krotiť hostiteľa. Zjazd do Livni bude dlhý. Večer v mestečku Livno patrí prechádzke. Staré mešity, vyvieračka rieky Bistrice pod skalnou stenou, a v ruke teplý burek priamo z pece. Nielen na bajku sa žije život. Z pohoria Vran a prírodného parku Blidinje schádzame po prekvapivo slušnom asfalte 1000 výškových metrov do mesta Jablanica. Famózny zjazd. Síl neubudlo, zvládnem si vychutnať aj večerný výlet do centra Mostaru, najkrajšieho mesta Hercegoviny. V nížine sa dlho neohrejeme, volajú nás kráľovské horské etapy v pohoriach Visočica a Bjelašnica. Váham, či jeden deň na bicykli vymeniť za raftovanie po rieke Neretve, ale nakoniec predsa len sadnem do sedla.
 
Vychádzka pod Džamiju v pohorí Visočica a zjazd do hlbokého údolia Neretvy za to naozaj stojí. V Bjelašnici sa teším na návštevu Lukomiru, najvyššie položenej dediny Bosny s ohromnou vyhliadkou na kaňon rieky Rakitnica, ktorý je jedným z najhlbších kaňonov v Európe. U miestnych stareniek si pochutnám na pravej džezvovej káve a k nej samozrejme jedného panáčika rakije. K balkánskej krasojazde to jednoducho patrí. Ani som sa nenazdala a je tu posledný deň v bosnianskych horách. Pohorie Jahorina pamätá slávu ZOH 1984, prechádzam okolo zjazdoviek a hotelov, ale za chvíľu je civilizácie preč a ja si užívam nádherné výhľady. Prechádzka na bajku po horských lúkach patrí k tým náročnejším. Občas padám, občas musím tlačiť, ale čo, zajtra už sa bude odpočívať, tak prečo sa ešte poriadne nezničiť. Zjazd do Sarajeva je rovnako ako včera zadarmo.

Balkánske bajkovanie utieklo ako voda

Je potrebné sa rozlúčiť. Najlepšie v orientálno ladenom centre Sarajeva. Zájdem si do pražiarne na voňavú, čerstvo mletú kávu. V sarajevskom pivovare zvládnem jedno čapované "Sarajevsko  tamno". Na tržnici nakúpim pár dobrôt na cestu, zatlačím slzu v oku a vyrazím v ústrety domovine. Ak by ste chceli zažiť nižšie uvedené s ubytovaním pod strechou môžete ísť s CK Kudrna sem - http://www.kudrna.cz/zajezd/bosna-a-hercegovina-na-kole.html alebo na ďalšie MTB zájazdy.