Khadžuráho – učebnica Kámasútry pod šírym nebom

Dve desiatky stredovekých hinduistických a džinistických chrámov Khadžuráho sú rozosiate na šiestich kilometroch štvorcových uprostred ťažko dostupnej džungle. Sú považované za dôležité náboženské miesto i za architektonické skvosty. Tisíce turistov sa sem však plahočí najmä kvôli erotickým výjavom z Kámasútry, slávnej indickej Učebnice lásky či Poučení o rozkoši. Chrámy totiž vynikajú naozaj bohatou a hlavne krásne zachovalou sochárskou výzdobou. Zhruba metrové sochy väčšinou zobrazujú život dedinčanov, polonahé a veľmi vnadné devy, tanečníkov, zvieratá či vojenské ťaženia. Približne desatina sôch ale predstavuje ony vyhľadávané šteklivé scény, ktoré sú ako vystrihnuté z Kámasútry.

Chrámy pochádzajú z 10. a 11. storočia, z pôvodných viac ako osemdesiatich stavieb ich dodnes ostala len štvrtina, zvyšok bol zničený pri vpáde moslimských Mughalov. Po ich plienení však zvyšné chrámy zostali doslova zakonzervované v džungli, kde čakali na svoje znovuobjavenie britskými kolonizátormi až do 19. storočia. Následne okolo chrámov Khadžuráho vyrástla rovnomenná dedina, ktorá sa vďaka čulému turistickému ruchu neustále rozrastá. V nedávnej dobe tu dokonca vzniklo i letisko pre náročnejších turistov, ktorým sa nechce cestovať až desiatky hodín autobusom po nepríliš kvalitných cestách.

khajuraho

Učebnica milostných pozícií

Chrámy sú rozdelené na západné a východné. Západné chrámy sa nachádzajú v oplotenom areáli hneď pri dedine a hoteloch. Za ich návštevu musíte zaplatiť vstupné. Najnavštevovanejším chrámom je rozhodne Kandaríja Mahádév, ktorý je vychýrený svojou najnemravnejšou výzdobou. Tento chrám sa dá doslova označiť za vytesanú učebnicu milostných pozícii, niet teda divu, že je neustále obliehaný dychtivými turistami. Aj tí najhanblivejší si nemôžu nechať ujsť pohľad na detailne prepracované a často veľmi pikantné erotické výjavy. Ti odvážnejší sa dokonca pokúšajú niektoré z polôh napodobniť. Pri pohľade na sexuálne radovánky ľudí so zvieratami však zaiste vyskočí rumenec na tvárach i tým najodolnejším. Sochárska výzdoba chrámov v Khadžuráho sa skrátka nebojí ani kontroverznejších tém. V Indii, ktorá je inak pomerne sexuálne zdržanlivá, sa tak jedná o skutočne nevšednú a otvorenú oslavu sexuality. Ešte zaujímavejší je fakt, že je Khadžuráho považované za jedno z najvýznamnejších náboženských miest.

khajuraho

Ďalším významným chrámom v západnej sústave je Lakšman, ktorý bol zasvätený hinduistickému bohovi Višnu a je vôbec najstarším zo všetkých dochovaných chrámov. Chrám Mandir bol zasvätený bohovi Šivovi. Dominuje mu viac ako 2,5 metra vysoký lingam, alebo falický symbol, ktorého prostredníctvom Indovia uctievajú práve boha Šivu.

Bicykel len za pár drobných

Východné chrámy sú vzdialenejšie a teda menej navštevované. Ale tiež zadarmo. Ak máte na Khadžuráho viac času, rozhodne stoja za návštevu. Pokiaľ nie ste na dovolenke v Indii organizovanej s CK a nemáte vlastnú dopravu, je najjednoduchším, i keď mierne adrenalínovým spôsobom ako objaviť všetky chrámy, rozhodne bicykel. V dedine nájdete mnoho požičovní a bicykel si požičiate doslova za pár „rupek“ (indická mena je rupia, 1 rupia odpovedá zhruba 0,01 €). Len nepozerajte na rok výroby a technický stav vášho nového tátoša na dvoch kolesách. Väčšina bicyklov sa doslova rozsýpa pri každom šliapnutí, obzvlášť na kamenistom a hrboľatom teréne v okolí chrámov. Chvíľu tak môže trvať, než sa so svojím novým dopravným prostriedkom človek zžije. „Ty skúšaš ísť na bicykli prvý krát v živote?“ smial sa mi jeden z miestnych dedinských chlapcov, čo sa snaží precvičovať angličtinu ako sprievodca turistov. Ono to naozaj nie je také jednoduché! Nakoniec som však tieto žartíky voči mojej osobe nášmu sprievodcovi musela odpustiť, bez neho by sme totiž rozhodne niektoré z chrámov nemali šancu objaviť.

khajuraho

I keď sú chrámy Khadžuráho naozaj utopené v džungli, tých niekoľko hodín cesty sa vyplatí. Chrámy sú krásne zachovalé a boli by dostatočne zaujímavé i bez svojej erotickej výzdoby. Najzaujímavejšie je potom Khadžuráho v marci, kedy chrámy ožívajú tancom v rámci každoročného festivalu.

Kateřina Červenková, sprievodkyňa CK Mundo, ktorá organizuje exotické letecké zájazdy